Backlink Nedir ?

İnternet Sitesi kurma yolunda ilerleyen arkadaşlarımızın kafasında merak ettiği sorular dan bir diğeri de Backlink ne işe yarar olduğudur. Pek çok makale okunur. Kafalara takılan konulardan biri de Backlink nedir ve tam olarak ne yapar, ne anlama geldiğini hemen hemen kavrayamayabiliriz. Durum böyle olunca da isterseniz internet sitesi kurma yolunda attığınız bu adımlara birde ben destek verebilmek adına size Backlink kavramını detaylıca anlatmaya karar verdim.

 

 

Backlink Nedir ?

Backlink nedir konusuna geldiğimizde bir internet sitesinin popülerliğini belirleyen unsurdur da diyebiliriz açıkçası. Arama motorları açısından dikkat edilen bir diğer husus ise başka sitelerden Backlink almış mı ? Almışsa hangi sitelerden aldığı ve bu Backlink sitesinin arama motorunda ki sıralaması da önemlidir. Bir web sitesi diğer siteler tarafından ne kadar çok önerilir ise arama motoru botları bu web sitesinin sıralamasını yükseltir. Backlink sayesinde arama motoru botları sitenizi daha sık ziyaret ederler.

 

Backlink’in katkı sağlamış olduğu sistem Google ‘ın algoritmaların dan olan Pagerank sistemidir. Pagerank Google’ın sitenize verdiği değeri göstermektedir. Pagerank sistemin de web siteniz 10 puan üzerinden değerlendirilir. Google için bir web sitesi diğer siteler tarafından ne kadar fazla kaliteli Backlink alma sayısı yüksek ise o internet sitesi o kadar kalitelidir.

 

Backlink ‘in Türkçe kelime olarak karşılığı Geri Link anlamına gelmektedir. Bizim diğer bir anlayacağımız şekilde ise başka sitelerin bizim sitemize referans olması ve ziyaretçilerine bizi önermesidir diye söyleyebiliriz. Bu Backlink bizim yazılarımızdan alıntı yapılarak ta verilebilir tabi ki. Önemli olan Backlink sayılarının abartılmaması, backlink alınacaksa dahi zaman içine yayılarak alınmasıdır.

 

 

Nasıl Backlink Alınır ?

Backlink almak için bir çok yöntem vardır. Sizlere bir kaçını sayacak olursam ;

 

Sosyal medya hesaplarınız da paylaşmanız size Backlink kazandırır. Hesaplarınız’da paylaştığınız bağlantıya tıklayanlar sitenize paylaştığınız platform üzerinden giriş yapmış demektir. Bu da oluyor ki hangi sosyal medya platformundan paylaştıysanız o sosyal medya platformu dolaylı yoldan size Backlink sağlamış olmaktadır.

 

Bunun haricin de daha etkili bir Backlink kazandıracak yöntemden bahsedecek olursam bu da başka bir siteler de Misafir Blogçuluk yapma başlığı altında geçer. Başka sitelere hazırlamış olduğunuz makaleniz ile o site’de bir bakıma kendi reklamınızı vermiş olursunuz. Yazınızın altına kısaca bir sitenizin bio sunu ekleyebilirsiniz. Çoğu site bunlara izin verir. Sizde bu sayede yazınızı yollamış olduğunuz sitenin ziyaretçilerinden yararlanmış olursunuz. Eğer sizde bizden Backlink almak isterseniz hazırlamış olduğunuz makalenizi yollayarak bizden geri link kazanmış olabilirsiniz.

 

Diğer bir yöntem ise para karşılığında tanıtım yazınızı başka başka bir çok sitenizin içeriğiyle alakalı, alakasız internet sitelerinde yayınlamak olacaktır. Sitenizin içeriğiyle alakalı sitelerde yayınlamak kadar sitenizin içeriğiyle alakalı olmayan internet sitelerinde de tanıtım yazınızı yayınlamak önemlidir.

 

Bazı forumlarda konu açarak imzanıza internet sitenizin adresini ekleyebilirsiniz. Bu sayede ne kadar çok konuya yorumunuz varsa o kadar çok sayfada internet sitenizin adresi bulunacak demektir. Forumlarda konu açarak kaynakçaya internet sitenizi belirtebilirsiniz. Yada bazı forumlarda internet sitesi tanıtımları gibi bölümler bulunmaktadır. Bu sayede ücretsiz olarak backlink kazanabilirsiniz.

 

Yukarıda anlattığımız ücretsiz backlink alma yöntemleri bazı durumlarda yeterli olmayabilir ve ücretli backlink almanız gerekebilir. Böyle durumlarda kaliteli backlink paketleri satın alarak kısa sürede hedef anahtar kelimelerinizde yükselebilirsiniz. Bu tarz çalışmaları yaptırmadan önce çalışmanın doğal olduğundan emin olmanızı tavsiye ederiz, aksi halde sitenize çok daha fazla zarar verebilir.

 

 

Backlink Ne İşe Yarar ?

Doğrudan site dışı seo kısmını ilgilendiren bu kısımda ise bir bakıma baktığınızda backlink ne işe yarar konusunda önemli olan şey sizi kaliteli internet sitelerinin önermesidir. Bu öneri arama motorlarının gözünde yer alarak size başka internet siteleri referans olurlar ve arama motorlarının gözünde değeriniz bir o kadar artar.

 

İlgili sitelerden alınan backlinkler kadar ilgisiz sitelerden de tek tük gelen backlinkler tabi ki de önemlidir. Ama en önemlisi tamamen doğal yollar ile backlink kazanmak en önemli olanıdır. Eğer bir backlink çalışmasına başladıysanız bunun için bir günde 10 tane backlink almak yerine 20 gün içinde 2 günde bir olmak şeklinde 1 backlink almak sizin internet sitenize daha yarar sağlayacak ve arama motorlarında bir üst basamaklara tırmanmanıza yardım edecektir.

 

 

Hangi Sitelerden Backlink Almışım ?

Web sitenizin ya da her hangi bir sitenin hangi sitelerden link aldığını görmek ister iseniz Google arama motoruna;

 “link: www.webdunya.com

şeklinde aratığınız da karşınıza çıkan siteler arattığınız siteye Backlink vermiş demektir.


] }

Yorum yapın