Siteme Botlar ve Yabancılar Kayıt Oluyor

Bu yazıyı okumanızda ki sebep sizinde benim gibi sitenize üye olan yabancı isimli ya da spam botların üye olmasını engellemek doğrultusundaysanız eğer ve benim gibi bir çok eklenti bulup hiç birinin işine yaramadığı, fakat yine de bunun çözümünü aramak istediğinizi biliyorum, biliyorum ki şuan da hala yazımı okumaktasınız.

 

Günümüz’de internetten para kazanmak gayet ciddi noktalara gidebiliyor ve bunun içinde her şeyiyle tam bir bütün olan Web Sitesi kurup işletmek, en azından sitenizi rayına oturtmak epey zaman alıcı bir iştir. WordPress içerik yönetimine sahip script’te hangi kullanıcın ne tür rol oynadığını hepinizin bildiğini var saymaktayım. Eğer bilmiyor iseniz WordPress kategorisi içinde “WordPress Kullanıcı Çeşitleri ve Yetkileri” adlı yazımı okuyabilirsiniz.

 

Sitenize kullanıcı kayıtları olabilmesini sağlamak için ise ayarlardan bir çeşit seçenek seçmeniz gerektiğini farkında olduğunu varsayıyorum ve hızlı bir şekilde bu konuyu geçiyorum. Fakat her kayıt olan kullanıcıyı abone rolüyle seçmeniz her zaman sizin için daha yararlı bir seçenektir. Buda benden size tavsiye olmasını diliyorum.

 

Konuyu fazla dağıtmadan nasıl bu sitemize durmadan üye olan bot kişilikleri engelleyebiliriz bundan bahsedeceğim. Emin olun ki çok araştırma yaptım. Bir sürü eklenti indirip denedim fakat hepsinin çöp olduğunu anladım. En iyi eklentiyi  yine Google yapmış diyebilmekteyim.

 

Bunun öncesinde bir çok eklenti denemiş bulunmaktayım. Gerçekten botlardan, sitenize üye olan, yorum yapan spamlardan kurtulmak istiyor iseniz bu eklentiyi etkinleştirip yorum ve kayıt olma formunda gösterilmesi için aktif etmeniz gerekmektedir.

 

Kayıt olan Spam Botlar Nasıl Engellenir

İşte size spam botları engellemenin hayat öpücüğünü vaad ediyorum. Google ‘ın geliştirmiş olduğu bu sistem sayesinde spam botlardan kolaylıkla kurtulabiliyorsunuz.  WordPress Eklentisine ulaşmak için ;

 

https://wordpress.org/plugins/advanced-nocaptcha-recaptcha/

 

WordPress Recaptcha Eklentisi

Spamları engellemek için geliştirilmiş bir testtir.

 1. Giriş Formu
 2. Kayıt formu
 3. Kayıp Şifre Formu
 4. Parola Sıfırlama Formu
 5. Yorum Formu

 

gibi yerlerde uygulayabileceğiniz bir eklentidir. Üzerinde karışık harfler bulunan, ya da size resim seçtirdiği için botlar tarafından taranması oldukça zor olan görsellerden oluşur spam engelleyici eklentidir.
Hızla gelişen bu uygulama dünyanın en iyi şirketleri arasında bulunan Google tarafından 16 Eylül 2009′da satın alınmış ve dünya genelinde gelişimini sürdürmektedir.

 

 

WordPRess Recaptcha Ayarları

 • Alıntı’da vermiş olduğum eklentiyi indirip WordPress ‘e kurunuz.
 • WordPress’ e kurduğunuz eklenti otomatik olarak sol tarafınızda ki menü’de kendini gösterecektir.
 • Burada ki settings‘ e girdiğimizde karşımıza ayarlarla dolu bir sayfa gelmektedir.
 • Site Key Menüsünün altında Get From Google ‘a tıklayarak Google’a Gmail hesabımızla bu uygulama için kayıt olmamız gerekmektedir. Bunun sonucunda Google ‘dan aldığımız site key ve secret key kodunu doldurulması gereken alanlara girerek kullanabiliriz.
 • Site Key ‘in altında bulunan Get From Google ‘a tıklayınız.
 • Sonrasında ise yönlendirildiğiniz sayfada size Secret ve Site Key ‘inizi vermektedirler.
 • Kodları alıp eklentide ki kendi yerlerine  yapıştırdıktan sonra spam engelleyici uygulamanın nerede görünmesini istiyor iseniz Show Captcha on kısmından seçip kaydediniz.

 

Tamamdır artık bakalım botlara rahatlıkla artık kapının yolunu gösterebilirsiniz.


] }

“Siteme Botlar ve Yabancılar Kayıt Oluyor” üzerine 9 yorum

 1. Uzun zamandır aradığım bir yazıydı gayet açıklayıcı olmuş. Umarım bundan sonra bot kullanıcılar yerine gerçek kullanıcılara kapı açmış oluruz. makale ve bilgilendirme için çok teşekkür ederim…

  Cevapla

Yorum yapın