Windows Başlangıçta Açılan Programları Kapatmak

Windows 7 ve Windows‘un daha eski sürümlerinde ya da Windows 8 yada Windows 10‘da bile bilgisayarımızı açtığımızda istemediğimiz programların açılmasıyla yeterince vakit kaybedip ofluyoruz pufluyoruz. Bilgisayarın kendine gelmesi için gereken zamanı hele hiç saymıyorum. Eğer Windows 7 ve önce ki sürümlerini kullanıyor iseniz Windows 7 ‘de Açılan Programları Kapatma yönergeleri Windows 7 ve eski sürümler içinde geçerlidir. Windows 8 ve sonra ki bir sürümü kullanıyor iseniz Windows 8 ‘de Açılan Program Kapatma Yönergelerine bakabilirsiniz. Sizler için bu makalede Windows başlangıçta açılan programları kapatmak için neler yapmanız gerekiyor, hepsini maddeler halinde sıraladık.

Bazı programlar için, bunları virüsten koruma ve güvenlik duvarı yazılımı gibi Windows ile başlatmak mantıklıdır. Ancak, çoğu program için, başlangıçta bunları başlatmak yalnızca bilgisayarınızın kasmasını ve başlangıç ​​süresini uzatır. Windows’da, MSConfig adlı, başlangıçta neyin çalıştığını hızlı ve kolay bir şekilde görmenizi ve gerektiğinde başlangıçtan sonra kendimizi çalıştırmayı tercih ettiğiniz programları devre dışı bırakmanızı sağlayan bir araç vardır. Bu araç kullanılabilir ve Windows 7, ve 8’de başlangıç ​​programlarını devre dışı bırakmak için kullanılabilir.

Windows 7 Başlangıçta Açılan Programları Kapatmak

Zamanla, daha fazla yazılım yükledikçe, bilgisayarınızı başlatmanın daha uzun ve uzun sürdüğünü fark edebilirsiniz. Daha büyük olasılıkla, bu günlerde birçok uygulamanın Windows başlatma işleminize bağlanması ve bilgisayarınızı her başlattığınızda otomatik olarak yüklenmesinden kaynaklanmaktadır. Bazı uygulamalar için bu iyi bir şeydir (Anti-Virüs, Güvenlik Duvarı vb.) Bununla birlikte, uygulamaların çoğu için, bellek, işlemci ve önyükleme sürelerimi uzatmaktan başka bir şey yapmayan bir kaynak sorunudur. Başlangıçta açılan programları kapatmak için aşağıdaki yolları izleyin.

  • Başlat Çubuğu > Arama > msconfig 
  • msconfig” e girdikten sonra ise üst tarafta bulunan pencerelerden “başlatma” seçeneğini seçelim.
  • Karşımıza çıkanlar bilgisayarı açtığımızda bizi yoran programlardır ve istediğinizi istediğiniz şekilde devre dışı bırakabilirsiniz.

 

 

Windows 8-10 ‘da Başlangıçta Açılan Programları Kapatmak

 

  • Başlat Çubuğu > Arama > msconfig 
  • msconfig” e girdikten sonra ise üst tarafta bulunan pencerelerden “başlatma” seçeneğini seçelim.
  • Fakat karşımıza çıkacak olan şey ise Windows 7 ‘den farklı olarak “Görev Yönetisini Aç olmaktadır. Buna’da tıkladıktan sonrasında ise görev yöneticinin bir alt kategorisi olarak bize sunulan “Başlangıç” sekmesine yönlendirmektedir.
  • Karşımıza çıkanlar bilgisayarı açtığımızda bizi yoran programlardır ve istediğinizi istediğiniz şekilde devre dışı bırakabilirsiniz.

] }

Yorum yapın