Windows 10 Bilgisayar Nasıl Sıfırlanır ?

Bilgisayarımızda her hangi bir yaşadığımız sıkıntılar doğrusunda sıfırlamak, format atmak daha doğrusu fabrika ayarlarına döndürmek gibi işlemleri isteyebiliriz. Windows 8 ile gelen ve Windows 10 ile devam eden “Bilgisayarı sıfırla” özelliği sayesinde kolay bir şekilde Windows 10’u kurmuş olduğunuz ilk güne yada tabiri caizse bilgisayarı almış aldığınız ilk güne dönebilirsiniz.

 

Windows 10 bilgisayarı sıfırlama özelliği sayesinde bilgisayarınızda ki tüm ayarlar, dosyalar, programları kalıntısız bir şekilde silebilirsiniz. Bir nevi bilgisayarınıza format atmak diyede söyleyebiliriz. Bu işlemi başlatıktan sonrasında ise tüm dosyalarınızı, programlarınız ve bilgisayarınızda değiştirmiş olduğunuz ayarlar silinecektir.

 

Windows 10 sıfırlama işlemine başlamadan önce saklayacağınız dosyalarınızın yedeklerini almanız önemle tavsiye edilir. Daha sonrasında ise her hangi bir kayıp yaşamamak adına dosyalarınızı yedek almak isteyebilirsiniz.

 

 

Windows 10 Bilgisayar Nasıl Sıfırlanır ?

Yukarıda ki yazdıklarımda her şeyimizin silineceğini yazdığımız için kafanız karışabilir. Windows 10 Bilgisayar sıfırlama işlemini yaparken karşımıza çıkan seçeneklerde “Dosyalarımı sakla” ve “Her şeyi kaldır” olarak iki seçenek gelmektedir. Bilgisayarımızda işletim sisteminin olduğu diskte ki dosyaları silse dahi genellikle bilgisayarımızda olan hiç bir şeyin garantisi yoktur.

 

Eğer bilgisayarımızda sorunlar ile karşılaşıyor ve eski halinde ki Windows 10 ‘un uyumlu ve stabil çalışmasını istiyor isek seçeceğimiz seçenek “Her şeyi kaldır” olacaktır.

 

Karşımıza iki farklı seçenekte bilgisayar sıfırlama işlemi gelmektedir. Bunlardan birincisi bilgisayarımızı önyükleme sayesinde Windows 10 Kurulum Medyasından olur iken ki buda bir Windows 10 kurulum Dvd’niz yada flash belleğiniz olması demektir. Bu lazım olan şeyler herkeste bulunmayacağından herkes için geçerli olan seçenek bilgisayarımızın ayarlarında yer alan Bilgisayarı Sıfırla seçeneği olacaktır. Bilgisayarımızı tam olarak sıfırlamak için :

 

  • Başlat çubuğundan “Ayarlar” ikonuna tıklayın.
  • Ayarlar menüsü açıldıktan sonrasında “Güncelleştirme ve güvenlik/Kurtarma” yolunu izleyin.
  • “Bu bilgisayarı sıfırla” başlığı altında yer alan “Başlayın” butonuna tıklayın.
  • Seçeceğimiz seçenek “Her şeyi kaldır” olacaktır.
  • Eğer bilgisayarınızda birden fazla sürücü var ise “Kişisel bilgisayarınızda birden çok sürücü var” başlığı ile karşılaşırsınız. Karşımıza iki seçenek çıkar bunlardan birincisi “Yalnızca Windows‘un yüklendiği sürücü” diğeri ise “Tüm sürücüler” ‘dir. İlk seçeneği seçer isek sadece Windows’un yüklenmiş olduğu sürücünüz de ki veriler gider iken diğer diskinizde ki veriler gitmez. Bu seçenek eğer bilgisayarınızda birden fazla disk var ise karşınıza çıkacaktır.
  • Daha sonrasında ise karşımıza gelecek olan ekran “Sürücüleri de temizlemek istiyor musunuz ?” olacaktır. Burada dilediğiniz seçeneği seçebilirsiniz.
  • Bu adımı da geçtikten sonrasında karşımıza gelecek ekran “Bu bilgisayar sıfırlamaya hazır” ekranı olacaktır. Ardından “Sıfırla” butonuna basarak bilgisayarınızı sıfırlama işlemine başlayabilirsiniz.

 

Artık bundan sonrasında ise bilgisayarınızı kendi başına bırakıp sıfırlama işleminin tamamlanmasını bekleyebilirsiniz. Bu sayede sıfırlama işlemi bittikten sonrasında ilk günkü bilgisayarınıza kavuşabilirsiniz.


] }

Yorum yapın