Yalın İnternet Nedir? DSL Nedir?

Günümüzde çok kullanılan bir kelime olan Yalın İnternet: Sabit hat abonesi olmadan evinize internet bağlatabileceğiniz anlamına gelmektedir.

 

Naked Digital Subscriber Line, nDSL” olarak bilinen yalın internet :  DSL hizmetinin sabit telefon hattı olmadan da kullanılmasını sağlayan bir servistir. Fakat DSL kullanıcıları mevcut telefon şebekesini kullanarak internete girmektedirler. ADSL aboneligi ile beraber sabit telefon aboneliği zorunludur. Yalın internet servisi, DSL geniş bant hizmeti ile sabit telefon hizmeti arasındaki bağlantıyı kaldıran bir servistir.

DSL Nedir ?

Dijital abone hattının kısaltması olan DSL, İnternet’e erişmenin bir yoludur. Bu hizmet binaya Internet sağlamak için bir telefon hattı üzerinden geçer. DSL bağlantınız, hem telefonunuzu hem de İnternet hizmetlerinizi aynı anda kullanmanıza izin vermek için “ayırıcı” adı verilen ekipman kullanır. Kullanıcılar, varolan bir telefon ağındaki telefon prizinden geniş bant bağlantısından yararlanır. DSL, telefonun kullanmadığı frekanslarda çalışır, böylece telefon görüşmeleri sırasında İnternet’i kullanabilirsiniz.

DSL bağlantıları, interneti cihazlarınız için kullanılabilen dijital İnternet’e dönüştürmek için bir modem kullanır. Cihazlarınızı kablosuz olarak bir yönlendiriciye bağlayabilir veya bir Ethernet kablosu kullanabilirsiniz.

Yalın İnternet

Yalın İnternet, telefon hattı bağlantısı olmayan DSL’dir. Çıplak DSL İnternet, telefon hattınızı her zaman size İnternet sağlamak için kullanacaktır; ancak, her iki hizmete de sahip olmanızı sağlamak için ayırıcıyı sistemine dahil etmeyecektir. Ayırıcı olmadan her iki hizmeti de kullanamazsınız.

Bu hizmet, telefon hattı olmadan DSL isteyen kullanıcılar için idealdir.

Yalın İnternet devri öncesinde evinize ya da iş yerinize internet bağlatmanız için gereken bir husus sabit hat aboneliğine ihtiyacınızın olmasıydı. Buda sabit hattı kullanmayacak olsanız bile bu hattın ücretini ödeyecek olmanız anlamına geliyordu.

Yalın İnternetli bir telefon alabilir miyim?

Telefon ve İnternet planı arıyorsanız, eviniz veya iş yeriniz için düzenli bir DSL planı seçmelisiniz. Telefon istemeyen veya telefona ihtiyaç duyan kullanıcılar için çıplak DSL ağları önerilir.

Yalın İnternet sisteminiz varsa ve bir telefon istiyorsanız, yapabileceğiniz birkaç şey vardır.

Dijital telefon hizmeti kullanın. Bu servis, İnternet bağlantısı kullanarak telefonda konuşmanıza olanak tanır. Bir yönlendirici ile Naked DSL’niz gerekli İnternet’i sağlayacaktır. Hoparlörlü ve mikrofonlu bir elektronik cihazla kullanabilirsiniz. Bir cep telefonu al. Cep telefonları kendi şebekelerinde çalışır ve kullanılacak statik telefon hattına bağlı olmaları gerekmez.

Servisinizi değiştirmenin ve sisteminize bir dağıtım programı kurmanın mümkün olup olmadığını tedarikçinize sorun. Bu, telefon hizmetinize erişmenize ve telefonu ve İnternet’i aynı anda kullanmanıza olanak tanır.

Yalın internette sabit hat telefon aboneliği gerekli olmadığından dolayı sabit hat ücreti ödemeden, sadece Yalın İnternet Erişim Ücreti ‘ni ödemekle yükümlüsünüzdür. Yalın İnternet kullanıcıları kullanmayacakları bir hizmet alıp boş yere hizmet bedelini ödemeyecekleri için bu durumda avantajlı sayılmaktadırlar.


] }

Yorum yapın