Android Nedir? Kime Aittir? Güncel Bilgiler

Android işletim sistemi hem avantajları, hem de dezavantajlarıyla adından sıkça bahsedilen bir işletim sistemidir. Aynı zamanda dünyada 1 milyardan fazla teknolojik ürün Android işletim sistemini kullanmaktadır. Bu gruba akıllı telefonları da dahil edersek rakamı üçe dörde katlaya bilmek mümkün hale gelmektedir.

Android işletim sisteminin açık kaynak kodlu olması, milyonlarca uygulamaya uyum sağlayabilmesi ve Android akıllı cihaz çeşitliliği de popüler olmasının önemli sebeplerinden bir tanesidir.

Android Hakkında Bilinmeyenler

Dünyada milyonlarca kişi Android işletim sistemine sahip telefonlar kullanıyorsunuz. Ancak bu cihazların işletim sistemi hakkında ne kadar çok şey biliyorsunuz ? Bu yazımızda sizler için Android hakkında bilinmeyenler şeyleri anlattık. Aşağıdaki bilgileri okuyarak işletim sistemi hakkında çoğu şeyi öğrenebilirsiniz.

android kime ait
Android Kime Ait?

Android’in Yaratıcısı Kimdir?

Google ve Apple her zaman bir rakip olmamışlardır. Bir zamanlar aralarında hiç böylesine bir kavga yer almamaktaydı. O zamanlar daha Google ‘ın daha mobil bir işletim sistemi de yaratılmamıştı.

Apple yönetim kurulu başkanlarından olan Eric Schmidt çalıştığı firmayı bırakarak Google ‘a geçiş yapmıştır. Geçtikten bir zaman sonrasında ise Google ‘ın mobil işletim sistemi olan Android doğmuştur.. iOS geliştirilirken ayrılan Eric Schmidt ’in Android’in oluşturulması ve geliştirilip piyasa çıkıp kullanıma sunulması işlem basamakların da önemli bir rolü var yer almaktadır.

Android 3.0 Honeycomb

Google, 2011 yılında Android 3.0 Honeycomb isimli bir sürüm yayına girdi. Akıllı telefon kullanıcılarının çoğu bu sürümle hiç tanışma fırsatı bile bulamadan bir üst sürüme atladılar.

Android Honeycomb özellikle tabletler için geliştirilmiş bir sürümdür. Honeycomb aynı zamanda bu güne kadar en kısa ömürlü Android sürümlerinden de biri olmuştur. Yorumlar ve eleştirileri hiç güzel olmayan bu sürümü Google bir güncelleme yayınlayıp sürümü düzenlemek yerine doğrudan Android 4.0 Ice Cream Sandwich sürümüne geçiş yapmış bulunmaktadır.

Çok Alanda Çoğu Yerde Hep Andriod

DLSR fotoğraf makinelerin den tutun akıllı beyaz ev eşyalarına ve benzeri hayatımıza girmiş pek çok elektronik cihaz bugün Android işletim sistemi kullanmaktadır. Buna akıllı telefonları da eklersek çok milyarlar ediyordur umarım. Günümüzde Android mobil işletim sistemi sayesinde Google hükümdarlığını ilan etmiş durumda yer almaktadır.

Android Uygulamaları

Apple App Store‘dan hemen sonra 2008 yılında hizmet vermeye başlayan Google Play Android uygulama mağazası bugün dünyanın en kalabalık mağazalarından biri olmaktadır. 2008 yılında adı Google Android Market olan bu oluşum adını 2012 yılında Google Play olarak yeniledi. Bugün raflarında 1.5 milyon uygulama bulundurmaktadır. Apple App Store‘da bu rakama henüz ulaşabilmiş değildir. Ama Apple marketine uygulama kabul eder iken çok titiz davrandığı için bu sayılarda seyir etmemektedir.

Android Logosunu Kim Tasarladı? – Nereden Geldi?

Bütün işletim sistemlerinin bir maskotu vardır, Linux’un Pengueni olduğu gibi. Google’ın tüm logolarının altında Irina Blok adını görebiliriz.

Her Android Telefon Birbirinin Aynısı Değildir

Açık kaynak kodu Android’i işletim sistemi olarak benimseyen akıllı telefon üreticileri, tasarımda da bir kaynağa bağlı kalmak istemediler. Bu durum hem tüketiciyi özgür kılıyor hem de akıllı telefon sektöründe yeniliklerin sürdürülebilir olmasına yol açabiliyor. Bazı markalar kemikleşmiş tasarımlar kullansalar da mutlaka bir başka marka tasarımda bir değişiklik yapılıyor. Pazar canlanıyor, seçme şansı artıyor. Belki de Android’in akıllı telefon pazarının yüzde 80’ine sahip olmasının en önemli sebeplerinden biri de budur.


] }

Yorum yapın