WordPress Sağ Tık Nasıl Engellenir ?

Günümüzde popüler blog sistemlerinin başında gelen bir içerik yönetim sistemi olan WordPress ile bir çok kullanıcı kendi blog sistemlerini oluşturup yönetmektedirler. Hiç bir kod bilgisine sahip olunmasa dahi isteyen kişilerin kolay bir rahatlıkla kendi blogunu açıp yönetebilecekleri bir sistemdir.

 

Böylesine kolay ve kullanışlı olan bu sistemde ise yazdığınız yazıların çalınmamasını istiyor ve giren kişilerin internet siteniz üzerinde kopyalama, yapıştırma kesme yapma gibi işlemlerin engellenmesini istiyor iseniz WhatsApp sağ tuş engelleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bu sayede emek vererek oluşturmuş olduğunuz içeriklerin kopyalanmasının bir adım daha önüne geçmiş olursunuz.

 

 

WordPress Sağ Tuş Nasıl Engellenir ?

Eğer büyük oranda kopyalanan bir içeriğiniz var ise sizden içerik çalan bir çok internet sitelerini arama motorlarına iletebilirsiniz. Gerekli işlemler yapıldıktan sonra hatta ve hatta o internet sitesinin ceza almasına bile sebep olabilirsiniz. Bu sayede webspam bildirme işlemini yaparak o içeriğin arama motoru sonuçlarından kaldırılmasını, sitenin spam skorunun yükselmesi gibi bir çok farklı etken ile o site sahibinin gerilemesine ön ayak olabilirsiniz.

 

WordPress sağ tık engelleme işlemini gerçekleştirmek aslına basit bir işlem olduğu kadar bir kaç farklı yöntemi de bulunmaktadır. Bu yöntemler arasından tema kodlarınız arasına bir kaç satır kod ekleyebilir, ben kod falan ile uğraşamam diyor iseniz eklentilerden yararlanabiliriz.

 

Eğer gerçekten büyük bir oranda emek verilmiş bir içeriğiniz var ise en sinir bozucu durum siz zamanınızı harcayarak oluşturmuş olduğunuz o içeriğin sizden daha üst sıralarda kopyalanarak daha çok okunma sayısına ulaştığınızı görmek olacaktır. Tabiri caizse emek hırsızlığına giren bu durumu WordPress kopyalama engelleme işlemi ile her ne kadar içeriklerin çalınmasını engellesek bile bir yol bulunup içerikleriniz kopyalanabiliyor. Bunun yerine DMCA gibi platformlara üye olarak internet sitenizin içeriğini otomatik olarak lisanslama işlemini gerçekleştirebilirler.

 

[accordion] [accordion_content title=”Kod Ekleyerek Sağ Tuş Engellemek” icon=”” active=”active”] Eğer internet siteme boş yere eklenti yükleyemem diyenlerden iseniz içeriğin kopyalanmasını engellemek adına kullanmış olduğunuz temanın header.php sayfası içine <body> etiketinden sonrasına aşağıda yer alan kodu yapıştırabilirsiniz.

<script language=”JavaScript”> document.addEventListener(“contextmenu”, function(e){ e.preventDefault(); }, false); </script>

Her bir sayfanızda artık sağ tuş ile basılarak kopyalama işlemi gerçekleşmeyecektir. Caydırıcı olarak sağ tuş ile yapılan kopyalama işlemini bu sayede kaldırabilirsiniz.[/accordion_content][accordion_content title=”Eklenti ile Sağ Tıklama Engellemek” icon=”” active=”active”]Eğer benim kod bilgim fazla yok bir şeyi yapmaya çalışırken diğer başka bir şeyleri bozmak istemiyorum diyor iseniz sizler için önereceğim eklenti mevcut. Bunları da kurduğunuz zaman aslına bakılırsa eklenti otomatik olarak yukarıda belirtmiş olduğum koda benzer kodları internet sitenizin dosyalarına yazar. Eğer içeriğin kopyalanmasını bir nevide olsa engellemek istiyor iseniz :

WP Content Copy Protection

Yukarıda yer alan eklentiyi internet sitenize kurduğunuzda artık içeriklerin kopyalanmasını engellemek adına gerekli ilk işlemi yapmış oluyorsunuz. Temel ve Premium özelliklere sahip olan bu programı kullanmak için ise Premium sürümüne geçmeseniz bile Temel sürümün özellikleri sizlere fazlası ile yetecektir.[/accordion_content] [/accordion]

 

Bu sayede sadece sağ tuş ile açılan menülerden içerik çalınmasını engellemek yerine CTRL+C,CTRL+X gibi bir çok farklı kopyalama kısayol tuşlarını da engelleme işlemini başarı ile gerçekleştirip içeriğin çalınmasını bir nebzede olsa engelleme işlemini gerçekleştirmiş olursunuz.

 


] }

Yorum yapın