Kapat
Mobil 746 1

Apk Nedir ?

APK dosyalarıAndroid işletim sistemine kuracağınız uygulamaların kurulum dosyalarıdır.

 

Daha da konuyu açacak olur isek APK bir dosya uzantısıdır. Hemen örnek veriyorum; nasıl bilgisayarınıza bir program kurmak için install.exe dosyasına tıklarsak apk da .exe uzantısıyla aynı işlemi görür fakat Windows ve Android işletim sistemleri bir birinden farklı olduğu için uygulama yükleme uzantısı Android işletim isteminde ki adı .apk olmuştur. Aslında hepimiz Google Play‘den bir uygulama kurar iken de bu dosya kullanılır fakat biz fark etmeyiz.

 

Android işletim sistemli cihazlara yüklenen programların ve oyunların tamamı .apk uzantılıdır. APK uzantısının açılımı Application Package File ‘diye geçmektedir fakat biz bunu Türkçe ye çevirecek olursak  Uygulama Yükleme Paketi diyebiliriz.

 

Bir diğer konu ise APK uzantılı bir dosyayı Winrar ile açabiliriz. Açtığımız zaman içinde java uygulamalarının paket sistemine benzeyen bir paket siste gibi hazırlanmış uygulama paketini görebiliriz.

 

 

APK Nasıl Yüklenir

 

  • .apk yükleme için öncelikle telefonumuzun Ayarlar > Uygulamalar > Bilinmeyen Kaynaklar seçeneğini işaretlemeniz gerekmektedir. Bazı telefonlarda ise Ayarlar > Güvenlik > Bilinmeyen Kaynaklar olarak bulabilirsiniz.
  • Bilinmeyen kaynaklar seçeneğini etkinleştirdikten sonra yapacağınız işlem çok basittir. Telefonunuzdan indirmiş olduğunuz dosya nereye inmiş ise ya da bilgisayardan nereye attıysanız dosyayı o konuma girmeniz gerekmektedir.
  • .apk uzantılı dosyayı bulduktan sonra üstüne bir kez tıklayarak yükleye basmanız ve gerekli izinleri vermeniz yeterli olacaktır.
  • Başarıyla .apk uzantılı dosyayı yüklemiş oldunuz bile ?.

Gökmen Efsun {efsungokmen}

Teknoloji dünyası sınırsız bir alandır. Bu alanda bilgi paylaştıkça çoğalır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir