Virüsleri Bilgisayarınıza İndirmeden Tespit Edin!

Virüsleri Bilgisayarınıza İndirmeden Tespit Edin!

Günümüzde özellikle de hackerlar tarafından sürekli olarak virüsler üretiliyor. Neredeyse her gün yüz binlerce yeni virüs türevi piyasaya servis edilmektedir. Bu virüslerden bazıları Truva atı niteliği taşımaktadır. Truva atı virüsleri, bir bilgisayara sızdıktan sonra bilgisayardan veri çalmayı hedeflerler. Çaldıkları verileri de haliyle kötü niyetli kişilere taşırlar. Bir diğer kategoride olanlar reklam virüsleridir. Maalesef reklam virüslerinde, özellikle de son yıllarda ciddi bir artış gözlemlenmiştir. Bu artış nedeniyle antivirüs şirketlerinin de başları belada desek tam yeri olur. Bir diğer çeşitleri de solucan virüsleridir ki bu virüsler bilgisayarınıza zarar vermeyi hedeflemektedirler.

 

Virüsler Nasıl Tespit Edilir?

Antivirüs şirketleri virüsleri tespit edebilmek amacı ile çok farklı yöntemler kullanıyorlar. Örneğin, bilgisayarınızda bir antivirüs programı var diyelim. Siz sisteminizde bir programı çalıştırdığınız zaman sizin rızanız olmadan bu yazılımın bir örneği antivirüs şirketlerine gönderilmektedir ve şirketler de bu dosyaları incelerler. İnceleme işlemlerini de özel ortamlarda yaparlar. İncelemeleri bittikten sonra eğer bu dosya virüs ise antivirüs programlarının veri tabanları güncellenir ve o dosyadan hangi bilgisayarda var ise ve o bilgisayarda da antivirüs programı (virüsü tespit eden) yüklü ise virüsü hemen silmektedir. İşte bu yüzden kullanıcılara sürekli olarak antivirüs programlarınızın veri tabanlarını güncelleyin uyarısında bulunuyorlar.

 

Virüs İndirmeden Nasıl Anlaşılır?

Virüsleri indirmeden önce virüs olup olmadıklarını anlayabilmeniz için kullanabileceğiniz birkaç araç bulunmaktadır. Bunlardan birisi virustotal.com sitesidir. Bu site ile virüsleri daha indirmeden taratma yapabilir ve virüs olup olmadıklarını anlayabilirsiniz. Yine virüs total gibi antivriscan benzeri birçok online virüs tarama sitesi vardır. Kullanıcılara tavsiyemiz mutlaka bu güvenlik sitelerini kullanmaları olacaktır. Bu siteler sayesinde istediğiniz dosyayı rahatlıkla indirmeden taratma yapabilirsiniz. Ancak, unutmayın ki çıkan sonuçlar her ne kadar temiz olsalar da yine de antivirüs programları da profesyonel hackerlar tarafından atlatılabilir. Bu nedenle, indirdiğiniz her dosyaya güvenmeyin ve bu dosyaları titiz bir şekilde kullanmalısınız. Ancak antivirüs programlarınızı da sırf bu yüzden kullanmamazlık yapmayın.

 

virüs tespit edildi uyarısı, virüs tespit etme, telefonda virüs tespit edildi, bilgisayarda virüs nasıl tespit edilir


] }

“Virüsleri Bilgisayarınıza İndirmeden Tespit Edin!” üzerine 3 yorum

  1. Daha önce bilgisayarıma virüs bulastıgı için bir çok önemli dosyamı kaybettim bundan sonra diğer dosyalarımı kaybetmeyeceğim.

    Cevapla

Yorum yapın