Teknolojinin İletişim Üzerindeki Etkileri

Teknolojinin iletişim üzerindeki etkilerini iki başlık altında ayırmaya karar verdik. Olumlu etkilerini sitemizde yayınlamış olduğumuz makalemizde okuyabilirsiniz. Sizlere bu yazımızda teknolojinin iletişim üzerindeki olumsuz etkileri ile ilgili bilgiler vereceğiz.

 

Teknolojinin en belirgin olumsuz etkisi, eski güzel dünyanın cazibesi artık hayatımızda olmamasıdır. Uzun uzun konuşmalar, aile içi birlikte zaman geçirmeler bunların hepsi hayatımızdan birer birer yok olmuş vaziyette.

 

TEKNOLOJİNİN KİŞİLER ARARI İLETİŞİMDEKİ OLUMSUZ ETKİLERİ

Teknolojiyle yetişen nesil, fikir ve düşüncelerini başkalarına yüz yüze ifade etme yeteneğinden oldukça uzaktır. Bunun en büyük nedeni, mesajlaşma ve sosyal medya üzerinden yapılan artan iletişim şeklidir. Bunun sözel olmayan iletişim üzerinde de olumsuz etkileri bulunmaktadır. Teknolojik araçlar sözsüz iletişimi de büyük oranda etkilemiş durumdadır. Yüz yüze iletişim eksikliği, bireyler az cümleyle anlamı kavrama gücünü azaltmıştır.

 

TEKNOLOJİ AİLE İLİŞKİLERİNİ ZAYIFLATIYOR

Birçok genç elinden telefonu düşürmemektedir. Bu modern iletişim teknolojinin olumsuz bir etkisidir. Bu da doğal olarak cep telefonu bağımlılığımızı arttırdı. Ebeveynler ise çocukları gibi iletişim tarzlarına sahip olmadıklarından, cep telefonlarına bağımlı olmadıklarından dolayı, bu olay aile içi iletişimi azaltan bir faktördür. Günümüzde artık aile içi toplantılar çok az yapılıyor. Ebeveynlerin de teknoloji bağımlısı olduğu bir evde sosyalleşmekten git gide uzaklaşıldığını söyleyebiliriz.

 

YASADIŞI KULLANIM VE TEKNOLOJİYE BAĞIMLILIK

Modern iletişim teknolojisi birçok soruna yol açmış durumdadır. İnsanlar internete ve cep telefonlarına bağımlı bir hale geldiler. Bu da insanlarda kaygı bozukluğuna yol açtı. İnternete bağımlı olan insanlar kendilerini çok yalnız hissederler. Birçok insan sosyal paylaşım sitelerini kötüye kullanıyorlar. Kendini bir başkasıymış gibi tanıtmak kişilik bozukluğuna yol açan, yalnızlık hissi yaşamaktan kaynaklanan bir durumdur. Bu da teknolojinin iletişim üzerindeki olumsuzluklarının en başında gelmektedir.

 

Gördüğünüz gibi teknolojik iletişim iki ucu keskin kılıç gibidir. Teknoloji hayatımızın en önemli bir parçasıyken, bunu kötü kullanmak sonumuzu hazırlayan bir duruma haline getirebilir.

 

 


] }

Yorum yapın