Android Bölünmüş Ekran Nasıl Kullanılır ?

Akıllı telefonların gündemde olmasından bu yana geçen süre uzun olmamalıdır ki akıllı telefonların gelişmesi de bir o kadar çabuk gelişmektedir. Kullanmış olduğumuz akıllı telefonlara her geçen gün yeni modeller çıkmasıyla beraber bu yeni modellere ayak uyduracak özelliklerde meydana gelmektedir.

 

Android bölünmüş ekran kullanmak için sahip olmamız gereken tek şey marka model önemsiz olmaksızın telefonunuzda ki Android işletim sisteminin 7.0 yani Nougat sürümünde yada üstünde ki bir sürümde olması yeterli olacaktır. Bu sayede Android işletim sistemine sahip akıllı cihazınızda bölünmüş ekranı kullanabilirsiniz.

 

 

Android Ekranı Nasıl İkiye Bölünür ?

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz Android işletim sistemine sahip cihazınızda sürüm numaranız tutuyor ve üstü ise artık Android ekranı ikiye bölme işlemini rahatlıkla kullanabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey ise aslında sürekli elinizin altında olan bir ikona basılı tutmayı unutuyorsunuz sadece mesela bu. Android aynı anda iki uygulama çalıştırmak için ise yapmanız gerekenler :

 

  • Telefonunuzdan her hangi bir uygulamayı açın.
  • Ardından telefonunuzun sağ alt tarafında bulunan pencere ikonuna basılı tutun.
  • Ekranınız ikiye bölünecektir. Bundan sonrasında ikinci ekranda menü gelecek ve istediğiniz uygulamayı seçerek aynı ekranda iki uygulama çalıştırabilir hale geleceksiniz.

 

Android işletim sistemine sahip cihazınızda artık aynı anda iki uygulamayı birden çalıştırma işlemini başarı ile gerçekleştirebilirsiniz. Bu sayede işlerinizi daha çabuk halledebilir iken bir yandan YouTube uygulamasından müzik dinlerken diğer bir yandan WhatsApp görüşmelerinizi yapabilir gibi işlemleri yapmanızda kolaylık sağlamaktadır. Bu sayede hem YouTube müzik dinleme işlemini gerçekleştirirken hemde tarayıcıda gezme ve diğer bir çok işlemi yapabilirsiniz. Bunların yanında hangi uygulamanın ekranda ne kadar yer kaplayacağını boyut olarak ayarlayabilirsiniz.

 

Tabi ki bunu sadece YouTube olarak düşünmemek gerekir. Diğer bir çok uygulamayı aynı anda çalıştırarak gerekli olan işlemlerinizi yapmakta size yardımcı olacaktır. Telefonunuzu ister dikey isterseniz yatay olarak uygulamaları kullanabilirsiniz. Dikkat etmemiz gereken diğer bir unsur ise bütün uygulamalar bölünmüş ekranı desteklememektedir. Şuanda kullanmış olduğumuz ve sosyal medya olarak popülerliğini koruyan Instagram uygulaması ne yazık ki bölünmüş ekranları desteklememektedir. Fakat ilerleyen günlerde bu özelliğe ayak uydurarak bölünmüş ekranı destekleyeceğinden hiç şüphe yoktur.

 

Artık sizlerde Android çoklu pencere özelliğinden yararlanarak istediğiniz işlemleri bölünmüş ekran sayesinde gerçekleştirebilir ve aynı zamanda iki farklı programı kullanarak işlerinizi daha hızlı zamanda halledebilir duruma gelebilirsiniz. Bu özelliği kullanabilmek için çeşitli programları indirmeye gerek kalmadan Android işletim sisteminin özelliklerinden biri olan bölünmüş ekranı gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.


] }

Yorum yapın