Kapat
İnternet 501 0

Sunucu Nedir ?

Sunucular “Server” ya da “Ana Makine” olarak da adlandırılırlar. Sunucular donanım ve yazılım bileşenlerinden oluşan özel bir bilgisayarlardır. Sunucu türlerinin her biri farklı bir hizmete yöneliktir.

 

 

Sunucular Sunduğu Hizmete Göre Adlandırılır

 

-Veritabanı hizmeti sağlıyorsa “veritabanı Sunucusu”,

-Bir web server olarak hizmet veriyorsa “Web Sunucusu”

olarak adlandırılmalara tabi tutulurlar.

 

Sunucuların hangi amaçla kullanılacağı da önemlidir. Örnek vermek gerekir ise web hizmeti veren sunucular, dosya paylaşımı, canlı yayın ve oyun hizmeti veren sunucu çeşitleri de mevcuttur. Tüm bu sunucular farklı hizmetler vereceği için sistem gereksinimleri farklılık göstermektedir. Eğer sunucu kiralayacak yada satın alacak olursanız iyi bir araştırma yapmanız gerekmektedir.

 

 

Bilgisayar ve Sunucu Arasındaki Fark Nedir ?

 

Kiralayacağınız sunucularda farklı farklı özellikler taşıyabilir. Bu sunucuları sizin bilgisayar kasanız gibi düşünmeniz gerekmektedir. Kasanızda bulunan çoğu donanımlar sunucularda da yer almaktadır.

 

Kişisel bilgisayarların sunuculardan tek farkı kişisel kullanım olduğu için bu kullanım göz önünde bulundurularak evimizde ki bilgisayarlar tasarlanır. Diğer bir fark ise aslında buna en büyük fark demek gerekir ki sunucular evimizde ki kullandığımız bilgisayarlardan kat ve kat olarak performans açısından üstünlerdir. Bu performans bellek, sabit disk, işlemci gibi donanım özellikleri, aynı anda çok sayıda görevi başarıyla yerine getirebilecek kapasiteye sahiptir.

 

Sunucuların internetle ve elektrikle hiç bağlantılarının kesilmemesi gerekmektedir. Sunucular bilgisayarlar gibi kapatılmaz. Kesintisiz olarak açık bırakılırlar.


Gökmen Efsun {efsungokmen}

Teknoloji dünyası sınırsız bir alandır. Bu alanda bilgi paylaştıkça çoğalır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir