Ekrana Görüntü Gelmiyor Nasıl Çözülür?

Ekrana Görüntü Gelmeme Problemi

Ekrana görüntü gelmeme sorunu birçok kişi tarafından oldukça sık bir şekilde yaşanan bir çeşit problemdir. Sadece ekrana görüntü gelmiyor problemi değil, bunun gibi birçok problem aslında bilgisayar kullanıcılarının başına sıkça gelir. Bu problemler ise bilgisayarın kendisini sürekli kapatması veya kapatıp açması, açılışta çeşitli hata mesajları veriyor olması, kapanırken geç kapanması veya kapanıyor ekranında kalması ve en çok yaşananı kasadan aşırı gürültü gelme problemi. İşte bu gibi problemleri yaşamak istemiyorsanız bilgisayarlarınızın bakımlarını sürekli olarak yapmalısınız. Ekrana görüntü gelmeme sorununa dönecek olursak bu sorunu tetikleyecek birçok faktör vardır ki bu faktörleri kontrol ettiğinizde mutlaka ekranınıza artık sinyal alırsınız.

 

Ekrana Neden Görüntü Gelmez?

Ekrana görüntü gelmemesindeki faktörlere değinecek olursak şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Ekran kartı sürücüsü yüklenmemiş veya hasar görmüş olabilir,
  • RAM parçası oksitlenmiş olabilir,
  • Ekran kartı parçası oksitlenmiş olabilir,
  • Monitöre giden kablolarda kısa devre olabilir veya kablolar hasar görmüş olabilir.

İlk olarak yapmanız gereken işlem, monitöre giden görüntü kablolarını kontrol etmenizdir. Özellikle de, VGA kablosunda herhangi bir çeşit temassızlık olabilir. Bu kabloyu farklı bir VGA kablosu ile değiştirerek denemenizde de büyük ölçüde fayda vardır.

Kablonuzu kontrol ettikten sonra sıra geldi ekran kartı sürücüsünü kontrol etmeye. Sisteminizi güvenli moda alabiliyorsanız alın ve çalıştırın. Sonrasında ekran kartınızın sürücüsünü tekrar yüklemeyi deneyin. Eğer sorun düzelmezse son olarak oksitli parçaları değiştirebiliriz.

 

Oksitlenen Parçaların Onarılması

Eğer ekran kartı parçanız veya RAM parçanız oksitlenmiş ise burada yapmanız gereken işlem onları temizlemek olacaktır. Kasanın güç kablosunu çıkartın ve RAM parçalarınızı sırasıyla yerinden çıkartarak PİN bölgelerini bir silgi ile silin.

Bu bildiğimiz okul silgisidir. Sonrasında, ekran kartı parçanızı yerinden sökün ve PİN kısımlarını yine okul silgisi ile temizleyin. Bütün bu işlemlerden sonra, bu parçaları nazikçe yerlerine takın ve bilgisayarınızın güç kablosunu takarak çalıştırmayı deneyin.

Bilgisayarlarımızın temizliğini düzenli olarak yapmamız gerekiyor. Özellikle, masaüstü bilgisayarlarımızı kapak açık şekilde çalıştırdığımızdan dolayı, çok fazla toz kapabiliyor. Bu da parçaları olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Bu gibi durumlarda, bilgisayarın içerisine hava tutarak, tozlardan arındırmamız da bir çözüm yolu olabilmektedir.

Siz bu adımları uyguladıktan sonra büyük ihtimalle problem düzelmiş olacaktır ve artık ekranınıza görüntü geliyor olacaktır. Sorun hala devam ediyorsa, kasanızı bir teknik servise götürmekte fayda var.

 

ekrana görüntü gelmiyor pc sorununu böylece size sebepleriyle aktarmış olduk. hala bilgisayar ekrana görüntü gelmiyor veya laptop ekrana görüntü gelmiyor sorunu yaşıyorsanız yorumlarda belirtin birlikte çözüm arayalım.


] }

“Ekrana Görüntü Gelmiyor Nasıl Çözülür?” üzerine 3 yorum

Yorum yapın