Yurt Dışından En Fazla 5 Ürün Siparişi Verilebilecek

Son zamanların en çok konuşulan konularından birisi olan vergi bu kez yetersiz kaldı. Yeni karar ile birlikte vatandaşlar yurt dışından vergisini bile verse en fazla 5 ürün sipariş edebilecek. 

Son dönemlerde yurt dışından alışveriş yapmayı zorlaştıran adımlar atan devlet, 2009 yılından itibaren vergi muafiyeti konusunda ciddi bir düşüşe geçti. Devlet son olarak 2018 yılında vergi muafiyetini 22 Euro seviyesine kadar düşürmüştü. 

Artan döviz fiyatı ile birlikte yurt dışından alışveriş yapmakta zaten güçlük çeken vatandaşlar geçtiğimiz mayıs ayında şok bir karar ile karşılaşmıştı. Açıklanan karar ile birlikte mayıs ayında vergi muafiyet tamamen kaldırıldı. Yeni karar ile birlikte fiyatı fark etmeden yurt dışından sipariş edilen tüm ürünlerden vergi alınmaya başladı. Son uygulama ile birlikte artık yurt dışı alışverişlerine kişi başı sipariş kotası getirildi.

 Yurt Dışı Alışverişlerine Kota Getirildi

Resmi Gazete’de yayınlanan yeni karara göre 14 Temmuz tarihinde yürürlüğe girecek olan yeni uygulama kapsamında aylık ürün sipariş etme limiti 5 olarak belirtildi. Yeni sistem ile birlikte vatandaşlar fiyatını yüksek döviz ile ödedikleri hatta vergisini bile fazlasıyla ödedikleri ürünleri komik bir kota olan 5 adet sipariş ile satın alabilecek. 

Yurt Disindan En Fazla 5 Urun Siparisi Verilebilecek 2 300x210

Yeni düzenleme ile birlikte şirketler ise 5 adet numuna siparişi verebilecek. Yeni karar hızlı kargo firmaları üzerinden yapılan kişisel eşya, önemli değeri olmayan eşya, numunelik eşya ile kitap gibi ürünleri kapsayacak. Açıklanan kararın ardından pek çok kişi bu durumun ticareti olumsuz etileyebileceğini düşünse de durumun yansımaları önümüzdeki süreçte belli olacak. 


] }

Yorum yapın