Mac App Store Hariç Uygulama Nasıl Yüklenir

Öncelerden beri süre gelen internetten program bulup indirme alışkanlığımız neredeyse uygulama marketleri yüzünden yok olmaktadır. Uygulama marketlerinden her ne kadar istediğimiz şeyi bulup, indirip, kurması kolay olsa dahi bazen sistemlerin kendine özgü uygulama marketleri bize yetmemektedir. Peki Mac, App Store hariç uygulama nasıl yüklenir diye merak ediyorsanız, sizler için açıkladık.

Hadi Windows için geçerli kuralı biliyoruz. Hatta ve hatta uzantısını dahi biliyoruz. Peki ya Mac platformunu kullanan bilgisayarlarda durum ne ? Bu kişiler Mac üzerinde App Store hariç uygulama nasıl yükleyecekler ?

Mac App Store Hariç Uygulama Nasıl Yüklenir?

 

Windows yükleme dosyalarının .exe uzantılı olduğunu bilmeyenimiz yoktur .Android ’de de bu uzantı .apk olarak isim değiştirmektedir.

Apple’ın MAC tabanlı bilgisayarlarına uygulama yüklememiz için gerekli olan uzantı ise .dmg uzantısını almaktadır. Mac, App Store hariç uygulama nasıl yüklenir sorusunun en önemli cevabı .dmg uzantı sayesindedir. Bu uzantıları aynı apk dosyaları gibi düşünebiliriz. Ancak bunları bulmak biraz sıkıntı olabilir. Normal android apkları gibi veya Windows’da ki exe uzantıları gibi kolay ulaşılabilen şeyler değildir.

 

Mac Uygulamaları Nerden Bulunur?

 

MAC için pek çok uygulamayı indirmemizi sağlayan siteler mevcuttur. Bu sitelerde aradığınız uygulamaların kurulum dosyalarını bulup indirebilirsiniz.

Ne kadar fazla uygulama bulmak istiyor iseniz aradığınız uygulamayı çeşitli yerli/yabancı internet sayfalarında arayarak bulup download edip bilgisayarınıza kurabilirsiniz. Önemli olan aradığınız programı güvenilir sitelerden gönül rahatlığı ile indirebilirsiniz.

 

.DMG ve Uygulama Kurulumu

 

Apple Disk Image adının kısaltılmışı olan DMG uzantısı, esasında bir çeşit sanal disk mantığına dayanıyor.

 

  • DMG dosyasına çift tıkladığımızda,MAC OS X’te sanki USB sürücü takmışız gibi bir bildirim ekrana gelmektedir ve sanal disk olan DMG sistem tarafından açılıp, otomatik olarak yükleyici sayfası karşımıza gelmektedir..

 

  • Buradan sonraki durum uygulamasına göre değişmekle beraber genellikle karşımıza çıkan pencerede uygulamanın kendisini, Application (Uygulamalar) alanına sürüklemeniz istenir. Bu sürükleme işlemi sonrasında indirilen yazılım, uygulamalar menüsünde yerini alır.

Mac kullanıcıları da artık Windows kullanıcıları gibi gönül rahatlığı ile yukarıdaki kurulum maddelerini takip ederek, App Store hariç uygulama yükleyebilirsiniz.


] }

Yorum yapın