Teknolojinin İletişim Üzerindeki Olumlu Etkileri

Teknolojinin iletişim üzerindeki olumlu etkileri olduğunu kimse inkar edemez. Teknolojinin gelişimi yaşam tarzımızı önemli ölçüde değiştirdi. İletişim teknikleri dahil, yaşamın her yönü üzerinde etkisini hissettiriyor. İletişimin gelişimi gerçekten bir anda patlama yaparmışçasına gelişme kaydetti. En son çıkan akıllı cep telefonları da bunun en büyük göstergesidir. 1875 Yılında Alexander Graham Bell tarafından telefonun icat edilmesi, insanlarda iletişimi etkileyen ilk teknolojik icat olmuştur. Günümüzde, internet, cep telefonları gibi buluşlar iletişim dünyasını daha da kolaylaştırdı ve değiştirdi.

 

TEKNOLOJİNİN İLETİŞİM ÜZERİNDEKİ OLUMLU ETKİLERİ

Her buluşun, icadın olumlu ve olumsuz etkileri olduğu gibi, teknolojik iletişim icatlarının da karma bir etkisi bulunmaktadır. Bu yazımızda, e-posta, telefonlar, cep telefonları gibi teknolojik iletişim öğelerinin etkilerini yazacağız. Bugünlerde temel araç listesini sayacak olsak, ilk sıralarda cep telefonu ve internet yazabiliriz. Kabul etmeliyiz ki, artık cep telefonu ve internet kullanmanın hayatımızın değişilmez bir parçası olmuştur.

Teknolojinin içerisinde o kadar gömüldük ki, sabah uyanan bir insan etrafında sevdiklerini değil de, telefonunu arar duruma geldik. İnsanların dünyaları artık sosyale medyalardan ibaret duruma gelmiş bulunuyor. Cep telefonlarını iletişim için kullanmak isteyen kişiler, e-postalar, telekonferans, video konferans gibi iletişim araçlarını kolaylıkla kullanabilirler. Günümüzde en çok kullanılan iletişim araçları ise, sosyal medya ve e-postadır.

Teknoloji kocaman dünyamızı ufak bir köye dönüştürmüş durumdadır. Teknoloji sayesinde, dünyanın en uç noktasındaki bir kişiyle iletişim kurma olanağımız var.

Aşağıda sizlere, teknolojinin iletişim üzerindeki etkilerini başlıklar halinde sıralayacağız.

 

İLETİŞİM ENGELLERİ ORTADAN KALKAR

Teknoloji ile iletişim kolaydır. Eskiden istediğiniz bir kişiyle iletişim kurmak günlerce veya haftalarca sürebilecekken, şu anda saniyeler içerisinde istediğimiz kişiyle iletişim kurabiliriz. Teknoloji sayesinde hiç tanımadığımız insanlarla görüntülü veya sesli konuşma fırsatını yakalayabiliriz. Görüntülü sohbet ve sosyal paylaşım siteleri insanları iletişimde tutmakta büyük rol sahibidirler.

 

DAHA İYİ GELİŞTİRME ÇÖZÜMLERİ

Teknoloji sayesinde herhangi bir sorunla karşılaştığımız vakit, bu sorunun çözümünü bulmak için binlerce insanın düşüncesine saniyeler içerisinde ulaşabiliriz. Bu iletişim sistemiyle daha hızlı kararlar vererek daha iyi çözümler elde edebiliriz. Günümüzde çoğu işletme iletişim teknolojisinden faydalanmaktadır. Örnek verecek olursak, web üzerinden video konferans yoluyla çalışanlarına online olarak en iyi eğitimi vermeyi amaçlarlar.

 

 

 


] }

“Teknolojinin İletişim Üzerindeki Olumlu Etkileri” üzerine 3 yorum

Yorum yapın