Android Rootsuz Sistem Uygulamaları Nasıl Kaldırılır ?

Satın aldığımız android işletim sistemine sahip akıllı cihazımızla beraberinde bazı sistem uygulamaları yada telefonun anlaşma yaptığı bazı uygulamalar işletim sistemine gömülü bir şekilde gelmektedir. Temel olarak bu uygulamalardan pek kolay bir şekilde kurtulamayabiliriz. Bazılarımız telefonuna root atarak uygulamaları kaldırmayı başarır iken bazılarımız ise root atmaktan çekindikleri için başka yolu deneyebilirler. Temel olarak Android sistem uygulamalarını devre dışı bırakma işlemini yapabileceğimiz gibi bu uygulamalardan temenni olarakta kurtulabiliriz.

 

Android rootsuz sistem uygulamaları kaldırma işlemi ise telefonuna root yapmak istemeden sisteme gömülü olarak gelen uygulamalardan kurtulmak isteyenlerin uygulayacağı bir yöntem olacaktır. Bu yöntem sayesinde telefonunuza hiç bir zarar gelmeden korku, endişe olmadan sisteme gömülü gelen bu uygulamalardan kurtulabilirsiniz.

 

 

Rootsuz Sistem Uygulamaları Nasıl Kaldırılır ?

 

Araştırılan Android sistem uygulaması kaldırma yöntemlerinin başında root yetkisi ile ve root yapmadan sistem uygulamalarını kaldırma işlemi gelmektedir. Pek fazla root nedir ve root ile ilgisi olmayan arkadaşlarımız için ise root yapmadan sistem uygulamalarını kaldırma seçeneği mantıklı gelecektir.

 

Debloater indir

 

Yukarıda ki ekte vermiş olduğum linkte tıklayarak kendi internet sitemiz üzerinde bulunan Debloater programını indirmeye gidin. Rootsuz sistem uygulaması kaldırma işlemi için ise en gerekli ve bu işlem basamaklarında kilit nokta olacak olan şey bu programdır. Bu program sayesinde rootsuz sistem uygulaması kaldırma işlemini başarı ile gerçekleştirebileceğiz.

 

Öncelikle yapmamız gereken işlem telefonumuzda “Geliştirici Seçenekleri” aktif değil ise aktif etmemiz gerekecektir. Geliştirici seçeneklerini aktif ettikten sonrasında ise bizlere lazım olacak olan şey “Usb Hata Ayıklama” olacaktır. Eğer telefonunuzun ayarlarına girdiğinize geliştirici seçenekleri adlı butonu görmüyor iseniz yapmanız gereken işlem :

 

  • Telefonunuzun “Ayarlar” butonuna tıklayınız.
  • Daha sonrasında en aşağıya inerek “Telefon Hakkında” butonuna tıklayınız.
  • Telefon hakkında butonuna tıkladıktan sonrasında ise telefonunuzun “sürüm numarasına” arda arda 5-6 kez tıklamanız durumunda “Geliştirici Seçenekleri” aktif edilecektir.

 

Geliştirici seçeneklerini aktif ettikten sonrasında ise yapmamız gereken işlem Geliştirici Seçeneklerinde yer alan “Usb Hata Ayıklama” seçeneğini aktif etmemiz gerekecektir. Usb hata ayıklama seçeneğini aktif etmek için :

 

  • Telefonunuzun “Ayarlar” butonuna tıklayınız.
  • Daha sonrasında ayarlar menülerinde bulunan “Geliştirici Seçenekler” butonuna tıklayınız.
  • Geliştirici seçeneklerde yer alan “usb hata ayıklama” seçeneğini seçerek tik atınız.

 

Artık bu sayede telefonumuz için geçerli olan ve yapılması gereken ayarları yaptık. Bundan sonrasında ise yapacağımız işlem basamakları sadece telefonumuzu bilgisayarımıza bağlamak olacaktır. Telefonunuzu usb kablonuz ile bilgisayarınıza bağladıktan sonrasında ise sizlere yukarıda vermiş olduğum indirdiğiniz Debloater adlı programı çalıştırın.

 

  • Programı açtıktan sonrasında sizlere ver bir bilgilendirme ekranı gelecek ve “OK” diyerek geçin.
  • Daha sonrasında ise “Read Phone Packages” butonuna basarak programın telefonunuzda ki uygulamaları taramasını bekleyin.
  • Program telefonunuzda ki uygulamaları taradıktan sonrasında kaldırmak istediğiniz programın yanına tik atın ve “Apply” butonuna basarak istediğiniz uygulamayı kaldırabilirsiniz.

 

Artık bu sayede bilgisayarınıza kurmuş olduğunuz bu program sayesinde satın almış olduğunuz android işletim sistemine sahip akıllı telefonunuzda rootsuz sistem uygulamaları kaldırma işlemini başarı ile sonuçlandırdık. Telefonumuzda boşuna yer kaplayan ve kullanmadığımız halde duran bu uygulamaları kaldırmak telefonunuzda alan açacağı gibi boş yere arkaplanda çalışıp telefonunuzda bulunan ramden alan yemez.


] }

Yorum yapın