Yurt Dışından Getirilen Telefon Nasıl Kaydedilir?

Yurt dışından alınan telefon sayıları son zamanlarda ülkemizde artmaya başlamıştır, bunun sebebi ise ülkemizde uygulanan vergi sisteminin ve doların yüksek olmasından  kaynaklanmaktadır. Ayrıca bunun üstüne  iPhone, Samsung ve diğer büyük firmaların Türkiye satış fiyatlarının diğer ülkelerdeki satış fiyatlarından daha yüksek olması da eklenmektedir.

Yurt Dışı Telefon Kaydı İle İlgili Bilgiler

Yurt dışından ülkeye gireli 120 günü geçmemiş birinin üzerine kayıt yaptırabiliyorsunuz. Eğer yurt dışından ülkeye girişiniz 120 günü geçmişse yeniden yurt dışına çıkış giriş yapmanız gerekmektedir.

Yurt dışından getirilen telefonun açılması için vergi harcının ödenmesi gerekmektedir, bu miktar 500 TL’ dir.  Vergi harcını vergi dairesinden nakit veya vergi internet dairesinden kredi kartıyla ödeyebilirsiniz. Telefon vergi harcını yatırırken, cep telefonunun IMEI numarası ve yurt dışından yeni gelmiş 120 günü geçmemiş pasaport sahibinin adı soyadı, T.C. kimlik numarası gerekmektedir.  120 gün içinde kayıt edilmeyen telefon kapatılıyor, korkmanıza gerek yok vergi harcınızı yatırdığınız zaman tekrar açılıyor.

Telefon IMEI Numarası Öğrenme:

Telefon imei öğrenme kodu *#06#. Telefon IMEI sorgulama için arama kısmına geçip telefon numarası olarak *#06# yazın ve arama tuşuna basın. Gelen IMEI numarası cihazınızın seri numarasıdır.

Yurt dışından Gelen Telefon Nasıl Kayıt Edilir?

Yurt dışından getirilen telefonun kayıt işleminin yapılabilmesi için yurt dışından 120 günü geçmemiş pasaport sahiplerinin e-devlet üzerinden başvurmaları gerekmektedir.

Yurt dışından Gelen Telefon E-Devlet Üzerinden Nasıl Kayıt Edilir?

E-devlet sistemine giriş yaptıktan sonra IMEI Kaydet diye aratıyoruz, daha sonra Bilgi Teknolojileri kurumu IMEI kaydet diye kayıt sayfasına geçiyoruz. İstenilen bilgileri doldurduktan sonra kayıt ediyoruz. Adres: https://www.turkiye.gov.tr/btk-imei-kaydet?asama=1

IMEI Sorgulama

Yurt dışından getirilen herhangi bir telefonun yada kendinizin getirdiği telefonun kayıtlı veya kaydınızın doğru olup olmadığını kontrol etmek isterseniz. turkiye.gov.tr/imei-sorgulama adresine tıklayıp istenilen bilgileri doldurduktan sonra kontrol edebilirsiniz.

Imei Sorgulama E Devlet 300x144

 


] }

Yorum yapın