Blogunuz Google Arama Sonuçlarında Yokmu ?

Google ‘ın sunmuş olduğu Blogspot sistemini öğreniriz ve bir Blog açmaya karar veririz. Bir blog açmak için ücretsiz bir yol olan Blogspot ile açmış olduğumuz blogta zaman ile makaleleri girmeye başlarız. Zaman ilerledikçe de blogtan beklentiler içine gireriz. Bunların en başında gelen beklentisi ise sosyal medya ve arama motorundan gelecek olan trafikler olacaktır.

 

Fakat içerikleri yavaş yavaş girer iken ara arada SEO nedir ve ne olduğunu öğrenmeye başlarız, Etiketler, backlinkler, vesaire gibi şeylere dikkat etmeye çalışırız. En önemlisi de Google ‘da Blogspot ‘ta bulunan kaç içeriğin yer aldığını bulmak olacaktır. Bir kaç arama ve analiz yaptıktan sonrasında ise maalesef “Google Arama Sonuçlarında Blogum Yok” diye Google arama motorunda da bir arama yapmanız muhtemel.

 

 

Site Haritası Oluşturun

 

Site haritaları, blogunuzda ki her yazının, her sayfanın listelendiği .xml uzantılı doküman olmaktadır. Yeni bir yazı yazdığınızda arama motoru botlarının o yazıyı kolayca bulmalarını sağlar. Blogu oluşturduktan sonrasında ise yapmanız gereken ilk şeylerden biri olan site haritası oluşturmak olmalıdır. Site haritası oluşturmakla maalesef ki her şey bitmemektedir. Önemli olan Blog’a ait site haritasını Google’a bildirmek olacaktır. Bu konuda aşağıda ki ekte bulunan yazımızın ismine tıklayarak daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

Blogger Site Haritası Oluşturmak ve Google’a Yollamak

 

 

Blog’u Google’a Bildirin

 

Google, web sitelerini tarama ve bulma, dizinine alma konusunda uzman olsa dahi sadece bir kaç saniyenizi ayırıp yeni blogunuzu Google’a bildirebilirsiniz . Sanırım çok basit gibi göründüğü için çoğu kişi bu olayı önemsemez ama şansınızı denemek size bir şey kaybettirmez. Bu sayede Google botlarını yollamış olduğunuz dizine gönderir ve taram işlemi başlar. Eğer içerikleriniz kaliteli ve Google’ın hoşuna gidecek ise dizine ekleme işleminiz başlayacaktır. Google ‘ın botlarını Blogspot ile yönetmiş olduğunuz blogunuza yollamak istiyor iseniz aşağıda ki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

 

https://www.google.com/webmasters/tools/submit-url

 

 

FeedBurner Kullanın

 

FeedBurner, Google’ın ücretsiz RSS yönetim aracıdır. Eğer bu aracı kullanırsanız her yeni yazınızda FeedBurner otomatik olarak Google’a ping gönderdiğinden arama motoru botlarını blogunuza yönlendirir. Böylece yeni yazılarınız en kısa sürede dizine alınabilir. FeedBurner servisi ile hiç bir ziyaretçi üye olmasa dahi FeedBurner Blogunuzu sürekli takip ederek yeni eklenen yazıları Google’a bildirir ve sizin daha hızlı bir şekilde dizine eklenme işleminiz gerçekleşir.

 

 

Sosyal Medya Profillerinde Yazılarınızı Paylaşın

 

Blogunuzun linkinin paylaşılması Google’ın sitenizi farketmesine ve daha hızlı indekslemesine yardım edecektir. Örneğin forum sitelerinde ve kendi sosyal medya hesaplarınızda girmiş olduğunuz içerikleri paylaşmak Google’ın botlarını daha hızlı olarak Blogspot ile yönetmiş olduğunuz Blogunuza çekecektir. İnternet ortamında girmiş olduğunuz içerikleri paylaşmak yavaş yavaş blogunuzun trafiğini ve bilinirliğini arttıracağından emin olabilirsiniz.


] }

“Blogunuz Google Arama Sonuçlarında Yokmu ?” üzerine 3 yorum

  1. Bloger url’sini değiştirdim gogoldan bağlanamıyorum neden kaynaklanıyor olabilir yardımcı olurmusunuz

    Cevapla

Yorum yapın