Web Hosting Nedir ?

Hoting ‘in temel anlamı web dosyalarını barındıran ve bu dosyalara erişim sağlayarak paylaşan bir bilgisayardır. Herhangi bir web sayfasını ziyaret ettiğinizde o sayfayı ve sayfanın dosyalarını barındıran sunucuya giriş yapmış olmaktasınızdır.

 

Örneğin www.webdunya.com yazdığınızda tarayıcınız sizi bu sitenin web dosyalarının barındırıldığı bilgisayarın diskine yönlendirir bu da diğer adıyla sunucu olmaktadır. Bilgisayardan yapılan bu istek doğrultusunda da sunucunun hard diskinde barındırmış olduğu dosyaları size sunar.

 

 

Genel Olarak 4 Farklı Türü Vardır

 

Paylaşımlı

Paylaşımlı hosting sistemlerinde tek bir sunucudan bant genişliğine göre çok fazla sayıda hosting barındırabilir. Yani aynı sunucu üzerinde sizden başka kişiler de barındırılabilir. Çok ekonomiktir fakat çok fazla trafiği olan internet siteleri için önerilmez. Bu hosting türünün olumsuz bir yönü de sizinle sunucuyu paylaşan başka bir web sitesinin saldırıya uğraması sizi de olumsuz yönde etkileyebilir.

 

Bayi (Reseller)

Hosting hizmeti veren firmanın sunucusu üzerinde daha fazla bir alana sahip olunur ve bu alan küçük parçalara bölünerek reseller paketi alan kişi de hosting hizmeti vermiş olabilir.

 

Sanal Sunucu

Sunucu üzerinde birbirinden bağımsız olarak birden fazla işletim sisteminin maksimum performansla barındırılmasına olanak sağlayan bir teknolojidir.

 

Co-Location

Sunucu’nun tüm donanım ve yazılımlarını yani her şeyini siz yönetirsiniz fakat sunucunuz sizin evinizde değilde data centarlarda olur. İnternet bağlantısı, gerekli enerji ve soğutma gibi hizmetleri data center tarafından karşılanır.


] }

Yorum yapın