Android Güvenli Mod Nedir ve Nasıl Girilir?

İşletim sistemlerinin genellikle güvenli mod olarak adlandırılan, çeşitli kurtarma başlangıç çeşitleri bulunmaktadır. Değişik sorunlarla karşılaştığınızda Güvenli Mod’a giriş yaparak düzeltebileceğiniz seçenekleri size sunarlar.

Güvenli modda, Android cihazınız üçüncü taraf uygulamalarının yürütülmesini geçici olarak devre dışı bırakır. Android’iniz bir uygulama hatası, kötü amaçlı yazılım veya diğer işletim sistemi hatasıyla karşılaşmış olabilir. Güvenli mod, Android ile ilgili herhangi bir sorunu teşhis etmenin bir yolu olabilir. Android’inizde Güvenli Modu manuel olarak etkinleştirdiyseniz, muhtemelen yeni bir uygulamanın telefonunuzun çökmesine, donmasına veya normalden daha hızlı çalışmasına neden olup olmadığını görmek istersiniz. Temel olarak, özellik Android’inizi mağazada ilk aldığınız gibi bir durumda görmenizi sağlar. Artık ne olduğunu bildiğinize göre, güvenli modu nasıl kapatıyorsunuz? Android’inizde Güvenli Modu nasıl devre dışı bırakacağınız veya devre dışı bırakacağınız aşağıda açıklanmıştır.

 

Güvenli Moda Niçin İhtiyaç Var  ?

Açık kaynaklı bir işletim sistemi olan Android’in pek çok ayarını değiştirebilirsiniz. Pek çok uygulama ve sistem ayarını değiştirebilen kullanıcılar, telefonlarının yazılımını kullanılamaz hale de getirebiliyorlar.Böyle durumlarda Android tabanlı tablet ya da telefonunuzu güvenli modda açabilir cihazın kilitlenmesini sağlayan ayar ya da uygulama silebilirsiniz.

 

Güvenli Moda Nasıl Gireceğiz ?

 • Android 4.1 Jelly Bean ve öncesi sürümlerde güvenli moda girmek için önce cihazı kapatınız.
 • Cihazı kapattıktan sonra güç butonuna basılı tutunuz.
 • Cihaz açılıp, ekran logosu görünce ses kapama ve açma butonuna aynı anda basınız. Böylece güvenli moda cihaz girmiş olacaktır. 

 

 Diğer Bir Yöntem

 • Android 4.1 ve 4.2 Jelly Bean sürümlerinde yapılabilen bu yol, oldukça kolay bir yöntemdir.
 • Cihazı kapatmak için uzun süre güç düğmesine basınız.
 • Uçak modu açık ve yeniden başlat seçeneklerinin bulunduğu bir kutu çıkacak. Bu kutudaki telefonu kapat butonuna uzun süre basınız.
 • Cihazı güvenli modda açalım mı diye bize bir soru yöneltilecek. Buna evet yanıtı verdiğimizde cihaz, tekrardan başladığında güvenli moda girmiş olacaksınız.

 

Eski Cihazlar İçin Güvenli Mod

 • Eğer eski nesil Gingerbread tabanlı bir Android telefona sahipseniz, ayarları açan 3 çizgili butona, cihazın açılış anında bas – çek yaparak güvenli moda giriş yapabilirsiniz. Böylece telefonunuza daha sonra yüklenmiş uygulamalar ve ayarlar aktif olmadan, cihazınızı ilk gün ki ayarlarla açabilirsiniz.

 

Android Güvenli Moddan Nasıl Çıkarılır ?

Bu yazımızın devamı niteliğinde olan “Android Güvenli Moddan Nasıl Çıkılır” adlı yazımıza gitmek için ise yazın üzerine bir kez tıklamanız yeterlidir.

Son  Olarak :
Güvenli Mod, Android cihazında sorunları bulmanıza yardımcı olurken, internette gezinirken web trafiğinizi korumak için bir Android VPN kullanmanız gerekir.

 


] }

“Android Güvenli Mod Nedir ve Nasıl Girilir?” üzerine 3 yorum

 1. Android cihazlar için güvenli mod çok önemli diye düşünüyorum. Çünkü çoğu android kullanıcılarıda bilir ki devamlı uygulama indirmekten artık bir takıp sıkıntılar zamanla başlayacaktır.

  Cevapla

Yorum yapın