TP Link Port Açma ve Port Yönlendirme

Öncelikle sizlere port açma hakkında bir takım bilgiler verelim. Port açmanın ilk kuralı, bilgisayarlarınıza sabit bir IP vermektedir. Bilgisayarlarınız modeme her bağlandığında ise modemden farklı bir IP almaktadır. Bu da her ne kadar internete bağlanılan IP adresi ile karıştırılsa da modemin size vermiş olduğu IP ile modemin internete bağlanmak için servis sağlayıcısından almış olduğu IP farklı olmaktadır. Bizlerin buradaki işi ise modemin sizlerin bilgisayarlarına atamış olduğu IP adresleri ile olacaktır.

Öncelik olarak da bu adresi öğrenelim. Bu adresi öğrenmenin en basit yolu da bilgisayarlarınızın sağ alt bölümünde yer alan kablolu ya da kablosuz ağ simgesine sağ tıkladıktan sonra “Ağ ve Paylaşım Merkezi’ni Aç” komutunu vermek olacaktır. Şimdi açılan pencerede sağ bölümde yer alan “Bağdaştırıcı ayarlarını değiştirin” seçeneğine tıklamanız gerekmektedir.

Burada da bilgisayarlarınızdaki kablolu ve kablosuz ağ adaptörlerini göreceksiniz. Üstünde çarpı işareti olmayan bağlantıya çift tıklamanız gerekir. “Ağ Bağlantısı Durumu” penceresi karşınıza çıkacaktır. Ayrıntılar kısmına tıklayarak bilgisayarlarınızın sabit IP adresini de kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Son çıkan yani yeni TP Link modemlerde port açma adımları hemen hemen aynı olmaktadır. Port ayarları aynı ancak işlem bölümleri farklı olabilmektedir. Eskiden ise port açma yeri NAT olarak yer almaktaydı. Şimdi ise sanal sunucu ya da port yönlendirme gibi başlıklar ile oluşmaktadır. TP Link modem ülkemizde en fazla tercih edilen modem markalarının başında yer almaktadır. Peki TP Link modem port açma nasıl yapılabilir? Sorusunun cevabını arıyorsanız doğru yerdesiniz.

Bir kamera kayıt cihazı aldıysanız ve bunu da dışarıdan izlemek istiyorsanız, TP Link marka model bir modeme sahipseniz port yönlendirme de yapmanız gerekmektedir. Sizler için bu yazımızda TP Link modem port açma işlemlerini sizlere adım adım aktaracağız. Bu yönergeleri takip ederseniz sorunsuz bir şekilde port açma işlemlerini de hatasız bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Port Açmadan Önce IP Sabitleme

Port açmadan önce sabit IP adresine sahip olmanız gerekmektedir. Yani statik olan IP ile uzak bağlantı yapılacaktır. Eğer ki dinamik bir IP adresi kullanırsanız da bu IP değiştiğinden dolayı bağlantınız da yapılamayacaktır.

IP Sabitleme Nasıl Yapılır?

IP sabitlemek için birbirinden farklı bazı programlar bulunmaktadır. Fakat bu sağlıklı değildir. Sorunsuz olan sabit IP satın alma. Yani statik bir IP satın alma. Bunun için de internet hizmetini aldığınız firmanın müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeniz gerekmektedir.

TP Link Modem Port Açma Nasıl Yapılır?

-Öncelikle bilgisayarınızdan Google Chrome, İnternet Explorer ya da Mozilla tarayıcılarından bir tanesini açıyorsunuz.

-En üstte yer alan adres çubuğuna 192.168.1.1 yazdıktan sonra Enter tuşuna basıyoruz.

-Gelen ekranda karşınıza kullanıcı adı ve şifre çıkacaktır.

-Kullanıcı adı: admin

-Şifre: admin

-Bunun ardından “Oturum Aç” butonuna tıklıyorsunuz.

-Bu adımdan sonra da “Güvenliğiniz için lütfen modeminizin varsayılan şifresini değiştirin ve şifrenizi unutmamak için not edin” burada da şifreyi değiştirmeden “Geç” butonuna tıklıyorsunuz.

-Yaptığınız bu işlemler sonrasında da karşınıza modeminizin admin ara yüz sayfası çıkacaktır. Karşınıza çıkan bu sayfanın sol menüdeki iletim menüsüne tıklıyorsunuz.

-Bunun sonrasında da gelen sayfada iletim menüsünün altında yer alan “Sanal Sunucu” menüsüne tıklıyorsunuz.

-Açılan sayfada ise var olan ve işinize yaramayan yönlendirmeleri seçerek, Seçilenleri Sil butonuna tıklıyorsunuz.

-Silme işleminin ardından da “Yeni Ekle” butonuna tıklıyorsunuz.

-Servis Port bölümüne yönlendirme yapacağınız cihazdaki port numarasını girdikten sonra da IP adresi kısmına yönlendirme yapacağınız cihazın IP adresini yazıyorsunuz.

