TP Link Modem Kurulumu Nasıl Yapılır?

Bu yazımızda sizlere modem bağlantılarının nasıl yapıldığı hakkında bilgiler vereceğiz. Çünkü evine yeni internet bağlatanlar ya da taşınanlar için teknolojik sıkıntılardan bir tanesi de modem kurulumudur. Çoğu zaman da karmaşık gelen bu konuyu sizlere basit bir şekilde anlatmak ve Türkiye de en çok kullanılan modellerin “hızlı kurulum” kılavuzlarını da aktaracağız. TP Link Modem Kurulumu aşağıda anlatılmıştır. Öncesinde ön bilgi verilmiş olup, aşağıdaki kısa başlıklardan kurulum ile ilgili olana tıklayarak direkt olarak konuya gidebilirsiniz. Sorununuzu çözemediğiniz takdirde bize e-posta yoluyla ulaşarak ücretsiz teknik destek alabilirsiniz. 

TP Link Modem Kurulumu Nedir?

Öncelikle tp link modem kurulumu nedir ve neden gereklidir onu açıklayalım. Modem kurulumu derken, modemlerinizin servis sağlayıcısından gelen bağlantıyı tanıması için gereken ayarların yapılması demektir. Modem ayarlarınız doğru bir şekilde tanımlandığı takdirde hattınızda bağlantı olsa bile modeminiz vasıtasıyla iletilmesi de mümkün olmayacaktır. Modem kurulumu sadece ilk bağlantıda da yapılmaz. Modem değiştirdiğiniz de veya internet servis sağlayıcınızı değiştirdiğinizde yapmanız gerekmektedir.

Modem Kurulumu Yapmak İçin Bilmeniz Gerekenler

Modem kurulumları için öncelikle bütün kabloların doğru bir yere takılması gerekmektedir. Basit bir mekanizmaya sahip olan bu modemde takılacak olan kabloların yerini kolaylıkla tayin edebilirsiniz. Eğer ki elinizde kullanım kılavuzu var ise kılavuzda yer alan görselli anlatımdan da faydalanabilirsiniz. Kabloların yerlerinden emin olmak için de şu ışıkları kontrol edebilirsiniz;

-Güç kaynağı ışığı: Elektrik bağlantısını göstermektedir.

-DSL ışığı: Hatta internet bağlantısının olup olmadığını da göstermektedir.

-WLAN ışığı: Kablosuz internet bağlantısının sağlandığını göstermektedir.

-Ethernet ışığı: Bilgisayarınız ile modem arasında kabloda veri olduğunu göstermektedir.

Güç, DSL ve Ethernet ışıkları yanıyor ise işinizi sağlama için de modemi 1 defa resetlemek suretiyle işleme başlayabilirsiniz. Resetlemek yani ayarları sıfırlamak için de modemdeki ilgili noktaya 15-20 sn. basın.

Bunun peşinden de 2 yol izleyebilirsiniz. Eğer ki modem kurulum CD’si elinizde var ise bilgisayarınızın CD-ROM kısmına yerleştirerek de ilgili adımları takip edebilirsiniz. Kurulum sihirbazı da sizleri yönlendirecektir.

TP Link Modem Kurulumu Nasıl Yapılır?

-Modem ara yüzü üzerinden internet ayarlarını yapmak için de öncelikle modeminizi Ethernet kablosu ile bilgisayarınıza bağlayınız daha sonra da XP işletim sisteminde Başlat/ Ayarlar/ Ağ Bağlantıları/ Yerel Ağ Bağlantısını tıklayarak, Windows Vista ve Se7en işletim sistemlerinde Başlat/ Denetim Masası/ Ağ Paylaşım Merkezi/ Yerel Ağ Bağlantısına tıklayınız.

– Destek veya Ayrıntılar kısmının alt tarafında adres türünün DHCP tarafından atanan olduğundan ve IP adres kısmında 192.168.1.x’li bir IP adresi verildiğinden de emin olmanız gerekir.

– Varsayılan ağ geçidi modemlerinizin IP adresi olmaktadır. IP adresinizde sorun var ise lütfen “Onar” butonuna tıklayınız. Yukarıdaki işlemler gösterildiği gibiyse de ara yüze girmek için lütfen bir İnternet Explorer penceresi açarak adres alanına 192.168.1.1 yazarak Enter tuşuna basınız. Karşınıza aşağıdaki gibi bir ara yüz erişim şifre paneli çıkacaktır.

Fabrika ayarları olarak;

Kullanıcı adı: admin

Şifre: TTNET, Superonline vb. gibi.

Olarak belirlenmiştir. Güvenliğiniz için de lütfen ara yüze giriş yaptıktan sonra karşınıza çıkan şifre değiştirme ekranından şifrenizi değiştiriniz ve yeni şifrenizi de unutmamak adına bir yere not ediniz.

-Şimdi modem ara yüzündesiniz. İnternet ayarlarınızı yapmak için de ekranın üst kısmında bulunan “Ara Yüz Ayarı” sekmesinde İnternet bölümüne VPI: 8 VCI: 35 değerlerini girin ve PPPOE/ PPPOA kısmında kullanıcı adı ve şifre alanına da internet servis sağlayıcınızın vermiş olduğu kullanıcı adı ve şifreyi yazarak girebilirsiniz.

