Ücretsiz DA / PA Sorgulama Nasıl Yapılır?

DA (Domain Authority) Nedir?

Domain Authority, etki alanı yetkisi anlamına gelmektedir. Moz tarafından sunulan, bir etki alanının veya web sitesinin gücü olarak bilinen bir SEO ölçümüdür. Skor, 0 ile 100 arasında değişmektedir. Sahip olduğunuz değer ne kadar yüksek olursa, web sitenizin etki alanı da bir o kadar yüksek olur. Arama sitelerinde, DA puanı yüksek sitelerin her zaman önde çıkacağını unutmayalım. Aramalarda önde çıkması da, hitin yüksek olacağı anlamına geldiğinden, Domain Authority`nin direkt olarak hite etkisi olduğu da söylenebilir.

 

DA Puanı Kaç Olursa Sitem İçin İyidir?

Merak edilen sorulardan bir tanesi de bu olsa gerek. Burada verilecek cevap tabii ki 100`e yakın olması gerektiğidir. Ancak, 20`nin üstü de iyi olarak kabul edilebilecek bir puandır. Daha detaylı açıklamak gerekirse, 0-10 arası çok kötü olarak değerlendirilebilir. 25-50 arası, büyük olmayan, ancak çok dikkatli hareket edilmesi gereken puan aralığıdır. 50-10 arası ise, gerçekten iyi sayılabilecek puanlardır.

 

DA Arttırmak İçin Neler Yapmalıyız? 

Domain Authority puanı arttırmak için sağlam sitelerden backlink almak olmazsa olmaz başlıklarımızdan bir tanesidir. Güvenilir kaynaklardan gelen güçlü bağlantıların sayısını arttırmak ve düşük değerli kaynaklarla olan ilişkilerden kurtulmaktır. Bir diğer önemli konuysa, SEO çalışması. Site dışı yapacağınız SEO çalışmasıyla DoFollow linkler alarak, DA puanınızı arttırabilirsiniz. Site dışı SEO çalışması nasıl yapılması gerektiğiyle ilgili bilgileri linke tıklayarak okuyabilirsiniz.

 

DA (Domain Authority) Puanı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Domain Authority puanı sorgulama işlemini yapabileceğiniz ücretsiz siteler bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi olan ve bizimde  güvendiğimiz sitenin linkini aşağıda görebilirsiniz. Bu sitede, aynı anda birçok siteniz için sorgulama yapabilir. Çıkan sonuçları Excel olarak da indirip, arşivinize ekleyebilirsiniz.

Ücretsiz DA sorgulama

 

Domain Authority Tek Etken mi Olmalı?

Web sitenizde çalışırken Domain Authority skoru tek hedefiniz olmamalıdır. Bu ölçek, bağlantı profilinizde bulunan hataları ve kusurları bulmak için, arama motoru sonuç sayfasının en üstünde görünmenizi sağlayacak etkiler yaratmaktadır.

Zaman zaman sitenizde farklı sapmaların olup olmadığını araştırmanız gerekmektedir. DA`nın olduğu gibi, siteniz için birçok etkenin önemi bulunmaktadır. Bunlardan bir diğeri de PA`dır. Yani Page Authority.

 

PA (Page Authority) Nedir?

Page Authority, sayfa yetkilisi anlamına gelmektedir. SEO yazılım sağlayıcı tarafından geliştirilmiş olan bir metriktir. Bir web sitesinin tümünün göreceli otoritesini belirleyen Domain Authority ile yakından ilgili olduğunu da söyleyebiliriz. Puanı 0 ile 100 arasında değişebilmektedir. Page Authority (Sayfa Yetkilisi) yüksek olan sayfalarda, web araması sonuç sayfalarında yüksek konumlandırma olasılığı daha yüksektir.

 

Page Authority (Sayfa Yetkilisi) Puanım Kaç Olursa İyi Olur?

Sayfa Yetkilisi puanı, 0-20 aralığına çok kolay gelmektedir. Bu puan aralığında olan sitelerin, arama sonuçlarında önde çıkma olasılığı çok düşük seviyelerdedir. Puanı 20-40 arasında olan sitelerin çok kötü olduğunu söyleyemeyiz. Bu puan aralığında bulunan sitelerin, arama sonuçlarında iyi sıralarda çıkabilmektedir. 40`dan sonrası için söyleyebileceğimiz şeyleri az çok düşünebiliyor olmalısınız. Bu puanda bulunan siteler, otoriter sitelerdir. Arama motorlarında neredeyse her konuda yukarılarda çıkma olasılıkları bir hayli yüksektir.

 

Page Authority (Sayfa Yetkilisi) Puanımı Arttırmak İçin Neler Yapmalıyım?

PA arttırmak için neler yapmalıyım? Bunun için, yukarıda DA puanı arttırmanız için yapmanız gerekenlerin aynılarını söyleyebiliriz. Kısaca tekrar değinmek gerekirse, Güvenilir kaynaklardan gelen güçlü bağlantıların sayısını arttırmak ve düşük değerli kaynaklarla olan ilişkilerden kurtulmaktır. Diğerlerini yukarıda okuyabilirsiniz. Bu durumlara dikkat ettiğiniz sürece, puanınızı arttırmamak için hiçbir neden bulunmamaktadır.

 

Böylece da pa değeri sorgulama ile ilgili her şeyi anlatmış olduk da pa sorgulama ile ilgili sizin de görüşleriniz varsa yorumlarda belirtin. da ve pa değeri sorgulama


] }