Windows 10 Sistem Geri Yükleme Nasıl Yapılır ?

Bazı zamanlar tam bir kurtarıcımız olan en kötü durumumuzda bile bir çok veriyi kurtaran dosyaları eski haline getiren bir kurtarıcı olan Windows 10 Sistem Geri Yükleme aracı bilgisayarınızda yapmış olduğunuz bir değişiklik bir çok şekilde bilgisayarınızın işleyişini bozuyor ise sistem geri yükleme noktası sayesinde format atmaya gerek kalmadan sistem geri yükleme noktası sayesinde kurtarabiliriz.

 

Bir çok Windows kullanıcısında Windows 10 sistem geri yükleme noktası oluşturma işlemini aktif etmiş bile değil. Bu yüzden yapılan bazı değişikliklerde, indirilen programların bazı ayarlarınızı değiştirmesi durumundan rahatsız olan kullanıcılar için Windows ‘un çıkarmış olduğu sistem geri yükleme işlemi ise biçilmiş bir kaftan. Bu yazımızda ise sizlere :

 1. Windows 10 Sistem Geri Yükleme Noktası Oluşturma
 2. Windows 10 Sistem Geri Yükleme Nasıl Yapılır ?

 

hakkında bilgiler vereceğiz. Kullansanız da kullanmasanız da bilgisayarınızda sistem geri yükleme noktası özelliğinin açık olması bir çok avantajı size beraberinde getirecektir.

 

 

Windows 10 Sistem Geri Yükleme Noktası Nasıl Oluşturulur ?

Sistem geri yüklemenin mantığı ise sistem bazı veri dosyalarını ve Windows Kayıt Defteri bilgilerini alarak Sistem Geri Yükleme noktasına gönderir. Bazı yükleme hatası yada veri bozulması yaşadığınızda sistem geri yükleme noktası sayesinde sisteminizi geri döndürerek format atmak zorunda kalmazsınız. Windows 10 sistem geri yükleme noktası oluşturmak için ise :

 

 • Öncelikle “Başlat” menüsünden “Denetim Masası” ‘nı aratarak girin.
 • Ardından Denetim Masasından “Sistem ve Güvenlik” kısmına tıklayın.
 • Ardından açılan kısımdan “Sistem” butonuna tıklayın.
 • Sistem özellikleri açıldıktan sonrasında sol tarafta yer alan butonlardan “Sistem Koruması” butonuna tıklayın.
 • Daha sonrasında C diskinizin seçili olduğuna dikkat ederek “Yapılandır” butonuna basın.
 • Karşınıza gelen pencereden “Sistem Korumasını aç” kısmını seçin.
 • Aşağıda yer alan boyuttan ise en az “3 GB” önerilmektedir.

Yukarıda yer alan işlemleri yaptığınız taktirde artık Windows 10 sistem geri yükleme noktası açma işlemini gerçekleştirmiş bulunuyorsunuz. Bundan sonrasında artık her hangi bir sorun ile karşılaştığınızda kolaylıkla sisteminizi geri yükleme işlemini gerçekleştirebileceksiniz.

 

 

Windows 10 Sistem Geri Yükleme Nasıl Yapılır ?

Windows 10 sistem geri yükleme noktası oluşturma işlemini başarı ile gerçekleştirdiğimizde artık bir sorun ile karşılaştığımızda tek yapmamız gereken şey oluşturmuş olduğumuz bu sistem geri yükleme noktasından yararlanmak olacaktır. Windows 10 sistem geri yükleme işlemi için ise yapmamız gereken işlem basamakları :

 

 • Öncelikle “Başlat” menüsünden “Denetim Masası” ‘nı aratarak girin.
 • Ardından Denetim Masasından “Sistem ve Güvenlik” kısmına tıklayın.
 • Ardından açılan kısımdan “Sistem” butonuna tıklayın.
 • Sistem özellikleri açıldıktan sonrasında sol tarafta yer alan butonlardan “Sistem Koruması” butonuna tıklayın.
 • Daha sonrasında açılan pencerede yer alan “Sistem Geri Yükleme” butonuna tıklayın.
 • Açılacak olan ekrandan bilgisayarınızı geri yüklemek istediğiniz tarihi seçin ve onaylayın.

 

Seçmiş olduğunuz tarihte ki ayarlarınıza bilgisayarınız geri döndürülecek fakat hiç bir dosyanız etkilenmeyecektir. Kendiniz oluşturmuş olduğunuz dosyalar, indirmiş olduğunuz dosyalar hiç bir şekilde silinmeyecek yada değiştirilmeyecektir. Sistem geri yükleme işleminde ise sadece ve sadece sistem ayarları ve uygulama ayarları o tarihte ki ayarlarına döndürülmektedir.


] }

Yorum yapın