Yeni Başlayanlar İçin En İyi 7 Programlama Dili

Nasıl kodlanacağını bilmek, gelecek vaat eden iş fırsatlarından kendi uygulamalarınızı yaratma yeteneğine kadar çok çeşitli olanakları ortaya çıkarabilir. Ancak, orada birçok programlama diliyle, nereden başlayacağınızı anlamak biraz korkutucu olabilir.

Karmaşıklık düzeyi ve genel talep dahil olmak üzere bir dizi faktöre bağlı olarak, aşağıdaki kodları öğrenmeye başlamak için en iyi dilleri sizin için listeledik.

 

 

En İyi Kodlama Başlangıç Dilleri

Hiçbir programlama dilinin öğrenilmesi kolay değildir, ancak zorluk derecesi birbirinden önemli ölçüde farklılık gösterebilir. Bu nedenle, ilk denemenizde derinlere dalmamak önemlidir. Derinlere dalmak işleri karmaşıklaştırıp, sizi kodlamanın korkutmasın olanak sağlayabilir.

 

[vurgu color=”#dd3333″]1 Ruby

Ruby

Yeni geliştiriciler için mantıksal bir atlama noktası yapan nispeten kullanımı kolay bir sözdizimi ile Ruby, çoğu programlama dilinde bulunmayan bir okunabilirlik düzeyi sunar. Aslında, yaygın olarak İngilizce gibi konuşulan dillere en çok benzeyen ve inşası ve mantıklı akışı açısından kodlama dili olarak adlandırılır.

 

Ruby, dinamik olarak yazılan bir dildir; yani, derleme zamanında gerçekleşen bu doğrulamaya karşı değişken türlerin çalışma zamanında kontrol edildiği anlamına gelir. Bu türler kod yürütmeye kadar kontrol edilmediğinden, yeni başlayan programcılar için çok daha bağışlayıcı bir dildir. Ruby yeni başlayanlar için ideal olsa da, sadece bir basamak taşı değil ve Rails çatısı ile birlikte kullanıldığında oldukça güçlü olabilir – genellikle Ray on Rails olarak adlandırılan bir çift, çoğu zaman da dahil olmak üzere veritabanı tabanlı web geliştirmede sıkça rastlanan bilinen siteler ve hizmetler.

Ruby’nin esnekliğine ve sadeliğine eşlik eden olumsuzluklar var, ancak diğer popüler dillere kıyasla daha az etkileyici performans ve hız. Ölçeklenebilirlik endişeleri, bu genel amaçlı dil hakkında da ifade edilmektedir, ancak bazı durumlarda garanti edilmeyebilir. Algılanan sınırlamalar bir yana, Ruby mükemmel bir başlangıç ​​dili olarak kullanılabilir ve bu da ustalaştıktan sonra oldukça yararlı olabilir. Programlama için Desteklenen İşletim Sistemleri: Android (çoklu üçüncü taraf uygulamaları aracılığıyla), iOS (RubyMotion veya benzer bir uygulama aracılığıyla), Linux (en popüler dağıtımlar), macOS, Windows

 

[vurgu color=”#dd3333″]2 Python

Python

Başka bir genel amaçlı dil olan Python da yeni başlayanlar için tavsiye edilir, çünkü iyi bir öğreticiyi takip ederken ilk gününüzde temel işlevselliği betimleyebilirsiniz. Temel kodlama kavramlarının anlaşılmasında sadece yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda Python’da ustalık sahibi olmak, birçok endüstride giderek daha fazla istenen bir beceridir.

Instagram ve YouTube gibi bazı büyük hizmetlerin arka planında çalışan ve hızla büyüyen bir alandaki veri bilimcileri tarafından yoğun bir şekilde kullanılan Python, PyGame kütüphanesi ile birlikte video oyunları oluşturmak için bile kullanılıyor.

 

Ruby’de olduğu gibi, başlangıçta bir tamsayı tutan ve tam tersi bir değişkene bir dize atayabilirsiniz. Bununla birlikte, Python’un esnek doğasını iyi için kullanacağınızı ve özensiz kodlama uygulamalarını geliştirmediğinizi öğrenmeniz önemlidir. Tipik olarak daha az kod ve dolayısıyla diğer birçok dilde gerekenden daha az yazım gerektirdiğinden, ileriye doğru hareket ederken uygun yapıya ve sözdizimine odaklanmanız daha da kolay olacaktır.

