Subdomain’e WordPress Nasıl Kurulur ?

Subdomain’e WordPress Kurmak aslında oldukça kolay bir işlemdir. Normal olarak WordPress kurma işlemine benzeyen bu işlemde aslına bakarsanız ihtiyacımız olan tek şey cPanel sayesinde oluşturmuş olduğumuz bir alt etki alanıdır.

 

Oluşturmuş olduğumuz bu alt etki alanına yani internette en çok aranan terim olan Subdomain WordPress Kurmak işlemini ise yine cPanel sayesinde yapıyor bulunmaktayız. Her hangi bir ihtiyaç için subdomaine kurulacak WordPress içerik yönetim sisteminin çalışma mantığı ana domaine kurulacak olan WordPress ile aynı görevdedir. Tek farkı ise subdomaine kurulan WordPress içerik yönetim sistemi ana domainde yer alan WordPress içerik yönetim sisteminde farklı olarak çalışmaktadır.

 

 

Subdomain’e WordPress Nasıl Kurulur ?

Subdoman’e WordPress içerik yönetim sistemini kurmak için ise tek gerekli olan şey cPanel’den bir alt etki alanı oluşturmak olacaktır. Bu alt etki alanını ile oluşturmakta serbestsiniz. Aklınıza gelebilecek tüm kelimeleri ana domainizin önüne gelebilecek şekilde oluşturabilirsiniz.

 

 

Subdomain Nasıl Oluşturulur ?

Subdomain oluşturmak için ise öncelikle url çubuğuna alan adınızı yazdıktan sonrasında :2083 yazarak bu url’ye gidin. Karşımıza açılacak olan sayfada kullanıcı adı ve şifreniz ile giriş yaparak cPanel’e ulaşmış olursunuz.

 

 • cPanel’e giriş yapınız.
 • cPanel’e giriş yaptıktan sonrasında “Etki Alanları” başlığı altından “Alt Etki Alanları” başlığına tıklayınız.
 • Karşımıza gelecek olan ekranda “Alt Etki Alanı” başlığı altına oluşturmak istediğimiz subdomaini yazıyoruz.
 • Otomatik olarak “Bölge Kök Dizini” de oluşmuş olacaktır.
 • Daha sonrasında “Oluştur” butonuna tıklayınız.

 

Artık başarılı bir şekilde subdomainimizi oluşturduk ve yapmamız gereken işlem subdomaine WordPress kurmak işlemi olacaktır.

 

 

Alt Etki Alanına WordPress Nasıl Kurulur ?

Başarı ile bir subdomain oluşturduktan sonrasında yapmamız gereken tek işlem WordPress kurmak olacaktır. Eğer WordPress hakkında detaylı kurulum makalemize ve videoya gitmek istiyor iseniz “cPanel’den WordPress Nasıl Kurulur ?” adlı başlığa tıklayarak gidebilirsiniz. Eğer WordPress kurarken karşımıza çıkacak olan ayarları biliyor iseniz artık subdomaine WordPress kurma işlemine geçebiliriz.

 

 • cPanel ana sayfasına gidiniz.
 • cPanel ana sayfasından en aşağıya inerek “Scripts” başlığı altından “WordPress” e tıklayınız.
 • Bundan sonrasında ise karşımıza gelecek ekranda “Install Now” butonuna tıklıyoruz.
 • Artık karşımıza WordPress kurulum ekranı gelmiş bulunmaktadır. Buradan subdomaine WordPress kurmak için ise yapmamız gereken işlem “Domain Seçin” adlı başlıktan oluşturmuş olduğumuz subdomaini seçin.

 

Oluşturmuş olduğumuz subdomaini seçerek artık WordPress içerik yönetim sistemini gerekli ayarları yaptıktan sonrasında yüklemeye başlayabilirsiniz. Artık bu sayede subdomaine WordPress kurulumu işlemini başarılı bir şekilde gerçekleştirmiş oldunuz.


] }

“Subdomain’e WordPress Nasıl Kurulur ?” üzerine 6 yorum

 1. Bu güne kadar dinlediğim en doğru dürüst ve sağlam anlatım. Hızlı olması başka bir muhteşemlik, bu şekilde anlatarak işi de hızlandırmış sın. Allah razı olsun kardeşim sağ olasın

  Cevapla
 2. sagol teşekkür ederiz. çok yardımcı oldu ama durdurup tekrar dinledim çok hızlı anlatmıssın.

  Cevapla

Yorum yapın