Android Wipe Nedir ve Nasıl Yapılır ?

Google’ın Linux tabanlı açık kaynaklı işletim sistemi Android, piyasadaki mobil cihazların yaklaşık %60 – 70 ’lik bir kısmında hakimdir. Her açık kaynaklı sistemde olduğu gibi kullanıcılarına pek çok ayar imkanı sunan Android Wipe İşlemi Nedir ? Nasıl yapılır ? Sizler için tüm bilgileri aşağıdaki maddeler halinde sıraladık.

 

Android Wipe Nedir ?

Yeni bir ROM yüklemeden önce mevcut ROM’un kalıntılarını sildiğimiz bir işlemdir. Bir Android cihazda veri silme veya fabrika ayarlarına sıfırlama gerçekleştirme işlemi olarak da bilinir. Android telefonunuzdaki çeşitli sorunlar için etkili bir çözümdür. Telefonunuzu satmayı planladıysanız ve cihazınızdaki tüm verileri silmeniz gerekse bile, fabrika ayarlarına sıfırlama işlemi gerçekleştirirsiniz. Ancak devam etmeden önce, önemli olan fabrika silme ve sıfırlama verilerini nasıl sileceğiniz bilmeniz gerekmektedir. Çünkü bu işlemi yapmazsanız, yedeklenmeden önce tüm önemli verilerinizi kaybedebilirsiniz. Yani verileri silmeden önce, bu konuda hakkında bilgi edinmeniz gerekmektedir.

Wipe ‘dan Sonra Cihazdaki Yazılım Silinir mi ?

Wipe işlemi cihazdaki ROM’u yani telefonunuzun yazılımı silmez. ROM sistemi üzerinde yapılmış tüm işlemleri siler. Diğer bir şekilde akıllı cihazınızı fabrika ayarlarına döndürmüş gibi olsanız da bu işlem fabrika ayarlarına döndürmekten çok daha kapsamlıdır.

Wipe işleminden sonra mevcut yazılımınız tekrar çalışmaya devam edecektir.

 

Full Wipe işlemi Ne Yapar ?

Full Wipe işlemi, en kapsamlı Wipe işlemidir. Sistemdeki önbellek, dalvic, boot ve sistem verilerini temizler. Wipe’a göre Full Wipe işleminin en belirgin farkı boot’u da silmesi. Android’deki boot dosyası silindikten sonra, cihaza yeni boot dosyası flashlamazsanız, cihazınızda ki yazılım yüklenmez ve cihaz boş ekranda yazılım bulamamış bir şekilde açık kalır.

Android Wipe Nedir

Yeni boot ve ROM yükleyecekler haricinde Full Wipe işlemi çok gerekli bir işlem değildir.

Wipe Nasıl Yapılır ?

 

  • Wipe işlemini yapabilmek için internenetten telefonunuzun markasına göre Recovery  menüsü nereden açılır öğrenmeniz gerekmektedir.
  • Genel olarak telefonunuz kapalı bir şekildeyken ses açma ve uyku tuşuna beraberinde basılarak Recovery Menüsüne giriş yapılır.
  • Recovery içine girdikten sonra karşımıza Wipe Data / Factory reset işlemi çıkıyor. Bu seçeneği seçip, uyguladıktan sonra telefonumuz başarıyla fabrika ayarlarının da ötesinde ki temizliğine ulaşmıştır.

] }

Yorum yapın