Polimer Teknolojisi Nedir?

Polimer teknolojisi lastik ve plastik sektöründe yaşanan ihtiyaçları karşılamak ve çözümlemek üzere geliştirilen tekniklerin tümü olarak tanımlanabilir. Polimer teknolojisinin temel amacı her geçen gün gelişen ve değişen lastik ve plastik sektörünün mamul üretimi ve diğer ihtiyaçlarına karşı ihtiyaç duyulan donanımlı elemanı geliştirmektedir. Sektörün donanımlı eleman ihtiyacı her geçen gün artarak problemin çözülmesi ve tanımlanmasında gerekli olmaktadır. Sektörün geniş üretim alanı hakkında gerekli altyapıyı alan ve üretim aşamalarında kendini geliştiren uzman kişiler ilgili sektörde doğru ve mevzuatlara uygun imalat yapılabilmesine imkân tanır.

Polimer Teknolojisi Bölümü Kapsamı

polimer teknolojisi bolumu

Polimer teknolojisi bölümünün kapsamı eğitim alacak kişilerin teorik bilgilerini uygulamada pratiğe çevirerek ihtiyaç duyulan açığı kapatmasıdır. İlgili bölümden mezun olan ve sektörde uzmanlaşan kişiler üretimde büyük bir açığı kapatmaktadır. Üniversitelerde okutulan ve 2 yıllık meslek yüksekokul statüsünde bulunan polimer teknolojisi uygulamalı, zorunlu ve seçmeli dersleri ile uzman kişiler yetiştirmektedir. Konusunda uzman kişiler sektörün problemi tanımlaması ve çözümlemesinde yardımcı eleman olmaktadır. İlgili meslek yüksekokulundan mezun olan ve kendini geliştirmek isteyen kişiler dilerse ÖSYM tarafından gerçekleştirilen DGS sınavına girerek Kimya Mühendisliği, Kimya ve İmalat Mühendisliği gibi 4 yıllık lisans programlarına geçiş yapabilir.

Polimer Teknolojisi Bölümü Çalışmaları

Polimer teknoloji bölümü laboratuvar şartlarında alınan teorik bilgileri pratiğe çeviren çalışmalar içermektedir. Bu çalışmalar sırasında ilgili üniversite sektörde faaliyet gösteren bazı fabrikalara teknik gezi düzenleyerek çalışmaları yerinde görme imkânı sunmaktadır. Polimer teknolojisi bölümünde kendini geliştirmek isteyen kişiler sektörün liderlerini takip ederek bazı zamanlarda gerçekleşen seminer ve toplantılara katılarak alanı hakkında tüm detaylı bilgiye sahip olabilir. Sektöre bakış açısı ve mesleğin öğrenilmesi adına, okulda görülen teorik ve uygulamalı bilgilerin üzerine ek bilgiler katılmalıdır.

Google Play tüm zamanların en çok indirilen oyunları hakkında detayları da inceleyebilirsiniz.

Polimer Teknolojisi Bölümünün Amacı ve Hedefi Nedir?

polimer teknolojisi bolumunun amaci

Polimer teknoloji bölümünün amaç ve hedefi lastik ve plastik sektöründe üretim sırasında yaşanan sorun veya geliştirilmek istenen yeni teknolojilere ışık tutacak uzmanlar yetiştirmektedir. İlgili bölüm mezunlarının gördüğü temel eğitimler şu şekilde sıralanabilir:

  • Temel Elektrik ve Elektronik Bilgisi,
  • Mesleki İngilizce Becerisi,
  • Mesleki Kimya Bilgisi,
  • Mesleki Organik ve Polimer Kimya Bilgisi,
  • İşletme Temel Kavramları,
  • İşletme Temel Amacı,
  • İşletmenin Çevreyle Uyumu ve Açıklanması,
  • İşletme Fonksiyonları ve İlişkileri,
  • Kalite ve Kontrol İşlemleri,
  • Araştırma ve Geliştirme (AR-GE) Alt Yapısı hakkında detaylı bilgi sahibi olması beklenmektedir.

Polimer teknoloji bölümünün hedefi sürdürülebilir toplumsal kalkınma alanlarının işbirliği içerisinde gerekli eğitimlerin sağlanarak ulusal ve uluslararası düzeyde tanıtımı yapılabilecek bir alan oluşturmaktadır. Konusunda uzman kişiler ilgili eğitimlerini aldıktan sonra çağdaş, yenilikçi ve güvenilir anlamda işler gerçekleştirerek sektörün gelişmesine ışık tutmalıdır. Polimer teknolojisi bölümü ile gelişmekte ve değişmekte olan plastik imalatı sektörü yeni bir kimlik kazanabilir. Konusunda uzman kişiler tarafından gerçekleştirilecek olan eylemler ulusal ve uluslararası anlamda ekonomik değer haline gelebilir.


] }

Yorum yapın