Teknolojinin Topluma Olumsuz Etkileri

Teknolojinin topluma olumsuz etkileri olabileceğini hiç düşündünüz mü? Teknolojinin toplum üzerinde etkisi hakkında ne zaman konuşsak, teknolojinin olumlu etkilerini ve teknolojinin hayatımızı nasıl kolaylaştırdığı hakkında yorumlar yaparız. Bir bilgi kaynağı ve bir iletişim platformu olan interneti aşırı kullanmanın bağımlılığa yol açtığının farkında değiliz. Teknolojinin hayatı nasıl kolaylaştırdığını sık sık tartışıyoruz. Bir şeyi unutuyoruz. İnternet bağımlısı oluyoruz. Teknolojinin etkisini hiç bu şekilde düşündünüz mü?

 

TEKNOLOJİNİN TOPLUMA OLUMSUZ ETKİSİ

Biraz eskilere gidelim. Teknolojinin ve modern araçların hayatımızda olmadığı günleri düşünelim. O dönemlerde insan yaşamı gerçekten kısıtlı olarak düşünülür. Kısıtlı olmasına bir şey diyemeyiz. Şunu diyebiliriz ki, insanların hayatı bu zamandakinden daha aktif bir şekilde doluydu. Bugünlerde teknolojinin bu hale gelmesi birçok fiziksel aktiviteyi yapmamızı engelliyor. Fiziksel bir engel olduğunu tabii ki söyleyemeyiz. Bu bağımlılıktan gelen bir şeydir. Egzersiz, spor veya günlük rutin fiziksel aktiviteleri bile yapamaz duruma geldik. Bugün teknolojinin bu duruma gelmesiyle, dünya parmaklarımızın ucunda bulunuyor.

Teknolojiyi bir nimet olarak görüyoruz. İnternet, kötü kullanımlar yapan kişiler tarafından birçok etik dışı uygulamaya erişebilmemizi sağlıyor. Bu da işlenen suçların oranını arttırıyor. Bir örnek verecek olursak, kumar alışkanlığı hepimizin bildiği üzere kötü bir alışkanlıktır. İnternet üzerinden birçok uygulamada veya web sitelerinde kumar oynamaya yönelik kolaylıklar bulunmaktadır.

 

ÇOCUKLAR ÜZERİNDEKİ ETKİSİ

Çocuklar artık tüm zamanlarını çevrimiçi geçirmektedirler. Bilgisayar başında oyun oynamak her şeyden daha fazla keyif veriyor. Artık bunu geri döndürmek, çocuklara dışarıda oynamanın keyif vereceği bir ortam yaratmak gerçekten olanağı olmayan bir durum gibi duruyor. Bu da sosyalleşemeyen ve kendini ifade etme yeteneğinden yoksun bir neslin yetişmesi anlamına geliyor.

Cocuklar Uzerinde Etkisi

 

İLETİŞİM ÜZERİNDEKİ ETKİSİ

Sosyal medya, cep telefonu ve internetin olmadığı bir ortam düşünün. Bunu düşünmek gerçekten çok zor değil mi? İletişimin teknoloji üzerindeki etkisi oldukça önemlidir. Dünyanın herhangi bir yerindeki kişiye saniyeler içerisinde ulaşabilmemiz gerçekten mükemmel. Bunu faydalı kullanırsak gerçekten de öyle olabilir. Pekala aynı ev içerisinde, sosyal medya veya mesajlaşma uygulamaları kullanıyorsak buna ne demeli? Yorumu size bırakıyoruz.

Teknoloji 1

 

SONUÇ

Teknolojinin toplum üzerindeki etkisi oldukça derindir. Olumsuz yönleri olduğu kadar olumlu yönleri de oldukça fazladır. Hayatımızı kolaylaştırdığı gerçekten doğru, ama o kadar çok kolaylaştırıyor ki bir gün teknolojinin bu kadar hızlı gelişmesinden şikâyetçi olabiliriz. Teknoloji sayesinde her şeye kolaylıkla erişebilir durumdayız. Oysa bir şeye sahip olabilmek için harcanılan çaba, sarf edilen emek kaybolmuş durumda.

Teknolojinin olumlu yönlerini fark etmesek bile kullanıyoruz. Bundan dolayı, bu yazımız genel olarak olumsuzluklarla doludur. Olumsuz gördüğünüz, bizim yazmadığımız bir şeyi yorumlarda yazarak bu yazıyı büyütebilirsiniz. Olumsuz olarak yazdığımız bir duruma karşı savunmanız varsa da bunu yorumlarda tartışabiliriz.

 


] }

Yorum yapın