SteelSeries Apex Pro İncelemesi

 SteelSeries tarafından piyasaya çok iddialı bir şekilde sürülen Apex Pro,  sektör içerisinde birçok bilinen kuralları değiştiriyor. Bunlardan en önemlisi klavye üzerinde bulunan her ayrı tuşun hassasiyetini ayrı ayrı değiştirebiliyorsunuz. Belki de bu yenilik klavye teknolojisinde gelecekte piyasaya sürülecek klavye modelleri için büyük bir gelişimin öncüsü olacaktır. Maalesef bir gerçek var ki o da bilgisayar bileşenlerinin özelliği ne kadar artarsa o kadar fiyat artışı görülüyor. Öncelikle size bir öneri sunarak yazımıza devam edelim. Bu klavyeyi kullanacak kişilerin çevre birimleri seçiminde geçtiğimiz günlerde incelediğimiz Corsair Glaive RGB Pro’yu kullanmalarını öneriyoruz. İkisi birlikte kullanıldığında mükemmel bir hissiyat sunuyor.

SteelSeries Apex Pro Genel İnceleme

Bu klavyenin yapımında aşırı dayanıklı bir malzeme olan uçak gövdesi alüminyumu kullanılmış. Bu gelişme klavyenin sağlamlığını arttırırken ağırlığını da düşürmüş. Diğer klavye teknolojilerine göre dayanıklılık ve hafiflik konusunda adeta fark atıyor. Klavye, kutusundan çıkan bilek desteği ile mükemmel bir oyun deneyimi sunuyor. Bilek desteğinde yer alan mıknatıslar sayesinde klavye ile arasında aşırı güvenli, kolay kolay birbirinden ayrılmayan bir bütünlük yaşanıyor.  Destek bölümünde kullanılan malzemenin yumuşak olması bileğinizi rahatsız etmiyor ve verdiğiniz paraya değer bir hissiyat bırakıyor. Tek sorunu yapısı sebebi ile dokunduğunuzda çok çabuk iz bırakıyor olmasıdır.

Steelseries Apex Pro Inceleme

Klavyenin teknik özellikleri bakımından ele alınacak en önemli yanı, yapımında kullanılan OmniPoint mekanik switchler aşırı iyi bir hassaslık yaşatıyor. Yapımında klavyenin içerisine entegre edilmiş bir algılayıcı sayesinde çalışması için herhangi bir yüzey ile temas etmesi gerekmeden 100 milyon tıklama ömrü sunuyor. Bu switchlerin tepkime süresi 0.7 ms, çalışma ağırlığına bakıldığında ise 45 cN olarak karşımıza çıkıyor. 100 milyon tıklama ömrü normal teknoloji ile yapılmış bir klavyenin içerisinde bulunan switchlerin sunduğu tıklama ömrünün neredeyse iki katıdır. Bu tür klavyelerin değerlerine bakıldığında oyun oynarken mükemmel iş yazı yazmaya gelince çok büyük sıkıntı denilmesi gerekiyor fakat bilinenin tam aksine alışılmışın dışında kullanım sunuyor.

SteelSeries Apex Engine (klavye kontrol programı) aracılığı ile klavyenin üzerinde bulunan tuşların hassasiyeti her tuşa ayrı olarak ayarlanabiliyor. 04 mm ile 3.6 mm arasında tüm hassasiyet ivme değerlerinde ayarlama yapabiliyorsunuz. Bu özellik sayesinde oyunlarda yüksek performans alırken yazı yazma durumuna geldiğinizde yine aynı şekilde yüksek performans alabiliyorsunuz. Tanımlı profiller sayesinde kullanım alanınıza göre günlük çalışma, rekabetçi oyun tuşları, yüksek hassasiyetli olarak hazır değerleri kayıt edebiliyorsunuz.  Bu değerleri kullanmak için geçiş yapma durumu da fazlasıyla kolaylaşıyor. Bu olayı gerçekleştirmek için klavye üzerine entegre edilmiş OLED ekranı kullanabiliyorsunuz.

Apex Pro Incelemesi

Apex Pro modelinin dikkatlerden kaçmayan, kullanıcılarını fazlasıyla mutlu eden bir diğer özelliği ise Rival 700’de bulunan OLED ekranın aynısıdır. Bir önceki paragrafın sonunda bahsettiğimiz gibi daha öncesinde tanımlayıp kaydettiğiniz profillere bu ekran üzerinden geçiş yapabiliyorsunuz. Klavyenin sağ tarafında bulunan tekerleğin her ne kadar plastik yapıda olsa da kolay bir kullanım sunduğunu söylemek gerekir.  Aynı zamanda bu tekerleri ekranda kontrolcü olarak kullanabiliyorsunuz. Uzun bir oyun performansının ardından yazı yazmanız gerekiyorsa Apex Engine üzerinden tanımladığınız profilleri kullanabiliyorsunuz.

Ürünün donanımsal özellikleri inanılmaz derecede geniş bir yapıda karşımıza çıkıyor. Gövdesinde kullanılan alüminyum uçak gövdesi tuşların altında bulunan aydınlatmayı yansıtmakta çok iyi değil. Buna rağmen sağlamlık ve dayanıklılık konusunda kullanıcılarını fazlasıyla mutlu edecektir. Evet unutmadan kablosundan da bahsedelim, mükemmel bir sağlamlıkta bulunan kablo kolay kolay zarar görecek gibi değil. Bu konuda içiniz rahat olabilir.

Apex Pro

SteelSeries Apex Pro Özellikleri

  • Özelleştirilebilir tuş başına hassasiyet için türünün ilk örneği ayarlanabilir mekanik anahtarlar
  • 8x daha hızlı yanıt, 5x daha hızlı harekete geçme ve 2x dayanıklık
  • OLED Akıllı Ekran doğrudan oyunlardan ve uygulamalardan bilgi sağlar.
  • Seri 5000 uçak sınıfı aliminyum çerçeve
  • Çıkarılabilir yumuşak dokunuşlu magnetik bilek destekliği

] }

Yorum yapın