Google Siteyi En Son Ne Zaman İndexledi?

Google’ın bildiğimiz üzere siteleri gezip indexlemeleri için botları vardır. Örümcek ya da bot olarak adlandırdığımız araçları sürekli olarak siteleri dolaşırlar. Sitenize eklediğiniz yeni bir yazı, resim ve her bir içerik için uygunsa kaydeder ve arama sonuçlarında çıkmasını sağlarlar. Ancak Google siteyi en son ne zaman indexledi ? Diye düşünüp durursunuz.

Uygun içerik girip Google’dan sitenizin son halini index aldıkça eklediğiniz son konular da arama sonuçlarına biran önce yansıyacağından web site trafiğiniz’de buna bağlı oranda girdiğiniz içeriğini popülerliği oranıyla artabilir. Ziyaretçilerinizin artması da sitenizin popülerliğini ya da gelirinizin artmasıyla da doğru orantılı bir grafik içinde yer alır.

 

Google Sitemi Ne Zaman İndexlemiş?

Bu bahsettiğimiz botlar sitenizi ne zaman ziyaret etmiş ya da ne zaman index aldığını merak ediyorsanız aşağıdaki adresi kopyalayıp webdunya.com yerine kendi site adresinizi yazarak olduğu gibi tarayıcınıza yapıştırıp aratınız.

 

http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:webdunya.com

 

Açılan site sizin sitenizin en son indexlendiği hali olandır. En son ne zaman sitenize uğradığına dair gün/ay/yıl ve saat olarak bir bilgilendirme yi hizmetinize sunar.

Bu işlemler yeni siteler için Google tarafından taranması ve dizine eklenmesi 4 gün ila 4 hafta sürer. Bununla birlikte, bu aralık oldukça geniştir ve siteleri 4 günden daha kısa sürede endekslediğini iddia edenler tarafından tartışılmıştır. Google’ın benzersiz arama motoru bir algoritma üzerinde çalışıyor olsa bile, sahne arkasında gerçekleşen sonsuz hesaplamalar bizim için tek ve sağlam bir cevap üretemez. Ancak, 4 gün ila 1 aylık bir yönerge, web yöneticilerine, sayfalarının arama devinin sonuç sayfalarında nerede görüneceğini beklerken biraz rahatlık verir.

Tüm endeksleme işlemi Google’ın arama algoritması ve donanım hızı ve sunucular için fiziksel alan konusunda gerçek sınırlara sahip Googlebot gibi robotlar tarafından yönetilir. Robotlar, kayıp bilgilerin sonsuz dijital alanlarını 100.000.000 gigabayttan fazla endekse dönüştürdüğü için sürekli çalışıyor. Bu şekilde Google, görünür İnternet için sonsuz bir kütüphane haritası oluşturur.


] }

“Google Siteyi En Son Ne Zaman İndexledi?” üzerine 12 yorum

 1. pratik bir yöntem olmasına karşın tam doğru bir bilgi olduğu söylenemez. Sebebi ise :
  1 – girdiğiniz sayfa anasayfa olduğu için sadece anasayfaya hangi tarihte geldiğini gösterir.
  2 – botların geldiği tarih örneğin 15.01.2019 gösterirken 16.01.2019 tarihli bir yazı index alabiliyor. dolayısı ile botlar site haritanız ve backlinkleriniz doğrultusunda da siteyi gezdiği için, anasayfa indexi her zaman tam olarak doğru tarihi göstermez, gösterilen tarihten sonra da botlar sitenizi ziyaret etmiş olabilir.

  Cevapla
 2. Selam dostum
  Google bot sitemi ziyaret edeli 2 gün olmuş, google botu siteme nasıl çağırabilirim?

  Cevapla

Yorum yapın