C Programlama Dili Goto Kullanımı

C programlama dilinde bir çok yapı olduğu gibi goto yapısı da mevcuttur. C goto kullanımının amacı ise sizin yazmış olduğunuz kodlarda belirli bir işlem sonucunda belirli bir sonucun gerçekleştiğinde ondan sonrasında gelen kodları atlayarak sizin istediğiniz kısma atlamasını sağlamaktadır.

 

C goto örnekleri ile daha da fazla anlayacağınız bu değimde ise yukarıda belirttiğim gibi temel amaç istediğiniz yerden programda istediğiniz kısma atlamanızı sağlamaktadır. Goto bir döngü çeşidi değildir fakat yinede döngü çeşidi olmamasına rağmen döngü şeklinde kullanılabilir.

 

 

C Programlama Dili Goto Deyimi

Temel olarak anlamını her ne kadar anlasak bile kendimiz yazıp denemediğimiz sürece bu bilgiler aklımızdan uçacak ve nasıl çalıştığını görmüyor olacağız. Bunun için ise aşağıda yer alan örnekleri lütfen sizde deneyiniz.

 

#include<stdio.h>

int main()

{

int i;

for(i=0;i<10;i++)

{

printf("Selam\n");

if(i==5) goto dur;

}

dur: printf("İslem basariyla durduruldu");

}

 

Yukarıda gördüğünüz üzere genelde biz önce ki ders videolarımız da döngü kurduğumuz zaman döngü bitene kadar o işlemi yapmasını sağlıyorduk. Fakat siz istediğiniz zaman istediğiniz yerde programınızın döngüden çıkmasını başka bir yere atlamasını istiyor iseniz döngü içindeyken ben 5 sayısını seçtiğimde döngüden çıkıp işlemi durdurma ile alakalı ekrana bir yazı yazdırılmasını sağladım. Bu sayede ise biz artık programda istediğimiz bir yerden istediğimiz bir yere atlama işlemini goto deyimi ile beraberinde yapabilmekteyiz.

 

#include<stdio.h>

int main()

{

int i =0;

basla : printf("Selam\n");

i++

if(i<20) goto basla;

}

 

Yukarıda yer alan örnekte goto deyimi bir döngü çeşidi olmamasına rağmen döngü gibi kullanarak ekrana 20 kere “Selam” yazdırılmasını sağladık. Fakat eklediğimiz goto deyimi ile beraberinde döngü olmasa bile  döngü gibi kullanarak belirli bir kez ekrana istediğimiz şeyi yazdırma işlemini başarı ile gerçekleştirdik.

 

Dikkat etmemiz gereken nokta burada görüldüğü gibi goto deyimi işte ekrana bir merhaba yazdırmak olarak sanılmamalı. Yazmış olacağınız, yazacağınız programlarda belirli bir koşul, durum vb. şeyler gerçekleştiği zaman programın geri kalan yerden devam etmesi yerine gerekli kalan yerden devam etmesini C goto deyimi kullanımı sayesinde gerçekleştirmekteyiz. Bu sayede yazmış olduğumuz program bizlere alakasız şeyleri getirmesi yerine o koşula bağlı olarak oradan oraya atlatarak alakalı şeyleri getirmesini bu sayede sağlayabiliriz.


] }

Yorum yapın