 

Programlama için Desteklenen İşletim Sistemleri: Android (çoklu üçüncü taraf uygulamaları aracılığıyla), iOS (Pythonista veya benzeri bir uygulama aracılığıyla), Linux (en popüler dağıtımlar), macOS, Windows

 

[vurgu color=”#dd3333″]3 HTML5 ve CSS3

Html5 Css3

Bunu şu yoldan çıkaralım: Bunlar, tipik olarak tanımlandıkları gibi, programlama dilleri değildir. Bu söylenecek, ulaşılabilir ve öğrenmesi oldukça kolay.

HTML ve CSS aynı dil değildir ve herhangi bir şekilde birbiriyle değiştirilemez terimler değildir. Bununla birlikte, pek çok kodlayıcı HTML’yi öğrenmeye paralel olarak CSS’yi kullanmayı tercih ettikleri için bunları bir araya getirdik. Bunun başlıca nedeni, her ikisi de web sayfası (ve diğer web tabanlı çıktılar) tasarımı, gösterimi ve hatta davranışı için anahtar olmasıdır. HTML bir işaretleme dilidir ve bu nedenle esas olarak bir belgenin içindeki tüm öğeleri tanımlamak için etiketler kullanır. Bu belge, düzgün bir şekilde oluşturulduğunda, bir web tarayıcısında veya diğer uyumlu bir görüntüleme mekanizmasında oluşturulabilir. Bu arada CSS, bu HTML öğelerinin sayfa düzeninde denetim alarak nasıl görüntüleneceğini belirler.

 

Özellikle, HTML5, akıllı telefon uygulamaları oluşturmak için giderek daha popüler hale gelmiştir ve bu kombinasyonun yalnızca web sitelerini programlarken yararlı olduğu konusunda eski bir fikri ortaya çıkarmıştır. Bu ezici zor değildir ve bu nedenle tomurcuklanan geliştiriciler için başka bir ideal başlangıç ​​dili olarak hizmet vermektedir.

 

Programlama için Desteklenen İşletim Sistemleri: Android, iOS, Linux, MacOS, Windows

 

 

Bir Sonraki Seviyede Öğrenilebilecek Diller

Kemerinizin altında bir programlama deneyimine sahip olduğunuz zaman, tercihen yukarıda bahsedilen dillerden bir veya daha fazlası ile, biraz daha ileri bir şeyleri incelemenin zamanı sizce de gelmedi mi ?

 

[vurgu color=”#dd3333″]4 JavaScript

Javascript

Her ne kadar web tabanlı bir cihaz için geliştirmeyi planlıyorsanız, onun duyarlılıkları olmasa da, JavaScript mutlaka öğrenmeniz gereken bir şeydir. Halen dünyanın en popüler programlama dili olan JS, HTML ve CSS’nin çıktısını diğer şeylerin arasında değiştirmek için kullanılıyor. Üçünde iyi bir kavrayışa sahip olmanız, tam olarak bir yığın web geliştirici yapmanıza gerek kalmaz, ancak potansiyel olarak uçtan uca bir web varlığı oluşturmanıza olanak tanır.

 

Bahsi geçen dillerden daha zor bir şekilde alınması zor olan JavaScript, bir web sayfasında veya başka bir web tabanlı çıktıda bulabileceğiniz anında güncellemeler, etkileşimli özellikler, animasyon ve diğer statik olmayan öğelerden büyük ölçüde sorumludur. Web için geliştirilmeyi ilginç buluyorsanız, JavaScript’in bir sonraki adımı olmasını öneririz. Ancak, hem HTML hem de CSS ile önceden rahat edene kadar. JS’nin nesne yönelimli yapısını anlamak ilk bakışta göz korkutucu görünebilir, ancak bu beceri grubunu geliştirmek sizi hem kişisel hem de profesyonel olarak uzun bir yoldan alabilir.

