Kayıt Defteri Nedir? | Windows Regedit Kullanımı

Türkçe karşılığı olarak bildiğimiz Kayıt Defteri‘nin asıl adı Regedit‘tir. Kayıt Defteri Windows‘ta bulunan kullanıcı profillerini, donanımı, bilgisayara yüklenen her bir dosyanın ve yapılan her bir ayarın bilgilerini saklayan ve kaydeden bir veritabanı görevini görmektedir. Bilgisayarlarımızda yer alan bu gizemli uygulamaya yakından bakalım.

Kayıt Defteri Ne İşe Yarar ?

Kayıt Defteri Ne İşe Yarar sorusuna ise verebileceğimiz cevap çok basit kaçmaktadır. Sisteminizi açar iken yüklü programların çalışabilmesi için buranın içerisindeki bilgilere ihtiyaç duyulur. Biz bu işlemi ön bellekleme olarak adlandırabiliriz. Sistem her bir eylem öncesin de kayıt defterine bakarak oradan aldığı bilgiler doğrultusun da hareket eder.

Bu kayıtlar çeşitli işlemleri gerçekleştirmek için kullanılır. Sistem üzerinde çalışırken, bu kayıtlar CPU tarafından işlemleri gerçekleştirmek için kullanılır. Sisteme bir giriş verdiğimizde, giriş kayıtlarda saklanacak ve sistem işlemeden sonra bize sonuçları vereceği zaman sonuç kayıtlardan da gelecektir. Kullanıcı tarafından sağlanan verilerin işlenmesinde UC tarafından kullanılmalarını sağlar.

 

Kayıt Defteri Özellikleri

 

Kayıt defterinin de bulunan bazı bilgileri değiştimemiz mümkündür. Fakat bu konuda hiç bir bilgi sahibi değil iseniz Kayıt Defterini karıştırmanızı pek fazla önermem. Bazen ufak değişiklikler ve düzenlemeler büyük sorunlara davetiye çıkartabildiği için bu neden yüzünden değişiklik yapmadan önce bu konu hakkında bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Bunun haricinde sisteminizde performans artışı sağlamak için ve özelleştirme yapmak içinde Kayıt Defteri üzerinde değişiklik ve düzenlemeler yapılabilir.  Genellikle 3.parti  çoğu programları Kayıt Defteri üzerinde ki iyileştirmeleri işe yarar düzeydedir diyebiliriz.

 

Kayıt Defteri Nasıl Açılır ?

kayıt defteri düzenleyicisi

  • Bazı bilgisayarlar da özelleştirilmiş kısayollar bulunsa dahi en temel olacak şekilde ; Başlat Menüsü >  Çalıştır ‘ı açınız.
  • Çalıştır ‘ı açtıktan sonra ise “regedit” yazıp enter tuşunuza basarak buraya rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz.

 

Kayıt Defterinde Yer Alan Terimler

 

  • HKEY_CLASSES_ROOT

Kopyala yapıştır işlemleri ile ilgili ya da yazılım ayarları ve bir başka şekilde kısa yol ve tüm diğer kullanıcı ara birimi ile ilgili bilgileri içerir.

 

  • HKEY_CURRENT_USERS

Oturumu açık olan kullanıcı hakkında ki bilgileri içerir.

 

  • HKEY_LOCAL_MACHINE

Bilgisayarınız da yer alan yazılım ve donanım hakkında ya da yazılım ve donanım ayarları üzerine bilgileri içermektedir.

 

  • HKEY_CURRENT_CONFİG
Bilgisayarınız ile bağlantılı olarak o anki donanım konfigrasyonu ile ilgili bilgileri içermektedir.

 

  • HKEY_USERS  
Tüm kullanıcı ayarları bu başlık altında bulunmaktadır.

Sıkça Sorulan Sorular

Türkçe karşılığı olarak bildiğimiz Kayıt Defteri'nin asıl adı Regedit'tir. Kayıt Defteri Windows'ta bulunan kullanıcı profillerini, donanımı, bilgisayara yüklenen her bir dosyanın ve yapılan her bir ayarın bilgilerini saklayan ve kaydeden bir veritabanı görevini görmektedir.

Yorum yapın