Windows 10 %100 Disk Kullanım Sorun Çözümü

Gün gelir ki bilgisayarımız kasmaya, donmaya, takılmaya başlar. Ama biz bu takılma, donma gibi sorunları ya beklemiyorsak ? ? En azından kendi bilgisayarımızdan beklemiyorsak desek daha doğru olur belki ?.

 

İçinde bulunduğumuz çağın gerisinde kalan bir bilgisayarımız var ise ve Windows 10 %100 disk kullanımı sorunu ile karşılaşıyorsak bayağı düşündürücü bir sorun ile karşı karşıyayız demektir. Öncelikle bilgisayarımızda neyin olup bittiğini öğrenmek bu sorunun çözümü açısından bizlere gerekli birer bilgi kaynağı olacaktır. Eğer problemin neden kaynaklandığını bilir isek bu problemi çözme konusunda bir o kadarda etkili olacağız demektir.

 

 

Windows 10 Neden %100 Disk Kullanır ?

Windows 10 ‘dan genel olarak kaynaklanan bir hata olmasa da bizim izlenimlerimiz sonucunda bilgisayarımız 2 seçenekten dolayı diskimizi %100 kullanır. Bunlar :

 

 • Ram’ in yeterli gelmemesi
 • Bilgisayarımızda bulunan virüs

 

yaptığımız incelemeler sonrasında ise bu 2 sonuç ile karşı karşıya gelmiş bulunmaktayız.

 

Windows bilgisayarınızda bulunan Ram kullanımını azaltabilmek için ve aynı anda daha fazla programı çalıştırma yeteneğine sahip olabilmek adına Ram ‘inize yazılması gereken dosyaları HDD ve SSD ‘nize yazar. Sorunda şuradan başlamaktadır ki HDD ‘ler yazma ve okuma hızları iyi olmadığı için buda fazladan çalışma demektir. Genellikle bilgisayarınızda SSD yok ise bu sorundan dolayı disk kullanımınızı %100 olarak görüyor olabilirsiniz.

 

Diğer bir sorunumuz ise bilgisayarıma bulaşmış olan virüsler olabilmektedir. Bilgisayarımıza bulaşan trojan ve başka virüs çeşitleri diskinizi zorlamaktadırlar. Bunu anlamıyor iseniz disk kullanımınıza bakarak diskinizi en çok neyin kullandığına bakarak anlayabilirsiniz diye söylemek istiyorum ama yanılıyorum. “scvhost.exe” gibi sistem uygulamalarının içine saklanan virüsler bulunmaktadır. Bunu biz pek anlayamayacağımız gibi en iyisi bu alanda uzman olan bir programa bırakmaktır.

 

 

Windows 10 %100 Disk Kullanım Sorun Çözümü

Windows 10 ‘un Neden %100 disk kullandığını anladıktan sonra ise işlem bizim artık çözmemize gelmiştir. Aslında her sorun gibi bununda nedenini bildiğimiz çözüm yolları gözümüzde git gide basit olmaya başlamaktadır.

 

Eğer bilgisayarımız virüs olmadığı halde disk kullanımı %100 leri görüyor ise yapmamız gereken işlemler HDD ‘miz üzerinde ki yükü azaltmamız gerekmektedir. Bu işlem genelde 4 GB ‘dan fazla Ram ‘i olan bilgisayarlar için tavsiye edilir :

 

