Bilgisayar Zaman Ayarlı Nasıl Kapatılır ?

Küçüklüğümden beri kullanmış olduğum bu özelliği bugün sizlere sunmak istiyorum. Windows 10 zamanlanmış kapatma yada Windows 7 zamanlanmış kapatma olarak adlandırdığımız bu işlem aslına bakılırsa hangi Windows sürümünü kullanıyorsanız kullanın vermiş olduğumuz komut sayesinde programsız bilgisayarı zaman ayarlı kapatma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

 

Genellikle bilgisayarınızda güncelleme yaparken yada her hangi bir şey için indirme işlemini başlattığınızda ve uzun sürecekse bilgisayarınızı sürekli kontrol etmek yerine 2 saat, 3 saat gibi istediğiniz bir zaman dilimine ayarlayarak bilgisayarınızın otomatik bir şekilde kapanmasını sağlayabilirsiniz. Bu sayede eğer bilgisayarınız bir işlem yaparken siz dışarı çıkmanız yada gece uyumanız gerekirken aklınız bilgisayara takılı bir şekilde kalmaz.

 

 

Bilgisayar Zaman Ayarlı Nasıl Kapatılır ?

 

Bilgisayarı zamanlı kapatma işlemini yapmak aslında oldukça basit bir işlem olmakla beraberinde Windows işletim sisteminin komut sistemine (cmd) yazacağımız bir koddan ibarettir. Bu kod sayesinde bilgisayarı zaman ayarlı kapatma işlemini gerçekleştirebiliriz. İşinizin eğer uzayacağını varsayacak iseniz ise öncesinden ayarlamış olduğunuz zamanlı kapatma işlemini iptal edebilir yada süresini uzatabilirsiniz.

 

Bilgisayar Zaman Ayarlı Nasıl Kapatılır ?

  • Bilgisayarınızın “Başlat” ikonuna tıklayınız.
  • Arama yerine “cmd” yazarak Windows komut sistemini açınız.
  • Komut sistemi sonrasında açılan yere ise yazacağımız komut “shutdown -s -t -3600” yazarak bilgisayarınızı saniye cinsinden 1 saat için kapatmaya ayarlayabilirsiniz.

 

Bu komutu yazdıktan sonrasında ise bilgisayarınızın sağ alt bildirim çubuğunda yer alacak olan bir bildirim alacaksınızdır. Bildirimde ise oturumun kapatılmak üzere olduğunu ve kapatılacak süreyi üzerinde sizlere bildirecektir. Eğer bilgisayarınızın kapatılma süresini uzatmak yada kısaltmak istiyor iseniz 3600 adlı sayıyı saniye cinsinden düşünerek ekleyebilirsiniz. Eğer oraya 7200 saniye yazar isek bilgisayarınız 2 saat sonra kapatılacaktır.

 

 

Zamanlanmış Bilgisayarı Kapatma Ayarı Nasıl Kapatılır ?

  • Bilgisayarınızın “Başlat” ikonuna tıklayınız.
  • Arama yerine “cmd” yazarak Windows komut sistemini açınız.
  • Komut sistemi açıldıktan sonrasında ise yazacağımız komut “shutdown -a” olacaktır.

 

Bu sayede artık bilgisayar zamanlı kapatma iptal etme işlemini başarılı bir şekilde gerçekleştirmiş bulunuyorsunuz. Bilgisayarınızda işlerinizin uzaması durumunda kullanılacak olan bu yöntem sayesinde daha öncesinden ayarlamış olduğunuz zamanlı kapatma işlemini iptal ederek bilgisayarınızın zaman dolduğunda otomatik olarak kendini kapatmasını engellemiş bulunuyorsunuz.


] }

“Bilgisayar Zaman Ayarlı Nasıl Kapatılır ?” üzerine 3 yorum

  1. Bu çok işime yarayacak teşekkür ederim bu bilgilendirici yazı için bir şey indirirken vs artık zaman ayarlarım oh mis 😀 En çok korsan oyun severlerin işine yarayacak

    Cevapla

Yorum yapın