Kapat
Blog 120 0

Webmasterlar İçin Google Chrome Eklentileri

Diğer tarayıcıların yanı sıra Google Chrome ile birçok kullanıcı yararlı eklentilere ulaşabilmektedir. Özellikle webmasterların hayatını kolaylaştıran Chrome eklentileri, tasarımlarını geliştirmeleri, test etmeleri ve diğer tasarımlardan yararlanılmasını mümkün kılmaktadır.

 

Eklentiler sayesinde bir siteyi analiz etmek, sıralamasına bakmak ve çeşitli işlemleri yapabilmenize imkan sağlamaktadır. Bu sayede webmaster iseniz bu eklentiler sayesinde işinizi kolaylaştırarak analizleri ve diğer farklı durumları çabucak yapabilmenize olanak sağlayarak sizlere zaman ve hız kazandıracaktır. Bundan da en önemlisi ise çeşitli yerlere girip link kopyala yapıştırma ile uğraşmadan tıklamalar sayesinde ulaşabilecek duruma geleceksiniz.

 

 • #1 Window Resizer

  Window Resizer ile Google Chrome’la tasarladığınız web sitesini her cihazda test ederek, farklı boyutlarda nasıl göründüğünü öğrenebilirsiniz.

 • #2 ColorZilla

  Webmasterların beğendikleri rengi seçerek, bu rengin HTML kodunu oluşturmasına yaramaktadır ve kendi renk paletinizi de bu eklenti ile oluşturabilmektesiniz.

 • #3 Responsive Web Design Tester

  Bu eklenti ile Google Chrome üzerinden tasarladığınız sitenin diğer cihazlarda nasıl çalıştığını test edebilmektesiniz.

 • #4 Tape

  Google Chrome Tape eklentisi ile tasarladığınız sayfa düzenindeki elemanların boyutunu tek tek ölçmek yerine, sayfaya eklediğiniz klavuzlar yerleştirip, cetvel yardımı ile ölçebilmektesiniz. Bu sayede tasarımlarınızın boyutunu belirlemek daha kolay olacaktır.

 • #5 Page Ruler

  Bu eklenti sayesinde web sitesindeki piksel boyutlarını ve pozisyonlarını cetvelle kullanabilmektesiniz.

 • #6 Dimensions

  Dimensions, tasarım yaparken ekran boyutları hakkında size bilgi vermektedir.

 • #7 TypeWonder

  TypeWonder eklentisi, web sitesindeki font seçimini istediğiniz gibi yapabilmenizi sağlamaktadır. Ek olarak tasarladığınız sitenin ön izlemesini de yapabilmenize imkan vermektedir.

 • #8 Corporate Ipsum

  Corporate Ipsum eklentisi, web siteniz henüz taslak halinde iken, içeriğin görünümünü Lorem Ipsum yani basmakalıp cümleler ile oluşturur. Fakat, bu süreç içinde sitenizin yapım aşamasında olduğu ziyaretçiler tarafından anlaşılmaktadır. Bu eklenti ile sayfanın içeriğini mantıklı cümlelerle doldurabilmektesiniz. İçerikleri 500 kelimeye kadar eklemeniz mümkündür.

 • #9 45 to 75

  45 to 75 eklentisi ile seçtiğiniz sözcükler ya da cümlelerin kaç karakter olduğunu bulabilmektesiniz. Oldukça kullanışlı ve pratiktir. Bu sayede başlık, alt açıklama, SEO başlıkları ve açıklamalarının karakter sayısını öğrenerek, kritik olduğu bölümlerde düzeltme yapabilmektesiniz.

 • #10 FireBug

  FireBug eklentisi, webmasterların site içindeki kodlama hatalarını bulmalarına ve bu hataları direkt olarak görüntüleyerek düzeltmesini sağlamaktadır. CSS, Java ve HTML düzeltmelerini bu eklenti ile yapabilmektesiniz.

 

Yukarıda yer alan eklentileri Google Chrome ‘ın sunmuş olduğu eklenti mağazası sayesinde kurup etkinleştirme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Kurduktan sonrasında ise işinizi bir nebze daha olsa kolaylaştıracak olan bu eklentiler sayesinde vaktinizi hıza dönüştürerek gerekli testleri analizleri yaparken daha kısa süre kayıp edeceksiniz.


Gökmen Efsun {efsungokmen}

Teknoloji dünyası sınırsız bir alandır. Bu alanda bilgi paylaştıkça çoğalır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir