WordPress Kategori Oluşturup Menüye Nasıl Eklenir ?

WordPress içerik yönetim sistemine daha yeni yeni ısınmaya başladığımızda karşımıza gelecek sorunlardan biri ve kafa karıştırıcı olan şey ise WordPress Kategori oluşturma işlemini yapıp menüye eklemeyi başarı ile yapamamamızdır.

 

Bende sizler gibi ilk başlarda WordPress içerik yönetim sistemini öğrenir iken en çok takıldığım ve sinir olduğum noktalardan bir tanesi bu idi ?. O gün istediğim şekilde bir menü yapısını oluşturmayı başaramamıştım. Tabi ki buda hayli bir sinir edici olabiliyor.

 

Şimdi sırası ile öncelikle “WordPress Kategori Oluşturma” ardından da oluşturmuş olduğumuz “Kategoriyi Menüye Ekleme” ve “WordPress Menü Yapısı” nı anlama başlıklarına değineceğiz.

 

 

WordPress Kategori Nasıl Oluşturulur ?

 

 • WordPress admin panele giriş yaptıktan sonrasında sol tarafta yer alan menüden “Yazılar” ardından “Kategoriler” butonuna tıklayınız.
 • Karşımıza gelecek olan ekrandan “İsim” başlığı altına oluşturmuş olacağımızı kategorinin ismini yazmamız gerekmektedir.
 • Bir alt tarafında yer alan seçenek ise “Yazı Kısa İsmi” ile karşımıza çıkmaktadır. Burayı boş bırakıp kendisi otomatik doldurabileceği gibi siz eğer bir yazmanız durumunda ise o kategorinin url ‘nizde görünecek ismi olacaktır.
 • Daha sonrasında “Ebeveyn” başlığı altında oluşturmuş olduğumuz kategoriler bir birlerinin altına dizebilecek şekilde seçebiliriz.
 • Eğer “Tanım” bölümüne bir yazı yazmak ister iseniz buraya yazmış olduğunuz yazılar ana sayfa’dan seçildiğinde bir açıklama olarak sayfanın üst tarafında yerini alır.

 

Buraya kadar her şey tamam güzelce halletik. Kategorimizi oluşturduk ee nerde kaldı bunun Menü ‘de gözükmesi ? ?

 

 

Kategoriler Menüye Nasıl Eklenir ?

 

 • WordPress admin panelimizin sol tarafında bulunan Menüler arasından “Görünüm > Menüler” yolunu takip ediniz.
 • Burada temamıza bağlı olarak bir çok Menü seçenekleri bulunmaktadır. Biz buradan temamızın desteklediği ölçüde olan istediğimiz Menülere istediğimiz kategori, yazı, bağlantı gibi şeyleri eklememize olanak sağlamaktadır.
 • Az önce oluşturmuş olduğumuz kategorileri seçmiş olduğunuz menü ‘ye eklemek için ise yapmamız gereken işlemler açmış olduğumuz sayfada sol tarafta bulunan “Kategoriler” butonuna basmaktır.
 • Aşağı doğru açıldığında eklemek istediğiniz kategoriyi seçerek yanlarında bulunan kutuya tik işareti atmanız gerekmektedir.
 • İstediğiniz kategorileri seçip tik atma işlemini gerçekleştirdikten sonrasında ise “Menüye Ekle” butonuna basarak menüye ekleme işlemini başarı ile gerçekleştirebilirsiniz.

 

Buraya kadar oluşturmuş olduğumuz kategorileri gelişi güzel bir şekilde eklemeyi başarabildik. Asıl önemli olan ise eklemiş olduğumuz bu kategorileri düzenli bir şekilde sıraya koyabilmekten geçer. Bu kategorileri sıraya koyabilmek için ise ?:

 

 • Sağ tarafta bulunan Menü Yapısı başlığı altına eklenmiş olan kategorileri bilgisayarımızda ki mouse ‘umuz sayesinde belirli bir sıraya koyabiliriz.
 • Eğer bir kategoriyi diğerinin altına koymak istiyor isek o kategoriye sol tuş ile basılı tutarak sağa doğru çekmemiz gerekmektedir.
 • Eğer bir kategoriye diğerinin üzerine yada altına indirmek istiyor isek sol tuşa basılı tutarak yukarı yada aşağı hareket ettirerek kategorilerin yerinde oynamalar yapabilirsiniz.

 

Sağ alt yada üst tarafta bulunan “Menüyü Kaydet” butonuna basarak bu sayede menü üzerinde yapmış olduğunuz değişiklikleri kaydedip “Siteyi Görüntüle” yaptığınızda oluşturmuş olduğunuz kategorilerin menü ‘de listelenmiş olduğunu göreceksiniz ?.

 

Kategori haricinde ise menü ‘ye bir şek eklemek istiyor iseniz bunlar Menü düzenleme yerinde Kategorilerin üzerinde yer alan Sayfa, Yazı ve Özel Bağlantılar olarak karşımıza çıkmaktadır.


] }

“WordPress Kategori Oluşturup Menüye Nasıl Eklenir ?” üzerine 6 yorum

 1. Hocam bayadır nasıl yapacağımı bilmediğim bir durumdu gayet güzel açıklamışssınız teşekkür ederim

  Cevapla

Yorum yapın