Uygulamaları Windows’ta Her Zaman Yönetici Olarak Çalıştırma

Uygulamaları Windows’ta yönetici olarak çalıştırmak, onlara fazladan ayrıcalıklar sağlar. Kayıt defterini düzenlemelerine, sistem dosyalarını değiştirmelerine ve genellikle kısıtlanmış olan diğer klasörlere erişmelerine olanak tanır. Bazen, her kullandığınızda yönetici modunda bir program çalıştırmanız gerekir. Örneğin, müzik yönetim yazılımın yönetici modunda çalışması gerekir, böylece dosyalarımı gerçek zamanlı olarak otomatik olarak düzenleyebilir.

 

Her gün kullandığınız ve yönetici ayrıcalıkları gerektiren uygulamalar varsa, kısayolu veya EXE’yi sürekli sağ tıklatıp Yönetici olarak Çalıştır’ı seçmenin ne kadar sinir bozucu olabileceğini hepimiz biliyoruz. Neyse ki, uygulamaların otomatik olarak yönetici modunda çalışması için bir yol var. Her başlattığınızda, açılan UAC uyarısını kabul etmeniz yeterli olacaktır.

 

 

Programları Yönetici Olarak Çalıştırma

Biz eğer bir uygulamayı sürekli olarak sağ tıklayıp yönetici olarak çalıştır butonuna basmak bir süre sonrasında sıkıcı bir hale gelecektir. Bu yüzden bu işlemi otomatikleştirmek bizim için en kolay ve kullanışlı bir seçenektir.

 

Çoğu bilgisayar kullanıcısı karşılaşacakları bir sorun yönünde yönetici olarak çalıştır özelliğini yeni öğreneceklerdir. Doğal olarak arama motorlarında ise arayacakları yönetici olarak çalıştır nasıl yapılır terimi olacaktır. Fakat bir uygulamayı sürekli olarak yönetici izni verilmesi gerekiyor ise bilinmesi gereken işlem bunu yönetici olarak çalıştırmanın otomatik olmasını ayarlamamız gerektiğidir.

 

Artık her hangi bir programı her zaman yönetici olarak çalıştırma işlemi için ise :

  • Öncelikle bilgisayarınızdan “Başlat” menüsünü açın.
  • İstediğiniz programı aratarak bulun.
  • Uygulamanın adına sağ tıklayın ve “Diğer” ardından da “Dosya konumu” butonuna tıklayın.
  • Dosya Gezgini açılıp uygulama karşınıza çıkacaktır. Yine, uygulamanın adına sağ tıklayın.
  • Uygulaya sağ tıkladıktan sonrasında “Özellikler” butonuna tıklayın.
  • Açılan pencerede ki üst menülerden “Kısayol” sekmesini seçin.
  • Bu kısımdan ise aşağıda sağ tarafta yer alan “Gelişmiş” butonuna tıklayın.
  • Açılacak pencerede son olarak “Yönetici olarak çalıştır” ‘ın yanındaki onay kutusunu işaretleyin.
  • Değişiklikleri kaydetmek için “Tamam” ‘a tıklayın.

 

Artık uygulamanız her çalıştırdığınızda yönetici modunda yönetici izinleri alarak çalışacaktır. Otomatik olarak her programı çalıştırdığınızda bu özelliği tanıdığınız programın yönetici haklarını gelecekte herhangi bir noktada kaldırmak isterseniz, yukarıdaki adımları tekrar uygulayın ve bu sefer ise vermiş olduğunuz iznin kutucuğunu kaldırmanız yeterli olacaktır.


] }

Yorum yapın