Kapat
Mobil 1.633 0

Android Flashlamak Nedir ?

Android Flashlamak cihazda bulunan işletim sistemi dosyalarınızın sil baştan silinip yeniden yazılmasıdır.

 

Başka bir şekilde ise cihazınızın yaptığı orijinal yazılım güncellemelerini Flashlayarak ta yapabilirsiniz. Bu güncellemeler genellikle büyük güncellemeler olarak adlandırılırlar. Kullandığınız telefonun firmasından gelen güncellemelerin olmasının yanı sıra bilgisayarınız dan ya da CWM (recovery menü) kullanarak yapabileceğiniz ROM yüklemeleri olarak adlandırdığımız işleme Flashlamak denir.

 

Üst paragrafta anlattığımı bu paragrafta ise daha basit cümleler ile anlatıma yer vermek istiyorum. Flashlama yapmak demek en basit olarak ROOT yetkisine sahip olan Android telefonlar da Recovery  Menüsünü kullanarak ROMları  cihaza yükleme olarak ya da hazırlanan Android uygulamalarını direk sistem dizinine yüklemek için yapılan bu işlemine verilen ad ; Flashlama yapmakttır. 

 

Temel olarak Recovery Menü üzerinden yapılan yükleme işlemine Flash Yapma denildiğini anladık. Fakat dikkat etmeniz gereken en önemli husus yapılacak yüklemelerden önce sistem yedeği almanızda fayda vardır. Nedeni ise uyumsuz bir dosya flashlandığın da sistemin içeriğine zarar vererek telefonunuzun çökmesine veya hatalı çalışmasına hatta telefonunuzun çalışmamasına neden olabilir.

 

Bu yüzden yükleyeceğiniz dosya öncesinde Recovery Menüde yer alan “Backup” sekmesini kullanarak sistem dosyalarınızın tam olarak yedeğinizi alabilirsiniz. Eğer bir sorunla karşılaşırsanız tekrardan Recovery Menüde yer alan “Restore” seçeneğiniz den almış olduğunuz sistem yedeğinizi geri yükleyebilirsiniz.


Gökmen Efsun {efsungokmen}

Teknoloji dünyası sınırsız bir alandır. Bu alanda bilgi paylaştıkça çoğalır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir