VDSL2 Nedir?

VDSL2 Nedir?

 

Açılımı “Very High Speed Digital Subscriber Line 2(VDSL2)” olan yazılımın anlamı çok yüksek hızlı dijital abone hattı manasına gelmektedir.

 

     VDSL2 mevcut telefon hatları üzerinden internette daha hızlı erişim imkanı sağlayan, aynı ADSL gibi DSL sistemine dayanan bir teknolojidir. VDSL2, ADSL’de olduğu gibi telefon hattını meşgul etmeden bir yandan telefonla görüşme yapılabilir iken, diğer yandan internette veri alışverişini mümkün kılmasına rağmen ADSL’e oranla “20 kat” daha hızlı internet erişimi sağlamaktadır.

 

     VDSL2‘nin en belirgin özelliği veri düzeltme olmaksızın veri aktarımına izin vermektedir. Bu da sıkıştırılmış video transferi yapılmasına izin verildiği anlamına gelmektedir VDSL2 sayesinde, kullanıcılar “Triple Play” denilen ses, görüntü, veri, yüksek çözünürlüklü HD Video interaktif oyunlardan kesintisiz faydalanabilecekleri anlamına gelmektedir.

 

En çok işimize yaramayacak durum ise ADSL için kullanılan modemler VDSL2 için kullanılamayacaklardır.

 


Sıkça Sorulan Sorular

VDSL2 mevcut telefon hatları üzerinden internette daha hızlı erişim imkanı sağlayan, aynı ADSL gibi DSL sistemine dayanan bir teknolojidir. VDSL2, ADSL de olduğu gibi telefon hattını meşgul etmeden bir yandan telefonla görüşme yapılabilir iken, diğer yandan internette veri alışverişini mümkün kılmasına rağmen ADSL e oranla 20 kat daha hızlı internet erişimi sağlamaktadır.

Açılımı Very High Speed Digital Subscriber Line 2(VDSL2) olan yazılımın anlamı çok yüksek hızlı dijital abone hattı manasına gelmektedir.

Yorum yapın