Apk Nedir? | Mobil Uygulama Uzantıları

APK dosyalarıAndroid işletim sistemine kuracağınız uygulamaların kurulum dosyalarıdır.

Android işletim sistemli cihazlara yüklenen programların ve oyunların tamamı .apk uzantılıdır. APK uzantısının açılımı Application Package File ‘diye geçmektedir fakat biz bunu Türkçe ye çevirecek olursak  Uygulama Yükleme Paketi diyebiliriz.

Daha da konuyu açacak olur isek APK bir dosya uzantısıdır. Hemen örnek veriyorum; nasıl bilgisayarınıza bir program kurmak için install.exe dosyasına tıklarsak da .exe uzantısıyla aynı işlemi görür fakat Windows ve Android işletim sistemleri bir birinden farklı olduğu için uygulama yükleme uzantısı Android işletim isteminde ki adı .apk olmuştur. Aslında hepimiz Google Play‘den bir uygulama kurar iken de bu dosya kullanılır fakat biz fark etmeyiz. Çevrimiçi bir bu tarz dosya indirdiğinizde, temel olarak bir uygulama alırsınız. Çoğu kullanıcı, APK kelimesini hiç görmeden Google Play Store’dan uygulama alır. Ama başka türlü yapmak istediğiniz durumlar var.

Bir diğer konu ise bu tarz uzantılı bir dosyayı Winrar ile açabiliriz. Açtığımız zaman içinde java uygulamalarının paket sistemine benzeyen bir paket siste gibi hazırlanmış uygulama paketini görebiliriz.

apk dosyaları güvenli mi

APK Dosyaları Güvenli mi?

Bazen güvenli bazen ise telefonumuza zarar verebilir. Google Play Store, Apple App Store kadar sıkı bir şekilde düzenlenmemiştir, ancak tüm kötü amaçlı uygulamalar genellikle hızlı bir şekilde tanımlanır ve kaldırılır.

Üçüncü taraf bir siteden bir APK indirirseniz böyle bir koruma yoktur ve kötü niyetli geliştiriciler, şüpheli Android kullanıcılarını fidye yazılımı veya diğer kötü amaçlı yazılımları yüklemek için bu dosyaları kullanabilirler.

YouTube video indirici uygulamalr oldukça tehlikelidir.  YouTube’dan izinsiz video indirmek kullanım şartlarını ihlal ettiği için Google bu uygulamaları Play Store’da listelemeyi reddediyor. Bir klibi kaydetmek isteyen Android kullanıcıları genellikle başka bir yere bakar ve kolayca kötü bir şey indirebilir.

İstisnalar var. Örneğin Amazon Appstore yalnızca bu tarz dosya olarak indirilebilir, ancak bunu yapmak kendi sorumluluğunuzdadır.

APK Nasıl Yüklenir?

APK dosyalarını tarayıcınızdan Android akıllı telefonunuza veya tabletinize de yükleyebilirsiniz. Nasıl yüklenir diye merak ediyorsanız aşağıdaki işlemleri uygulayabilirsiniz.

  • .apk yükleme için öncelikle telefonumuzun Ayarlar > Uygulamalar > Bilinmeyen Kaynaklar seçeneğini işaretlemeniz gerekmektedir. Bazı telefonlarda ise Ayarlar > Güvenlik > Bilinmeyen Kaynaklar olarak bulabilirsiniz.
  • Bilinmeyen kaynaklar seçeneğini etkinleştirdikten sonra yapacağınız işlem çok basittir. Telefonunuzdan indirmiş olduğunuz dosya nereye inmiş ise ya da bilgisayardan nereye attıysanız dosyayı o konuma girmeniz gerekmektedir.
  • .apk uzantılı dosyayı bulduktan sonra üstüne bir kez tıklayarak yükleye basmanız ve gerekli izinleri vermeniz yeterli olacaktır.
  • Başarıyla böyle  uzantılı dosyayı yüklemiş oldunuz bile ?.

APK Dosyaları Bilgisayarınızdan Nasıl Yüklenir?

Web’de birçok APK dosyası kaynağı var, ancak güvenilir bir site seçtiğinizden emin olun. Bazı bu tarz dosyaları, telefonunuzun güvenliğini tehlikeye atabilecek kötü amaçlı yazılım içerebilir. Play Store dışında bir uygulama indirmeden veya yüklemeden önce dikkatli olmak en iyisidir.

En iyi alternatif Android uygulama mağazaları
Genel olarak, APK Mirror’da bulunan bu tarz dosyaları, başka bir yerden daha güvenli bir şekilde indirilmelidir, ancak bir dosya indirmeden veya kurmadan önce bazı kullanıcı yorumlarını ve yorumlarını okuyun.

  • Her şeyden önce, istediğiniz bu tarz dosyayı bulmanız gerekir. Çevrimiçi bir dosyası bulun ve bilgisayarınızda bulunması kolay bir konuma indirin.
  • Telefonunuza yüklemeden önce, cihazınızda üçüncü taraf uygulamalara izin verildiğinden emin olmanız gerekir.
  • Menü> Ayarlar> Güvenlik> seçeneğine gidin ve telefonunuzun Google Play Store dışındaki kaynaklardan uygulama yüklemesine izin vermek için Bilinmeyen kaynaklar’ı işaretleyin.
  • Android’in yeni sürümleri işleri biraz farklı yapıyor. Bilinmeyen kaynaklardan yüklemeye izin vermek için genel bir ayarı kontrol etmek yerine, tarayıcınızdan veya dosya yöneticinizden ilk kez denediğinizde APK dosyalarını yüklemesine izin vermeniz istenir.

] }

Yorum yapın