 

Programlama için Desteklenen İşletim Sistemleri: Android, iOS, Linux, MacOS, Windows

 

[vurgu color=”#dd3333″]5 Java

Java

Nesne yönelimli olan bu genel amaçlı dil, Linux, MacOS ve Windows gibi en popüler platformlarda kodlama yapmak için uygulama kodlama yaparken genellikle tercih edilen silahtır. Java aynı zamanda Android işletim sisteminin temel dilidir, bu nedenle bu işletim sistemi için uygulamalar oluşturulurken en çok kullanılanıdır.

 

“Bir kez yaz, her yerde koş” sloganı, güçlü çekirdek ve kapsamlı Java Runtime Environment (JRE) ile birlikte Java’yı bireysel programcılar ve daha büyük geliştirme mağazaları için cazip bir seçenek haline getiren bu geniş uyumluluğun altını çiziyor. Bu noktaya kadar ele aldığımız diller kadar kolay öğrenilemese de, web, üst düzey geliştiricilerin adım adım rehberliklerini içeren bir hazine malzemesi ve destek forumları içeriyor. Bir Java probleminde sıkışıp kaldığınızda asla yalnız olmazsınız, çünkü cevabınız neredeyse her zaman bu sınırsız (ve genellikle özgür) kaynaklar arasında bir yerdedir.

 

Programlama için Desteklenen İşletim Sistemleri: Android, Linux, MacOS, Windows

 

[vurgu color=”#dd3333″]6 Swift

Swift

Java, yerel Android uygulamalarını geliştirmek için tercih edilen dil olduğundan, Swift, MacOS, iOS, watchOS ve tvOS uygulamalarının tek amacı için Apple tarafından oluşturuldu. Bu açık kaynak dilin, Objects-C üzerinde bir iyileştirme olması amaçlanmıştır, bu da API’ları bellek yönetimini otomatik olarak yönetirken okuma ve sürdürmeyi kolaylaştırır.

 

Swift’in, özellikle yerel olmayan uygulamalar veya farklı bir dilde geliştirilmiş olanlara göre önemli ölçüde geliştirilmiş hız ile etkilemek için tasarlandığı Apple donanımı üzerindeki karşılaştırmaları. Temel sözdizimi ve kütüphaneleri, bazı alanlarda teknik olarak mümkün olduğu kadar gereksiz karışıklıktan bilerek sapan, mantıklı bir şekilde yapılandırılmıştır. Swift’i daha yeni programcılar için gelişmiş bir dil olarak sevdiğimiz diğer nedenlerden biri de, kodlama söz konusu olduğunda en keyifli öğrenme deneyimlerinden birini sağlayan Swift Playgrounds uygulamasıdır.

 

Programlama için Desteklenen İşletim Sistemleri: iOS, macOS

 

[vurgu color=”#dd3333″]7 R

R Programming

Belki de teknik alan büyük veriden daha hızlı büyüyor, veri bilimcileri ve diğer ilgili pozisyonlar için maaşlar hızlı bir hızla tırmanıyor. Paranın yanı sıra, bu alanın en cazip yönü, sürekli büyüyen bir listede birkaç popüler endüstriyi kapsamasıdır. Finans, spor, tıp alanında veya başka bir yerde çalışmak istediğinizde, veri keşif ve gelişimini anlamak sizin biletiniz olabilir.

 

İstatistiksel hesaplama ve buna karşılık gelen grafiklere odaklanan ücretsiz bir açık kaynak dil ve çevre, R büyük veri kümelerini analiz etmek ve değiştirmek için bir favori. Bu makaledeki diğer dillerden bazıları kadar kurulmamış olsa da, R geliştirme çekirdek ekibinden elde edilen bazı çok yararlı el kitaplarının yanı sıra web’deki diğer faydalı kaynakların birçoğu da vardır. Matematiksel olarak doğası gereği eğimliyseniz, öğrenme eğrisi biraz daha dik olabilir, ancak bu zor anları zorlamak uzun vadede çok faydalı olabilir.

 

Programlama için Desteklenen İşletim Sistemleri: Linux (en popüler dağıtımlar), MacOS, Windows


] }

Yorum yapın