Windows ‘un En İyi İşletim Sistemi Hangisidir ?

Windows ücretli olan ve en çok kullanılan işletim sistemidir. Dünyada ve ülkemizde en popüler işletim sistemi olan Windows, birçok kişi ve kurum tarafından tercih edilmektedir. Windows için en iyi işletim sisteminin hangisi olduğunu düşündüğümüz zaman hangi sürümün daha performanslı olduğunu tespit etmek gerekmektedir.

 

Windows’da en büyük problem boot süresi yani açılış süresi olarak bilinmektedir. Geçtiğimiz zamanda büyük bir güncelleme yaparak Microsoft, sistemdeki sorunlarını çözmüştür, fakat boot süresinde rakiplerine göre hala problem yaşayabilmektedir. Şuan için en hızlı Microsoft sürümü ise Windows 8.1 olarak görülmektedir.

 

  • Açılış süresine baktığımız zaman çoğu kişinin reddetmesine rağmen yapılan testler en hızlı boot süresine sahip olanın Windows 10 olduğu görülmektedir.
  • Uyku modunda açılış süresinde ise Windows 7 görülmektedir.
  • Google Chrome performans testine baktığımız zaman en hızlısı ise yine Windows 8.1 olarak karşımıza çıkmaktadır.
  • Adobe photoshop CC iş hacmine göre ise Windows 10 en iyi olarak görülmektedir.

 

Tüm bunlara baktığımız zaman genel olarak Windows’un en iyi işletim sistemi Windows 10 olarak görülmektedir. Hala Windows 7’yi daha çok tercih eden kişi ve kurumlar bulunsa da Windows 10 şuan için daha iyi bir tercih olacaktır.

 

Baktığımız zaman aldığınız yeni bilgisayarda Windows 10 sürümü ile açılmaktadır. Ayrıca bilgisayarların çoğu Windows 10 ile neredeyse tamamen sorunsuz çalışmaktadır. Outlook, Word ve diğer uygulamalar Windows 10 ile sorunsuz bir işletim sistemine sahiptir.

 

Bilgisayar, tablet, telefon ve laptop fark etmeden Windows için en iyi seçim kesinlikle Windows 10 sürümü olacaktır. Diğer sürümlerde bulunmayıp Windows 10 ile sunulan sanal asistan Cortana da bu işletim sistemine dahil edilen bir artıdır.

 

Temel olarak güncel bir değerlendirme yaptığımızda en güncel ve şuan günümüzde en yeni olan Microsoft ‘un işletim sistemi sürümlerinden Windows 10 en iyi ve en iyi stabil çalışanıdır. Stabil çalışmasını ise gerek diğer programlar ile uyumluluğu gerek özellikleri ve gerekte güncelliğine borçludur. Eğer hala ve hala Windows 7 ‘de ısrarcı iseniz bu kişisel bir tercih olup sistem testlerine baktığımızda Windows 10 ‘un açık ara ile önde olduğu ortadadır.


] }

Yorum yapın