Alt Gr Tuşu Ne İşe Yarar ?

Bilgisayarımızın klavyesinde yer alan fakat sadece mail adresimi yazar iken “@” özel karakterini yapmada kullanılan Alt Gr tuşunun acaba başka bir görevi var mıdır ? Küçük yaşlardan beri kullandığımız bilgisayarların klavyesinde yer alan bir çok tuş bulunmasına rağmen aslında işimize yarayan fakat yaradığı zamanda el alışkanlığı olarak bastığımız tuş olan Alt Gr tuşu ne işe yarar ?

 

Araştırmaya pek meraklı olmayan bir toplum olarak ve bilgisayar dünyasında ki her bir bazı terimleri merak eden, klavyeye konulan Alt Gr tuşunun amacını sorgulayan sayısı pek az olduğu gibi bilgisayar ve teknoloji dünyasında yapılan hiç bir şey, koyulan hiç tuş boşuna değildir.

 

 

Alt Gr Tuşu Ne İşe Yarar ?

Görmeye alışık olduğumuz ve mail adresimizi yazarken “@” özel karakterini yazmaktan başka bir işe yarar olarak kullanmadığımız yada bilmediğimiz bu tuş aslında bir çok özel karakteri açığa çıkarmak için yarar sağlar. Shift tuşu ile yapabildiğimiz bir çok özel karakterden yanı sıra klavyede bulunan numaralı tuşların altında ki yer alan özel karakterleri Alt Gr tuşu ile yapabilirsiniz.

 

Numara bulunan tuşlarda iki tane özel karakter atanmasından dolayı tuşun üst tarafında bulunan karakterler “Shift” tuşu ile yapılabilir iken alt tarafında yer alan ve tuşa atanmış karakterler ise bu bağlamda Alt Gr tuşu ile yapılmaktadır.


] }

Yorum yapın