-IP adresini bilmiyorsanız da bilgisayarlarınızın sol alt bölümünde yer alan “Başlat” menüsüne gelerek buradan “Çalıştır” bölümünü açarak arama bölümüne “cmd” yazarak Enter tuşuna basıyorsunuz.

-Açılan ekranda da “ipconfig” yazarak Enter tuşuna basıyorsunuz.

-Bu işlemleri sağladıktan sonra da sayfada Ipv4 adresi yazan kısmın karşısında, girmemiz gereken IP adresini giriyorsunuz.

Protokol: TCP yaptıktan sonra da kaydet butonuna tıklıyorsunuz. Port açtığınız servisin hangi protokolü kullandığından da emin değilseniz hem TCP hem de UDP seçeneklerini seçebilirsiniz ya da aynı portu her 2 protokol için de açabilirsiniz.

Port açarken “açmak istediğiniz port kullanılıyor ya da UPnP bu portu kullanıyor” yazısı ile bir hata alırsanız, modemdeki UPnP servisini çevrim dışı bir duruma getirmeniz gerekmektedir. UPnP açıksa da açmak istediğiniz portları kullandığından dolayı hata verecektir.

Port açma işlemlerini adım adım aktardık. Ayarların etkin olması için de modeminizi kapatıp açmanızı tavsiye ederiz. Ayarların etkin olması için modemi kapatıp açmanız gerekebilmektedir.

TP Link Port Açma

TP Link Modem Nerelerde Kullanılır?

TP Link modem çeşitlerinin görevleri benzer olmak ile beraber farklı kullanım alanları da bulunmaktadır. Markanın bireysel kullanım için tasarlamış olduğu modem çeşitleri ofis ve ev gibi alanlarda tercih edilmektedir. Kurumsal kullanıma yönelik modem çeşitleriyse daha da büyük alana sahip olan, dolayısıyla geniş bir internet erişim ağına ihtiyaç duyan işletmeler tarafından kullanılmaktadır. Daha da hızlı bağlantı sağlamaya yarayan modem modelleri, talep ve beklentisi yüksek internet bağlantı performansı olan kullanıcıların ilgisini çekmeyi de başarmıştır.

TP Link Modem Nasıl Seçilir?

TP Link modem seçimleri yapacak olan kullanıcıların ilk önce bireysel kullanıma yönelik mi? yoksa kurumsal kullanıma yönelik mi? bir modeme gereksinim duyduklarını belirlemeleri gerekmektedir. Bir sonraki seçim kriterleri de modem modellerinin türü ve çekim gücü olmaktadır. Markanın modem modelleri, VDSL ve ADSL olarak 2 gruba ayrılmaktadır. ADSL yaygın modem teknolojilerini, VDSL ise yeni nesil yüksek hızlı modem teknolojilerini temsil etmektedir. Modemlerin çekim güçleri de modelden modele göre farklılık göstermektedir.

Hangi TP Link Modem Modeli Daha İyi Olur?

VDSL ya da ADSL olarak da temin edilebilen TP Link modelleri, fiber bağlantı, Wireless, 3G desteği, USB girişi, 4G desteği, Ethernet çıkışı ve Türkçe menü gibi pek çok farklı özelliğe de sahip olmaktadır. Markanın bütün modem modellerinin öne çıkan özellikleri de farklılık arz etmektedir. Kullanıcılar modem modellerinin özelliklerini gözden geçirdikten sonra da kendileri için en uygun bir seçenekte karar kılabilmektedir. Böylelikle de her kullanıcı kendisi için en iyi TP Link modem modelini seçebilmektedir.

TP Link Modem Nasıl Kullanılır?

TP Link modem modellerinin kullanımına başlamadan evvel kurulumlarının yapılması gerekmektedir. Cihazların internet hattına kablolar yardımıyla fiziksel bağlantıları yapıldıktan sonra da talimatlara uygun bir şekilde yazılımsal kurulumları da gerçekleştirilmektedir. Kurulum işleminin tamamlanması ile beraber modemin kablolu ya da kablosuz bir şekilde kullanımına başlanılmaktadır. Bütün bilgisayarlar, çevrim içi konsollar ve akıllı cihaz modelleri, TP Link modem ile bağlanabiliyor. Markanın modemleri oldukça pratik kullanımları ile kullanıcıların beğenisini de her daim kazanmaktadır.

Ülkemizde en çok tercih edilen modemlerin arasında yer almasının sebeplerinden bir tanesi de budur. Oldukça pratik ve kolay kullanımlarından ötürü pek çok kullanıcısının beğenisini her daim kazanarak olumlu yorumlar da almışlardır. Bu yazımızda sizlere TP Link port açma ve TP Link modemine dair bütün bilgileri aktardık.


] }

Yorum yapın