Kapat
Mac App Store Hariç Uygulama Nasıl Yüklenir
Bilgisayar 1.134 0

Mac App Store Hariç Uygulama Nasıl Yüklenir

Öncelerden beri süre gelen internetten program bulup download etme alışkanlığımız neredeyse uygulama marketleri yüzünden yok olmaktadır. Uygulama marketlerinden her ne kadar istediğimiz şeyi bulup, indirip, kurması kolay olsa dahi bazen sistemlerin kendine özgü uygulama marketleri bize yetmemektedir.

 

Hadi Window için geçerli kuralı biliyoruz. Hatta ve hatta uzantısını dahi biliyoruz. Peki ya Mac platformunu kullanan bilgisayarlarda durum ne ?

 

 

Mac Uygulamaları Nerden Bulunur ?

 

MAC için pek çok uygulama download etmeye yarayan siteler mevcuttur. Bu sitelerde aradığınız uygulamaların kurulum dosyalarını bulup indirebilirsiniz.

 

Ne kadar fazla uygulama bulmak istiyor iseniz aradığınız uygulamayı çeşitli yerli/yabancı internet sayfalarında arayarak bulup download edip bilgisayarınıza kurabilirsiniz. Önemli olan aradığınız programı güvenilir sitelerden download edebilmektir.

 

 

Mac App Store Hariç Uygulama Nasıl Yüklenir ?

 

Windows yükleme dosyalarının .exe uzantılı olduğunu bilmeyenimiz yoktur .Android ’de de bu uzantı .apk olarak isim değiştirmektedir.

 

Apple’ın MAC tabanlı bilgisayarlarına uygulama yüklememiz için gerekli olan uzantı ise .dmg uzantısını almaktadır.

 

 

.DMG ve Uygulama Kurulumu

 

Apple Disk Image adının kısaltılmışı olan DMG uzantısı, esasında bir çeşit sanal disk mantığına dayanıyor.

 

  • DMG dosyasına çift tıkladığımızda,MAC OS X’te sanki USB sürücü takmışız gibi bir bildirim ekrana gelmektedir ve sanal disk olan DMG sistem tarafından açılıp, otomatik olarak yükleyici sayfası karşımıza gelmektedir..

 

  • Buradan sonraki durum uygulamasına göre değişmekle beraber genellikle karşımıza çıkan pencerede uygulamanın kendisini, Application (Uygulamalar) alanına sürüklemeniz istenir. Bu sürükleme işlemi sonrasında indirilen yazılım, uygulamalar menüsünde yerini alır.

Gökmen Efsun {efsungokmen}

Teknoloji dünyası sınırsız bir alandır. Bu alanda bilgi paylaştıkça çoğalır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir