Kapat
Android Wipe
Mobil 896 0

Android Wipe Nedir ve Nasıl Yapılır ?

Google’ın Linux tabanlı açık kaynaklı işletim sistemi Android, piyasadaki mobil cihazların yaklaşık %60 – 70 ’lik bir kısmında hakimdir. Her açık kaynaklı sistemde olduğu gibi kullanıcılarına pek çok ayar imkanı sunan Android’deki Wipe İşlemi Nedir ?

 

 

Wipe Nedir ?

Yeni bir ROM yüklemeden önce mevcut ROM’un kalıntılarını sildiğimiz bir işlemdir.

 

 

Wipe ‘dan Sonra Cihazdaki Yazılım Silinir mi ?

 

Wipe işlemi cihazdaki ROM’u yani telefonunuzun yazılımı silmez. ROM sistemi üzerinde yapılmış tüm işlemleri siler. Diğer bir şekilde akıllı cihazınızı fabrika ayarlarına döndürmüş gibi olsanız da bu işlem fabrika ayarlarına döndürmekten çok daha kapsamlıdır.

 

Wipe işleminden sonra mevcut yazılımınız tekrar çalışmaya devam edecektir.

 

 

Full Wipe işlemi Ne Yapar ?

 

Full Wipe işlemi, en kapsamlı Wipe işlemidir. Sistemdeki önbellek, dalvic, boot ve sistem verilerini temizler. Wipe’a göre Full Wipe işleminin en belirgin farkı boot’u da silmesi. Android’deki boot dosyası silindikten sonra, cihaza yeni boot dosyası flashlamazsanız, cihazınızda ki yazılım yüklenmez ve cihaz boş ekranda yazılım bulamamış bir şekilde açık kalır.

 

Yeni boot ve ROM yükleyecekler haricinde Full Wipe işlemi çok gerekli bir işlem değildir.

 

 

Wipe Nasıl Yapılır ?

 

  • Wipe işlemini yapabilmek için internenetten telefonunuzun markasına göre Recovery  menüsü nereden açılır öğrenmeniz gerekmektedir.
  • Genel olarak telefonunuz kapalı bir şekildeyken ses açma ve uyku tuşuna beraberinde basılarak Recovery Menüsüne giriş yapılır.
  • Recovery içine girdikten sonra karşımıza Wipe Data / Factory reset işlemi çıkıyor. Bu seçeneği seçip, uyguladıktan sonra telefonumuz başarıyla fabrika ayarlarının da ötesinde ki temizliğine ulaşmıştır.

Gökmen Efsun {efsungokmen}

Teknoloji dünyası sınırsız bir alandır. Bu alanda bilgi paylaştıkça çoğalır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir