5G Teknolojisi Nedir, Özellikleri Nelerdir?

5G teknolojisi yani 5. Nesil mobil telekomünikasyon hizmeti, son teknoloji kablosuz telefon teknolojisi olarak bilinmektedir. Bir alt sınıfı olan 4G teknolojisinden yaklaşık 10 kat daha hızlı olan 5G teknolojisi veri iletimi konusunda en son teknolojiyi sağlamaktadır. Yenilikçi teknolojinin bir takım sorunlara yönelik geliştirilmiş olması ve enerji maliyetini düşürmek için kullanılan mobil ağ servisi %90 oranında tasarruf sağlamaktadır. Bu sayede mobil cihazlar hızlı bir şekilde bağlantı sağlayarak ekonomik bir kullanım gerçekleştirir. 5G teknolojisinin bazı özellikleri şu şekilde açıklanabilir:

  • İletilen güç tüketimi bit başına 1/1000 kat daha düşüktür,
  • Mobil cihazlarda indirme süreleri kısalarak beklemeleri en aza indirir,
  • Yüksek çözünürlükte video indirme süresini 5 ila 10 saniye kadar hızlı bir sürede gerçekleştirir,
  • Mobil cihazlar arasındaki iletişim ve bağlantı süresi 4 milisaniye olarak kullanılabilir.

5G teknolojisinin büyük avantajları kullanıcılar tarafından büyük ilgi görse de günümüzde Amerika’da belirlenen eyaletlerde test amaçlı kullanımı gerçekleştirilmektedir. 5G teknolojisi test aşamasında oldukça maliyetli bir yatırım olarak göze çarpmaktadır. Ülkemizde bulunan GSM operatörleri ilerleyen zamanlarda 5G lisansı olarak vatandaşların bu hizmetten yararlanmasını sağlayabilir. Lisans almak ve 5G teknolojisini kullanımına başlamak için gerekli altyapı sisteminin kurulması gerekmektedir.

5G Teknolojisinin Tarihi ve Gelişim Süreci

5g tarihi

5G teknolojisinin tarihi ve gelişim süreci Çin Mobil Araştırma Enstitüsü tarafından yapılan çalışmalar ışığında gün yüzüne çıkmaktadır. 5G teknolojisi hakkında yapılan ilk çalışmalar 2016 yılının kasım ayında gerçekleşmiştir. Günümüzde büyük ilerleme kat eden 5G teknolojisi her geçen gün başarılı test sonuçları ile dünyanın kullanacağı bir teknoloji haline gelmektedir. Çin Mobil Araştırma Enstitüsü tarafından Samsung şirketi ile ortaklaşa gerçekleştirilen çalışmalar hız rekoru kırarak teknolojinin tüm faydalarını sunmak adına büyük adımlar atmaktadır. Teknolojisi sayesinde tüm dünya eskisinden daha hızlı veri aktarımı sağlayabilecek ve hızlı iletişim sayesinde internetin tüm olanaklarından faydalanabilecektir.

Android cihazlar için en iyi veri kurtarma programları bilgilerini de inceleyebilirsiniz.

5G Teknolojisi Ülkemize Ne Zaman Gelecek?

5G teknolojisi Türkiye’de gerekli alt yapılar tamamlandığında kullanılmaya başlanacaktır. BTK tarafından yapılan açıklamada Türkiye’nin henüz gerekli alt yapı çalışmalarının tamamlanmadığı hakkında bilgilere yer verilmiştir. Türkiye’de 5G kullanımı hayata geçtiğinde teknolojik anlamda büyük gelişmeler yaşanarak ülkenin gelişimi olumlu yönde değişebilir. Şuan somut bir bilgi olmamasına karşılık 5G teknolojisinin ülkemizde kullanıma başlanacağı zaman bilişim sektörü ve diğer sektörler sırayla bu teknoloji kullanıma başlayacaktır.

5G Teknolojisinin Tarihi Belli Mi?

5g ozellikleri

Ülkemizde hayata geçecek olan 5G teknolojisi hakkında net bir tarih bilinmezsen ilk çalışmaların kademeli olarak yapılacağı bilgisine ulaşmak mümkün olmaktadır. GSM operatörleri ilk olarak katılacakları frekans ihalesi ile alt yapılarını geliştirme işlemlerine başlayacaktır. Bu işlemlerin ne kadar zaman süreceği hakkında ihalede gerekli açıklamalar yapılacağı gibi GSM sektörünün de alt yapı çalışmaları hakkında gereken donanıma sahip olması gerekmektedir. GSM sektörlerinin alt yapı çalışmaları tamamlandıktan sonra faturalı veya faturasız hatlar 5G teknolojisini kullanmaya başlayacaktır.


] }

“5G Teknolojisi Nedir, Özellikleri Nelerdir?” üzerine bir yorum

Yorum yapın