YouTube Üzerinden Nasıl Para Kazanılır ?

Teknolojinin gelişmesi ile beraber insanlar çok çeşitli alanlardan para kazanabilmektedir. YouTube üzerinden para kazanmak ise bunların sadece birisidir. YouTube ile para kazanan birçok kişinin örneği de bulunmaktadır. Peki, YouTube üzerinden nasıl para kazanılır ? Bu yazı ile bu soruyu sizin için cevaplamaya çalışıyoruz.

 

YouTube, çok geniş bir içeriğe sahip video yükleme ve izleme platformudur. Bu platforma her insan video yükleyebilir  ve buradaki videoları izleyebilmektedir. Dünya üzerinde bu tür platformlar içerisinden en bilindik platform YouTube olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

 

 

YouTube Para Nasıl Kazanılır ?

Öncelikle kafanızda bir kanal açayım, video yükleyeyim ve para kazanayım kavramı oluştuysa bu kavramı öncelikle bir kafanızdan silin. Artık Google ‘ın yaptığı ve hala devam eden yapılan güncellemeler sayesinde her video yükleyip, üç beş bir şey bende kazanayım devri bitmiş bulunmaktadır. Artık kaliteli içerik üretenin kazanması konusunda Google adımlar atmaktadır.  Bu adımlardan biride son 1 yıl içerisinde 4.000 saat izlenmeyi ve 1.000 aboneyi geçtiğiniz taktirde artık Adsense üzerinden para kazanma işlemini aktif edebilirsiniz. Yani artık devir kaliteli içerik üretme devridir.

 

  • İlk yapmanız gereken bir izleyici kitlesi oluşturmaktır.

En önemlisi videolarınızı izleyecek kişilerin olmasıdır. Kendinize öncelikle sürekli size sadık olan ve sizi takip eden, sizin videoların yüklenme tarihini sabırla bekleyen ve videolarınıza etkileşim yaratacak bir kitle yaratmak öncelikli hedefiniz olmalıdır.

 

  • İzleyici kitlenizi muhafaza edin, ilgi gösterin.

İzleyicileriniz ile ilgilenmeniz önemlidir. Onları kaybetmemelisiniz. Yorumlarına cevap verin, sizden istedikleri videoları çekin ya da bunlara benzer şekilde onlarla ilgilenin. Facebook gibi ortamda grup kurup bu kitlenizi orada bir birleri içinde iletişime girmesini sağlayabilirsiniz.

 

  • AdSense ile reklam alın.

Videolarınızın paraya dönüşmesi için en önemli adım videolarınıza reklam almaktır. YouTube hesabınızı kaydettirtmeli ve AdSense hesabı açarak içeriklerinize ne kadar çok reklam alabilirseniz para kazanmanız o kadar çoğalmaktadır.

 

  • Red abonelerini kazanın.

Red aboneleri edinerek, içeriğinizi ne kadar fazla izletirseniz o kadar çok pay alabilmektesiniz. Çok kısa videolar para kazandırmaz, ancak aşırı uzun videolarda insanları sıkar. Bunun ayarını da tutturmanız gerekmektedir. AdSense ile para kazanmak için kayıt yaptıysanız, başka bir şey yapmanıza pek gerekte yoktur.

 

  • Marka anlaşmaları yapın ve sponsor bulun.

Kanalınız belirli bir büyüklüğe ulaştığında ücretli olarak tanıtım videoları alabilmektesiniz. Ancak bu reklam yönetmeliklerine aykırı olmamalıdır. Böylece Youtube’un kendi ödeme planının dışında da bir miktar para kazanabilirsiniz.

 

  • Takipçilerinizin ödeme yapmasına izin verin.

Sadık takipçileriniz var ise bir çok içerik üreticisi Patreon üzerinden izleyicilerinden bağış alabilmektedir. Hatta bazı destekçilerinizin isimlerine video sonunda yer verirseniz, bağışta artış olabilmektedir. Bu da Youtube ile ek gelir elde etmenizi sağlamaktadır.

 

  • Ürün satışları yapın.

İzleyicilerinizin coşkusunu küçümsemeyin, onları ne kadar yanınıza çekebilirseniz o kadar çok marka ve reklamınızı yapabilirler. Kendi ürün mağazanızı açabilirsiniz ve OpenCart E- ticaret Hosting paketi ile ürünlerinizi listeleyerek, satış yapabilirsiniz.

 

Yaş kitlesi çok geniş olan ve her kesimden insanın illa ki günde en az bir kere uğradığı bir platform olan YouTube ‘dan para kazanarak geçiminizi sağlamak istiyor iseniz durmayın haydi bunu sizde yapabilirsiniz. Önemli olan doğru içeriklerde doğru ve kaliteli videolar çekmektir. En önemli olan nokta ise sizlere para kazandıracak olan kısım oluşturduğunuz kitledir. Oluşan bu kitle videoların trendlere çıkmasını sağlayarak daha çok kişiye erişmesini sağlayacak ve sizde kitleniz sayesinde daha fazla kitleye sahip olabileceksiniz. Sizleri seven kişiler sizlere de otomatik olarak gelir konusunda olumlu yönden etki edecektir.


] }

Yorum yapın