 • Dosya Gezgini” ‘ni açtıktan sonrasında sol tarafta bulunan menüden “Bu bilgisayar” ‘ın üzerine sağ tıklayıp açılan menüde “Özellikler” ‘i seçiniz.
 • Karşımızda açılan pencereden ise sol tarafta bulunan “Gelişmiş sistem ayarları” butonuna bir kez tıklayınız.
 • Karşımızda açılacak olan bir pencereden daha üst taraftan “Gelişmiş” menüsüne gelerek Performans başlığı altından “Ayarlar” butonuna tıklayınız.
 • Karşımızda açılacak olan başka bir pencereden ise tekrardan üst tarafta bulunan menülerden “Gelişmiş” ‘e tıklıyoruz.
 • Gelişmiş ‘i seçtikten sonrasında ise alt tarafta bulunan “Değiştir” butonuna tıklıyoruz.
 • Karşımıza Sanal Bellek adında bir tane daha pencere açılmış bulunmaktadır. Bu pencerede en üstte yer alan kutucukta ki tiki kaldırıp aşağıdan “Disk Belleği Dosyası yok” seçeneğini işaretleyip onun hemen yanında bulunan “Ayarla” butonuna basmanız gerekmektedir.

 

Bütün bu işlemleri yaptıktan sonrasında Tamam ‘ı seçip bilgisayarınızı yeniden başlatınız. Yeniden başlatma işlemini gerçekleştikten sonrasında ise artık yük HDD ‘nize değil Ram ‘lerinize binecektir.

 

Eğer hala ve hala Windows 10 %100 Disk Kullanım Sorunu devam ediyor ise yapacağımız diğer işlemler :

 

 • Sizlere aşağıda belirtmiş olduğum linkte ki programı indirin.
 • İndirmiş olduğunuz program bilgisayara kurulma işlemini gerçekleştirmeden direk olarak çalışmaya başlar ve ücretsiz bir programdır. Diğer programlar gibi deneme sürümleri yoktur.
 • Programı açtıktan sonra bilgisayarınızı taratıp bulmuş olduğu virüsleri temizleyerek %100 ‘disk kullanımı sorunundan kurtulabilirsiniz.

 

Programı indirme sayfasına gitmek ve daha detaylı bilgi alıp ekran resimlerini görmek için :

Dr. Web CureIT indir

bağlantısına tıklayınız.

 

Bu sayede sizler bilgisayarınızda oluşmuş olan %100 disk sorununu çözmüş oldunuz ?. Sizler için hazırlamış olduğumuz videomuz dan yararlanabilirsiniz. İyi seyirler dilerim kolay gelsin ?.


] }

“Windows 10 %100 Disk Kullanım Sorun Çözümü” üzerine 30 yorum

 1. Bu sorunla bendi çok kez karşılaştım ve artık sinir eder derecesine gelmişti. Bilgisayarda hiç bişey yapamaz olmuştum çareyi format atmakta buldum ama bu yöntemide varmış teşekkürler

  Cevapla
 2. Bu sorun için deli gibi araştırma yaptım video gayet açıklayıcı olmuş fakat ben basite kaçarak Windows Defender’ı yani güvenlik duvarını kapatıyorum sorun çözülüyor.

  Cevapla
  • Zaten bu bilgisayar dünyasında bir sonuca birden farklı yolla ulaşılabiliyor. Farklı bir taktikmiş fakat Defender ile ne alakası var ve bu sorun nasıl çözüldüğü kafamda soru işareti bırakmadı değil. Yorumunuz için teşekkür ederiz 🙂

   Cevapla
 3. Laptop sinir ediyordu beni bir şeye tıklıyorum 5 dk da açılıyordu en ufak şeyde diski %100 kullanıyordu. İşime yaradı. Gayet başarılı olmuş teşekküler.

  Cevapla
 4. Windows 10 şuan çok iyi ama bu hata gibi bazı sorunları var. Ama kısa sürede güncellemelerle halledilecektir.

  Cevapla
 5. 1 seneyi aşkın süredir bu sorunu yaşıyorum. Bilgisayarımda virüs yok fakat RAM 4 GB olduğu için sıkıntı oluyor sanırım. Ram arttırınca sorun umarım çözülür.

  Cevapla
 6. Sayenizde şuan telefondan bu sorunu çözebildim. Zaten bilgisayarda birşey yapamıyorum. Çok yararlı bir makale. Sorunu çözdüm.

  Cevapla

Yorum yapın