VDSL-VDSL2 Arasındaki Farklar Nedir?

VDSL ve VDSL2 Arasındaki Farklar

 

     VDSL ve VDSL2 terimi sıklıkla birbiriyle beraber kullanılan internet terimleridir. Arasındaki farkları soracak olur iseniz tam olarak birden fazla fark olmadığı aşikardır. Hepimiz internet kullanıcıları olduğumuz gibi zamanında ADSL var iken ADSL2‘nin çıktığını hatırlıyoruzdur. ADSL2‘nin amacı ise daha hızlı internet idi. VDSL2‘de bunun gibi bir amaçla ortaya çıkmıştır.

 

     VDSL altyapısında ADSL deki gibi telefon hatları altyapısı kullanılmaktadır. Yani yeni kablo döşemek gibi bir sorun yaratmayacaktır. Fakat ülkemizin Telekom altyapısındaki kabloların bu güçlü interneti taşıyıp taşıyamayacağı sorun teşkil etmektedir.

 

     VDSL2 sayesinde, kullanıcılar 30Mbit’lik internet hızı saniyede yaklaşık 8MB’lık indirme hızına indirme yapabilmektedir. Fakat upload yani yükleme hızı 1Mbit ile sınırlandırılmış. Yani ne kadar yüksek download yaptığınız değil önemli olan bu hız artışı ile o kadar iyi upload edebilmektir fakat  8Mbit’ten 32Mbit’e kadar olan bütün bağlantı seçeneklerinde upload hızı 100KB/s seviyesinde tutularak internet kullanıcılarının PC’lerini sunucu gibi kullanmaları engellenecektir. Torrent ve E-Mule gibi paylaşım platformlarının yanı sıra, oyun ve web sunucusu kurmak isteyen kullanıcılar yine Telekom’un 10Mbit’lik direkt hatlarını uçuk paralara almaya devam edecekleri göz önünde bulunmaktadır.

 


Sıkça Sorulan Sorular

 VDSL altyapısında ADSL deki gibi telefon hatları altyapısı kullanılmaktadır. Yani yeni kablo döşemek gibi bir sorun yaratmayacaktır. Fakat ülkemizin Telekom altyapısındaki kabloların bu güçlü interneti taşıyıp taşıyamayacağı sorun teşkil etmektedir. VDSL2 sayesinde, kullanıcılar 30Mbit’lik internet hızı saniyede yaklaşık 8MB’lık indirme hızına indirme yapabilmektedir. Fakat upload yani yükleme hızı 1Mbit ile sınırlandırılmış. Yani ne kadar yüksek download yaptığınız değil önemli olan bu hız artışı ile o kadar iyi upload edebilmektir.

Yorum yapın