YouTube Özel URL Nasıl Alınır ?

Kullanıcılara daha iyi hitap edebilmek adına ve bazende bazı yerlerde paylaşıldığında göze hoş gelebilmesi adına YouTube özel URL alma akla yatmaktadır. Fakat her yeni YouTube kanalı alamaz iken, YouTube için özel bir URL ye sahip olmak biraz kafa karıştırıcı bir duruma gelmektedir.

 

Kafa karıştırıcı bir durum almadan ise alınacak bu özel URL’nin bazı avantajlarından bahsetmek iyi olacaktır. En önemli husus ise arama motorunda kanalınızın adı arandığında WebDünya’nın almış olduğu şekilde ve aşağıda bulunan

 

https://www.youtube.com/Webdunya

 

YouTube adresinde ki gibi gözükecektir. Bu arayan ziyaretçilerin daha fazla kafası karışmadan en doğru sonucu bulabilmeleri için en büyük etkendir. Diğer etkenler ise her hangi bir kişiye kanalınızın adresini atarken YouTube profiline girmeden kopyalama gayreti içine girmezsiniz. Kanalınızı belli adam özel URL yapısını girerek direk olarak yollayabilirsiniz. İnternet sitenizde yada sosyal medya paylaşımı yaptığınızda ise kısa ve göz korkutmuyor oluşu bu oluşturmuş olduğunuz YouTube özel URL ile daha güven verici bir hal alacaktır.

 

 

YouTube Özel URL Nasıl Alınır ?

Her YouTube kanalın bir tane özel URL’si olur ve bu özel URL’leler başka bir kalana aktarılamaz yada başka YouTube kanalı tarafından kullanılamaz. Eğer kanalınız uygunsa “Gelişmiş Hesap Ayarları” seçeneğine giderek YouTube özel URL yapma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

 

YouTube kanalına seçeceğiniz özel URL istediğiniz karakterleri içerebilir ve büyük küçük harf ayrımı fark etmezsiniz url çubuğuna yollandığında direk olarak kanala yönlendirir. Örnek olarak verecek isek :

 

youtube.com/özeladınız

youtube.com//ÖzélAdíniz

 

aynı kanala yönlendirme işlemini yapacaktır.  Özel URL alır iken istediğiniz şekilde kanal adınıza bağlı bulunmadan dilediğiniz URL yapısı eğer boş ise ve kanalınızın özel URL alma koşullarını yerine getirmiş ise dilediğiniz URL’ye sahip olabilirsiniz.

 

 

YouTube Kanalı Özel URL Alma Koşulları

  • Kanalınızın 30 günden fazla zamanı geçirmiş olması.
  • YouTube’a göre 100 ‘den fazla bir abone sayısına sahip olması. Bazen istisnalar olabiliyor.
  • Kanal simgesi yüklemiş olmanız.
  • Ek olarak birde profilinizde ki Kanal Resmi, Hakkımda gibi kısımları doldurmanız gerekmektedir.

 

 

YouTube Özel URL Alma

Eğer kanalınız YouTube özel URL için uygun görülür ise yapmanız gereken işlemler öncelikle “Gelişmiş Hesap Ayarları” na girmeniz gerekecektir. Aşağıda vermiş olduğum ekte ki linke tıklayarak gelişmiş hesap ayarlarına direk olarak ulaşabilirsiniz.

 

https://youtube.com/account_advanced

 

Yukarıda ki ekte olan linke tıkladıktan sonrasında YouTube hesabınıza dair gelişmiş hesap ayarlarına ulaşacaksınız. Daha sonrasında ise yapmanız gereken işlemler :

 

  • Karşımıza açılan pencereden “Kanal Ayarları” kısmının altında yer alan “Özel URL için uygunsunuz” yazısının yanında ki bağlantıya tıklayın.
  • Özel URL” kutusunda ise hesabınıza uygun onayını aldığınız URL’leri görebilirsiniz.
  • Özel URL Kullanım Şartlarını” onaylayın ve ardından “URL’yi değiştir” butonuna tıklayın.
  • Dikkat etmeniz gereken nokta “Seçimi Onayla” seçeneğine basmadan önce istediğiniz URL’yi aldığınızdan emin olun.

 

Artık YouTube özel URL nasıl alınır işlemini tamamlamış bulunuyoruz. Almış aldığınız URL’yi bir daha değiştiremeyeceğiniz unutmayınız. Ancak ve ancak oluşturmuş olduğunuz özel URL’nizi kaldırıp yeniden oluşturabilirsiniz.


] }

“YouTube Özel URL Nasıl Alınır ?” üzerine 6 yorum

Yorum yapın