Not: Modeminizin alt yapı ayarları da Türk Telekom alt yapı ayarlarına göre ayarlanmış olarak gelir ve kaydet butonuna basmanız gerekir. İnternete erişebilmek için de kablosuz ağınıza şifre vermeniz gerekmektedir.

 

Kablosuz Ağı Şifrelemek İçin;

Modem ara yüzünde gösterilen ekranın üst kısmında bulunan “Ara Yüz Ayarı” sekmesinde Kablosuz bölümüne giriniz.

WPA- PSK Şifreleme:

Doğrulama türü bölümünde WPA- PSK/ WPA2- PSK metodunu seçtikten sonra da ara yüz açılacaktır. Bu ekranda “Şifreleme” bölümünde ağ kartınızın desteklediği metoda göre de TKIP ya da AES olarak seçin ve bunun ardından PSK Anahtarı bölümüne ağınıza vermek istediğiniz en az sekiz karakterden oluşan bir şifre girin ve ardından kaydedin.

WEP Şifreleme:

WEP64- bit ya da WEP128- bit seçeneğinden bir tanesini seçiniz. 64- bit ile 128- bit arasındaki fark kullanılan şifrenin uzunluğu olmaktadır.

WEP Şifreleme metodunu seçtikten sonra da bir ekran açılacaktır. Bu ekran üzerinde Anahtar1 den Anahtar4 alanlarının tümünde 0X’in sağ kısmına 64- bit için özel semboller içermeyen 5 haneli bir şifre girin ya da 0-9 ile a, b, c, d, e, f, kombinasyonuna sahip 10 karakter uzunluğunda bir şifre giriniz. 128- bit için 13 ile 26. Hane arasında karakter girin ve kaydet tuşuna basarak da kaydedin.

Modemlerinizin ön panelinde bulunan ADSL ışığı da sürekli yanıyor ise artık internete erişebilirsiniz demektir.

TP Link Modem Nasıl Kullanılır?

TP Link modem modellerinin kullanıma başlanmadan evvel kurulumlarının yapılması da gerekmektedir. Cihazların internet hattına kablolar yardımı ile fiziksel bağlantıları yapıldıktan sonra da talimatlara uygun bir şekilde yazılımsal kurulumları da gerçekleştirilmektedir. Kurulum işlemlerinin tamamlanması ile beraber modemin kablosuz ya da kablolu olarak kullanımına başlanılmaktadır. Tüm bilgisayarlar, çevrim içi konsollar, akıllı cihaz modelleri de TP Link modem ile bağlanabiliyor. Bu markanın modemleri oldukça pratik kullanımlarıyla da kullanıcıların beğenisini her zaman kazanmaktadır.

TP Link Modem Kurulumu

TP Link Modem Alırken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

TP Link modemlerini alırken ilk önce dikkat edilmesi gereken ayrıntı ise modem modelinin kullanılacağı alan için de uygun olup olmadığı olmaktadır. Modem modelinin kablosuz ve kablolu bağlantı hızlarının, çekim güçlerinin ve türünün kullanıcılar tarafından belirlenmesi tavsiyeler arasındadır. Ayrıca kullanıcılar çekim gücüne etki eden anten sayısı gibi özellikler üstünden de seçim yapılabilmektedir. TP Link modem fiyatları için de belli bir fiyat bulunmamaktadır. Her model, özellikleri ve etkinliği doğrultusunda kendine özgü fiyatlandırılmaktadır. Kullanıcılar için de fiyat ve performans bakımından oldukça tatmin edici sonuçlar veren bu modem modellerinin fiyatlarını da oldukça cazip bulmaktadır.

TP Link modem Türkiye de en fazla tercih edilen modem markalarının başında yer almaktadır. Üstelik bu yerini de her daim korumaktadır. Müşterilerine sunmuş oldukları kaliteli hizmetlerden ötürü her daim müşteri memnuniyetini de kazanmıştır. Sizlerde internet bağlantılarınızdan tam anlamı ile verim almak istiyorsanız TP Link modemlerini tercih edebilirsiniz. Belirttiğimiz hususlara dikkat ederek de bu modemlerden maksimum verimi almanız da mümkündür.

Günümüzde ülkemizde pek çok insan fiyat ve aynı zamanda performans açısından avantajlı olduğu için TP Link modemlerini tercih etmektedir. Eğer ki sizlerde bir modem almayı düşünüyorsanız, kesinlikle seçiminizin TP Link modellerinden yana olmasını tavsiye etmekteyiz. Böylelikle sizlerde maksimum verimi en uygun fiyat garantisi ile kolaylıkla alabilirsiniz. Üstelik birbirinden farklı pek çok çeşidi olması sebebiyle de dilediğiniz modeli tercih edebilirsiniz. Modelden modele göre fiyatları değişkenlik gösteriyor olsa da her daim sizlere diğer marka modemlerine göre de uygun fiyatlar ile sunulmaktadır. Kaliteli ve güvenilir bir hizmet almak istiyorsanız sizlere tavsiyemiz seçimleriniz TP Link markanın modemlerinden yana olmasıdır. 

 

Ayrıca Zyxel Modem Kurulumu‘nu da okuyabilirsiniz.


] }

Yorum yapın