WordPress Nedir? Ne İşe Yarar?

WordPress

WordPress Nedir diye merak ediyorsanız, anlamı “içerik yönetim sistemi” olarak tanımlanır. Bu içerik yönetim sistemi ücretsiz olarak sunulan, devamlı olarak geliştirilen, internet sitesi kurmanıza olanak sağlayan, yönetim paneli olan bir sistemdir.

Temelde; içerik oluşturulması, oluşturulan içeriğin yönetilmesi, kolay ulaşılabilir ve paylaşılabilir hale getirilmesine yönelik teknikleri kapsayan çok geniş kapsamlı bir işlemler bütününün adı olan İçerik Yönetim Sistemleridir.

 

WordPress.org Nedir?

Bir internet sitesi düşünün. Ama yönetimi kolay. Hazır olan bir panel üzerinden sadece ve sadece resim, video, yazı ekleyip değiştirebiliyorsunuz. Ne kadar kolay değil mi? İçerik yönetim sistemlerinden olan WordPress sayesinde kendiniz not defterinde sayfalar oluşturmadan bunları bu panel üzerinden yazıp şekillendirip sitenizin dosyaları arasına otomatik olarak yüklüyorsunuz. Kullanımı aslına bakılırsa çok kolay gibi görünse bile bazı insanlara zor gelebilmektedir. Zaman geçtikçe alıştığınızın farkına varacaksınızdır.

 

     WordPress içerik yönetim sistemi tabi ki de bizlere sadece resim, video vb tarzı şeyler ekletmiyor. Dilerseniz internet sitenize yarayacak eklenti kurabileceğiniz bir mağazası var. Sitenizin temasında değişiklikler yapabilirsiniz. 404 sayfalarını, page ve single-page sayfalarını aslına bakarsanız bir çok şeyi değiştirebileceğiniz özellikler sunmaktadır.

 

WordPress Ne İşe Yarar?

WordPress‘te yazılarınızı kategoriler şeklinde ayırabilirsiniz. Aslında aklınızda ki tüm kısıtlamaları kaldırın hadi. Dostum bu içerik yönetim sistemiyle her şeyi yapabilirsiniz. Sizin bir internet siteniz olacak. Tamamen sizin. Sizin aklınızda ki düşünceler sizin istedikleriniz. Ama tek yapmanız gerekende kullanmasını bilmek olacaktır. Hiç bir kod bilmeyen dahi WordPress içerik yönetim sisteminde bir kendine bir internet sitesi yaratabilir. Önemli olan doğru temayı bularak yolunuza devam etmenizdir. Doğru eklenti seçmekte bunun cabasıdır.

WordPress Site Çeşitleri

     WordPress ilk oluşturulduğunda sadece Blog web site yapma amacı ile oluşturulmuştur. Zaman içinde çok geliştiği için ve kullanımı kolaylaştığından dolayı şimdilerde ise

 • Kişisel web sitesi
 • Firma web sitesi
 • Galeri sitesi
 • Emlak sitesi
 • Haber sitesi
 • Tanıtım sitesi
 • Video sitesi
 • Oyun sitesi
 • Okul sitesi
 • Forum sitesi
 • E-ticaret sitesi

gibi ve daha kat kat fazla türde web siteleri WordPress içerik yönetim sistemi ile oluşturulmaktadır.

WordPress farklı farklı temaları sayesinde günümüzde bir çok farklı web sitesi kurma olanığını elinde taşımaktadır. Alabileceğiniz yada yazacağınız temalar sizin sitenizin şeklini, karizmasını belirlemektedir. WordPress nedir sorusuna yanıt bulduğumuza göre artık sizlerde internet sitesi hakkında bilgiye sahipsiniz. Bu tarz bilgileri kullanarak sizlerde kendi internet sitenizi oluşturabilirsiniz.


] }

Yorum yapın