UEFI Windows 10 Kurulum USB’si Hazırlama

Zaman zaman bilgisayarımızı yeniden temiz bir kurulum yapmak yada yeni bir üst sürüme yükseltmek isteyebiliriz. Durum böyle olunca da kuracağımız işletim sisteminin temiz bir kopyası bulabilmek önemli bir durum haline gelmektedir.

 

Artık gelişen teknoloji dünyasında bilgisayarlarımızın BIOS menüleri de gelişerek günümüzde ki hali UEFI konumunu almıştır. UEFI sanki bir işletim sistemi gibi tıklama yöntemiyle bilgisayarlarımızın donanımlarını ve belli ayarlarını kontrol edebilme imkanı sunar. Klasik BIOS ‘tan tek farkı görünüş ve kullanımı kolaylığı olan fakat yaptığı iş aynı olan bu bilgisayarlarımıza özel usb uefi windows 10 kurma işlemini gerçekleştireceğiz.

 

Microsoft ‘un bizlere orijinal Windows işletim sistemini indirebilmek adına sunduğu yada bilgisayarımızı yükseltebilmek adına aracı olan Media Creation Tool ‘u kullanarak orijinal bir Windows sürümünü bilgisayarınıza .iso dosyası olarak indirebilirsiniz.

 

Media Creation Tool İndir

 

Yukarıdan indirmiş olduğunuz araç sayesinde orijinal bir Windows 10 iso dosyasına sahip olurken bizim bilgisayarımıza indireceğimiz iso dosyasını bir USB belleğe yüklenebilir hale getirmek için en çok kullanılan “Rufus” adlı programa ihtiyacımız olacaktır.

 

Rufus İndir

 

Yukarıda yer alan bağlantılardan Windows 10 yükleme aracını ve Rufus programını indirdikten sonrasında artık tek yapacağımız işlem bizim kurulum usb belleğimizi hazırlamak olacaktır.

 

 

Orijinal Windows İndirmek

Yukarıda bahsettiğimiz “Windows Media Creation Tool” ‘u indirdikten sonrasında bilgisayarınızda çalıştırın. Bilgisayarınızda çalıştırdıktan sonrasında ise sizleri “Ne yapmak istiyorsunuz ?” adlı bir başlık karşılayacaktır. Bu kısımdan ise bizler bir iso dosyası elde etmek istediğimiz için ikinci seçenek olan “Başka bir bilgisayar için yükleme medyası” seçeneğine tıklayın.

 

Daha sonrasında indirmek isteyeceğimiz Windows sürümünü seçip dil ayarlarını yapıp ve işlemci mimarisini seçiniz. Bu ekrandan sonrasında ise “İleri” butonuna bastığımızda bizleri bu sefer ise “Kullanılacak Medyayı Seçin” adlı bir başlık karşılamaktadır. Bu kısımdan seçmemiz gereken seçenek ise “ISO Dosyası” olmalıdır.

 

Bu seçim işlemini de gerçekleştirdikten sonrasında ise artık bizlere ISO Dosyasını nereye indirmek istediğinizi soracaktır. Bu kısımdan ister masaüstü isterseniz de her hangi bir klasör seçebilirsiniz. Ardından tek yapmanız gereken şey Orijinal Windows 10 ‘un bilgisayarınıza ISO dosyasının inmesini beklemek olacaktır.

 

Windows 10 UEFI USB Hazırlama

Medya Oluşturma Aracı’nı kullanmak, bir USB önyüklenebilir medya oluşturma için önerilen yöntemdir. Ancak, seçenek çalışmıyorsa, Windows 10 ISO dosyasını farklı bir kaynaktan alternatif olarak indirebilir ve UEFI desteğiyle bir yükleme ortamı oluşturmak için Rufus aracını kullanabilirsiniz. En az 4GB’lık bir alana sahip bir USB flash sürücüyü bağlayın ve ardından şu adımları izleyin :

 

  • Rufus” programını çalıştırın.
  • “Aygıt” başlığı altından USB belleğinizi seçiniz.
  • Ardından “Önyükleme seçimi” başlığı altına gelerek “DISK yada ISO Yansıması” seçeneğine gelip sağ tarafında bulunan “Seç” butonuna basınız ve indirmiş olduğunuz iso dosyasını seçiniz.
  • Disk Bölüm Düzeni” kısmına gelerek bu kısımdan ise “GPT” seçeneğini seçiniz.
  • Sağ tarafta yer alan “Hedef Sistem” ‘in otomatik olarak “UEFI” olduğunu göreceksiniz. Eğer değilse tıklayıp seçme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

 

Bu işlemleri yaptıktan sonrasında artık “Başlat” butonuna basmaya hazırsınız. Fakat biçimlenecek olan USB Belleğinize yeni bir ad vermek istiyorsanız “Yeni Birim Etiketi” başlığı altından bir isim verebilir ve USB belleğiniz için bazı ayarlamalar yapabilirsiniz.


] }

Yorum yapın