Android Güvenli Moddan Nasıl Çıkarılır ?

Bugün formlarda çok sık karşılaştığım, android telefonlarda güvenli moddan nasıl çıkış yapılır, konusuna değineceğim. Artık bir çoğumuz birer Android telefonu kullanıcısıyız, fakat ara ara Android telefonlarla ilgili  sorunlarımız da olmuyor değil. Bu sorunlardan bir tanesi de güvenli mod (safe mod) sorunu. Hemen hemen çoğu  kullanıcı bu sorunla bir kez de olsa karşılaşmıştır. Peki :

 

 

Güvenli Mod Nedir ?

“Günümüz de en gelişmiş işletim sistemlerinden olan Anroid, her geçen gün artan kullanıcıları tarafından büyük ilgi görmektedir. Sunduğu kolaylık ve son sürüm programlarıyla üst düzey bir platforma sahiptir. İşletim sistemlerini, genel olarak güvenli mod olarak adlandıran, çeşitli kurtarma işlemleri mevcuttur. Bir çoğumuzun kullandığı Android işletim sisteminde de, bu durum mevcut bulunmaktadır.

 

Android açık kaynaklı işletim sistemine sahip olması dolayısıyla Android’in, pek çok ayarı değiştirilebilir ve silinebilir. Bu durumu lehine çevirmeye çalışan birçok kullanıcı, kullanmakta oldukları Android’in uygulama ve sistem ayarın da değişiklik yaparak, telefonların yazılımını kullanamaz bir hale getirebilmektedirler. Buna benzer durumlar da, Android kendi işletim sisteminin  bulunduğu telefonlarda güvenli mod da açılabilir”.

 

Bazı durumlarda bazı işletimsel hatalardan dolayı telefonunuz normal, çalışmakta olduğu modda açılmayabilir, açılması durumun da da sorunla karşılaşılabilir. Bu gibi durumlarda güvenli mod kullanmak tüm problemlere çözüm olabilir. Güvenli modu kullanmanın başlıca amacı  telefona daha kolay bir şekilde müdahale edip, sorunlarını çözmektir.

 

 

Güvenli Modu Nasıl Açarız ?

Telefonunuzu güvenli mod da açmak istiyorsanız telefonunuz kapalı durumdayken güç tuşuna uzun süreli basmanız yeterlidir, titreşim sesini duyunca başarı ile açtınız demektir.
Genel olarak bu şekilde açılan telefonlarda ise bazı telefonlarda durum değişebilmektedir. Güvenli mod hakkında bir önce ki yazımız olan  “Android Güvenli Mod Nedir ve Nasıl Girilir” adlı yazımıza gitmek için üzerine bir kez tıklayabilirsiniz.

 

 

Güvenli Mod Nasıl Kapatılır ?

Bazı durumlarda örneğin format attıktan sonraki bazı durumlarda telefonlar otomatik olarak güvenli mod da açılırlar, ve bir çok kullanıcı nasıl kaldıracağını aramaktadır.

 

Android güvenli mod kapatmak için ise yapacağınız işlemler, açtığımız zamanki gibi bir hayli basit. Ancak bazı durumlarda örneğin Androin cihazın ciddi yazılımsal problemlerinin var olması gibi durumlarda  güvenli moddan çıkmanız biraz zor olacaktır.

 

  • Güvenli moddan çıkmak isteyen kullanıcılar cihazının bataryalarını çıkarıp takarak ve cihazı normal şekilde başlatarak çıkabilirler, bataryayı çıkardıktan sonra 30sn veya 1 dk bekledikten sonra takmanız daha iyi olacaktır.
  • Aslında bazı durumlarda batarya çıkarmadan dahi cihazınızı normal olarak kapatıp açtığınızda güvenli modun kapanmış olarak açılması gerekmektedir. Bu gibi durumlarda açılmaması halinde bataryayı çıkararak deneyebilirsiniz.

 

Güvenli Mod kullanımı ciddi dikkat isteyen bir kullanım olduğundan eğer ileri seviye bir Android kullanıcısı değilseniz güvenli mod ile uğraşmamanız cihazınızın sağlığı açısından daha iyi olacaktır. Güvenli modu sadece ileri düzey kullanıcıların kullanması daha doğru olacaktır.


] }

Yorum yapın